Сьогодні на Підгаєцькій у Чернівцях молитимуться на місці розстрілу євреїв (ОНОВЛЕНО)
07.07.2021, 08:11
Цими днями виповнюється 80 років від початку геноциду проти єврейського населення Буковини і Чернівців зокрема, який був частиною великого злочину проти європейського єврейства, організованого нацистською Німеччиною, її союзниками, а також колаборантами в роки Другої світової війни.
З метою відзначення 80-х роковин та вшанування пам’яті жертв Голокосту в Чернівцях запланована широка програма меморіальних заходів, які проходитимуть 6-7 липня. Ознайомитися з програмою можна на афіші.
Програма заходів «Данина пам'яті жертвам Голокосту на Буковині: 80 років трагедії» включає в себе:
6 липня, 18:00 - установка меморіального знака «Поріг пам'яті» в пам'ять про євреїв Чернівців, депортованих в 1942 році зі стадіону «Маккабі» на перехресті вулиць Брянська і Фізкультурна;
7 липня, 10:00 - пам'ятний мітинг на Театральній площі;
- 80 років тому в цих місцях розпочалася найбільша трагедія 20 століття, що дійшла до Буковини. У ці дні було винищено тисячі людей, відбувалися трагічні події. Про них написані тисячі томів, сказані тисячі слів. І сьогодні все, що ми можемо зробити - це пам'ятати та віддавати данину пам'яті цим людям, - цитує https://pogliad.ua/ слова Леоніда Мільмана, голови Єврейської громади Чернівецької області.
Як відомо з історії, репресії проти євреїв у Чернівцях почалися у липні 1941 року. З 5 по 9 липня 1941 р. у Чернівцях та їхніх околицях було вбито і закатовано понад 2300 євреїв.
- Це були злочинці інших держав, але сьогодні прийшов час повернути вкрадене. Якщо ми чесні, якщо ми щирі, а не просто робимо вигляд, ніби нам сумно. Чернівці могли бути містом Нобелівських лауреатів. У Чернівцях могли народитися генії музики, літератури, науки, військової справи. Але їх немає, бо їхніх батьків, прадідів було вбито і депортовано. І тому цей спекотний літній липневий день повинен нагадати нам цінність людського життя і закликати сьогодні для того, щоби творити мир у 2021 році, - зазначив голова Чернівецької обласної державної адміністрації Сергій Осачук.
відео Артема КОЗМЕНКА, https://pogliad.ua/
11:00 - молитва на місці масового розстрілу євреїв (кінець вулиці Підгаєцької, біля села Біла);
12: 00-18: 00 - виставка «Історія Голокосту на Буковині» (вулиця Університетська, 10, будівля синагоги «Темпль»);
13: 00-15: 00 - форум «Голокост на Буковині» (вулиця Університетська, 10, будівля синагоги «Темпль»);
13: 00-18: 00 - показ документальних фільмів (вулиця Університетська, 10, будівля синагоги «Темпль»).
80 років тому, 5 липня 1941 року, радянські Чернівці знову стали румунськими. Вже наступного дня до міста прибула оперативна зондеркоманда 10б Південної групи військ вермахту під командуванням штурмбанфюрера СС Алоїса Перстерера, яка розмістилася в готелі «Шварцер Адлер». 7 липня зондеркоманда 10б айнзацгрупи «D» здійснила так звану зачистку міста, практично вільного від німецьких військ – йдеться у нарисі «Чернівці в роки Другої світової війни». Арешти комуністів і євреїв здійснювалися згідно із заздалегідь складеними списками.
«В «єврейському кварталі» розшукували інтелектуалів, а для кращої ідентифікації та вистежування використовували архіви НКВС, – повідомляє подробиці акції А. Ангрік у дослідженні «У взаємодії сил. До питання про німецький вплив на національну політику в Чернівцях до початку та під час реалізації плану «Барбаросса». – Чернівецький палац культури перетворили на місце для утримання інтернованих осіб, де «фахівці з допитів» з відповідних підрозділів, час від часу використовуючи катування, складали списки єврейського населення. Також і румунська жандармерія пішла на грабунки та мародерство в Чернівцях, причому чинила це передовсім щодо єврейського населення, досить безсистемно, як зазначала зондеркоманда 10б. Координував ці дії генерал Йон Топор, Верховний претор армії».
8 липня у співпраці з румунським комендантом, майором жандармерії Длушанським карателі провели «гросс-акцію», в ході якої схопили усю керівну верхівку єврейської громади міста. Арештованих доправили до готелю для допитів. Велику групу євреїв – майже 400 осіб – разом із головним рабином д-ром Абрахамом Марком та головним кантором Гурманом розстріляли з кулеметів на березі Прута між селами Біла і Стрілецький Кут. Перед цим їх змусили викопати для себе велику спільну могилу.
Того ж дня, 8 липня, спалили Темпль – велику синагогу в центрі Чернівців, яка мала велике символічне значення. А заразом – понад шість десятків сувоїв Тори.
Наступного дня, 9 липня, команда штурмбанфюрера СС Перстерера розстріляла приблизно 100 єврейських комуністів. Після завершення екзекуції Перстерер повернувся до готелю, де інформував свого товариша Конрада Ціє про її виконання.
Лише за два дні 8 і 9 липня у Чернівцях розстріляли понад 500 євреїв, якщо рахувати з тими, кого стратила румунська армія і поліція. (В уточненні від 1 серпня фігурує цифра 682 страчених). Різні джерела вказують, що у липні-вересні 1941 року розстріляли від 2300 до 6000 осіб. Загалом на території нинішньої Чернівецької області налічується майже п’ять десятків місць масового поховання євреїв, щонайменше три з яких – у Чернівцях. Наприкінці липня 1941 р. зондеркоманда 10б залишила Чернівці.
Розстріляних на початку радянсько-німецької війни у Чернівцях євреїв вшанували наприкінці літа 1944 року. Людські рештки з безіменних могил на березі р. Прут були перепоховані, а судмедексперт І.Я.Бройде та хірург Л.Є.Землер, що були присутні при впізнанні загиблих родичами, засвідчили акти жорстоких розстрілів «невинних чернівецьких музикантів та мулярів, священиків та торговців».
Загалом на Буковині до війни проживало орієнтовно 120 тисяч осіб єврейської національності, в тому числі у межах сучасної території Чернівецької області майже 100 тисяч. Для порівняння: у секретному протоколі державної наради 20 січня 1942 р. у Берліні з приводу остаточного вирішення єврейського питання в Європі – так званий «Ваннзейський протокол» – фігурує цифра 342 тисячі євреїв в Румунії разом з Бессарабією.
1
Вернісаж
Чернівецький обласний художній музей
Чернівецький обласний художній музей запрошує відвідати постійно діючу експозицію:
Культове мистецтво 12 – поч.20 ст.
Образотворче мистецтво 18 - поч. 21 ст.
Орнаментальне мистецтво Буковини кін. 19 - 20 ст.
"Гаряча лінія"
Шановні буковинці! Просимо повідомляти до СБУ відому вам інформацію щодо намірів окремих осіб чи груп вчинити диверсії та терористичні акти. Якщо ви маєте відомості стосовно осіб, які незаконно зберігають зброю та вибухові речовини чи брали участь у терористичній діяльності т.зв. "Л/ДНР", телефонуйте на "гарячу лінію" Управління СБ України в Чернівецькій області.