Для Бойка-Фірташа-Льовочкіна втрата ОПЗЖ як політичного активу і «Інтера» як інструмента просування своїх інтересів в інфопросторі — це смертельний удар, - коментар

Для Бойка-Фірташа-Льовочкіна втрата ОПЗЖ як політичного активу і «Інтера» як інструмента просування своїх інтересів в інфопросторі — це смертельний удар, - коментар

22.03.2022, 18:34

РНБО підпорядкувала цифрове телебачення державі та зобов’язала телеканали транслювати спільний марафон.

Концерн РРТ контролюватиме «Зеонбуд», а всеукраїнські канали маютьтранслювати марафон «Єдині новини».

 Президент України ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони «Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» і «Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», ухвалені 18 березня 2022 року.

Згідно з першим рішенням, компанія «Зеонбуд» — оператор цифрового ефірного телебачення Т2 — працюватиме в особливому режимі «у складі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення».

Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, концерн РРТ та «Зеонбуд» мають забезпечити:

«стале функціонування об’єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ - 1, -2, -3, -5;

цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв’язку;

резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування;

резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв’язку».

Нагадаємо, раніше російські загарбники зруйнували чи пошкодили низку телевізійних веж, а також узяли під контроль телевізійне мовлення в частині Запорізької та Херсонської області.

Згідно з другим рішенням, «в умовах воєнного стану реалізація єдиної інформаційної політики є пріоритетним питанням національної безпеки, забезпечення якої реалізується шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних програм, на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації — цілодобовому інформаційному марафоні "Єдині новини #UАразом"». «Вжити заходів» щодо виконання цього рішення рекомендують Національній раді з питань телебачення і радіомовлення.

Нагадаємо, спільний марафон транслюється на загальнонаціональних приватних, державних та суспільних телеканалах. Його створюють медіагрупи «1+1», «Інтер», StarLightMedia, «Україна», парламентський телеканал «Рада» та Суспільне. Водночас низка телеканалів із загальнонаціональним покриттям, зокрема 5 канал та Прямий, не беруть участі в спільному проєкті та транслюють власний марафон. Також у кожній із чотирьох великих медіагруп один канал виділений для трансляції дитячого та сімейного контенту.

«Детектор медіа» з’ясовуватиме у представників державних органів влади, що означає рішення РНБО для телеканалів, які не беруть участі у трансляції спільного марафону.

 
КОМЕНТАР ЖУРНАЛІСТА ОТАРА ДОВЖЕНКА:
 
Поки ми спали, влада ухвалила кілька рішень, які неочевидно, але логічно пов’язані між собою.
 
1. Підпорядкувала «Зеонбуд» — оператора цифрового ефірного телебачення — державному Концерну РРТ, тобто взяла телебачення під контроль.
2. Зобов’язала загальнонаціональні телеканали транслювати спільний марафон (https://bit.ly/3ilJglC)
3. Призупинила «діяльність» «Опозиційної платформи — За життя», Партії Шарія, Опоблоку, партії «Наші» та інших проросійських партій (https://bit.ly/3ijjY7F).
 
Перше рішення досить логічне, адже телебачення — це критично-критична інфраструктура, і хоча поки що «Зеонбуд» забезпечував його роботу на відмінно, убезпечитись від можливих нюансів варто.
 
Друге рішення всі розуміють по-різному, деякі політики вже почали кіпіш на тему «рейдернули наші канали». Хоча й зараз не всі всеукраїнські телеканали транслюють спільний марафон — у кожній групі є канали, які крутять дитячий і сімейний контент. Чи може це рішення бути використане для того, щоб змусити ті кілька інформаційних каналів із загальнонаціональним покриттям, які не транслюють спільний марафон, робити це? Теоретично так, і я думаю, що це буде виправдано, якщо ці канали, наприклад, почнуть політичну боротьбу проти влади (поки що цього не сталося). Але зараз у цьому сенсу нема, в порошенківських каналів є свій марафон. Пакту про ненапад вони дотримуються. Якщо примусити їх транслювати замість свого марафону спільний, буде конфлікт на порожньому місці, а користі небагато.
 
Припускаю, що першою метою цього рішення є створити легальні підстави для трансляції спільного марафону, в межах якого телеканали вимушено порушують умови ліцензій. Другою — створити передумови для виділення медіагрупам грошей із бюджету для компенсації їхніх витрат на участь у марафоні. За інформацією надійних джерел, місяць марафону коштує кожній із чотирьох комерційних медіагруп приблизно мільйон доларів. А не заробляють вони при цьому взагалі нічого, бо реклами нема. Тому медіагрупи просять компенсації з бюджету.
 
Третє рішення — припинення «діяльності» проросійських партій. Беру це осоружне мені слово в лапки, бо не дуже зрозуміло, яку зараз «діяльність» можуть вести ці політичні партії і що саме їм буде заборонено. Юристи, сподіваюся, прокоментують, хоча в законах, які я передивився спросоння, це не деталізовано. Сумніваюся, що народні депутати, які були обрані від ОПЗЖ чи Опоблоку, втратять мандат або не зможуть голосувати; зрештою, вони і так уже переважно не в Україні. Депутати в місцевих радах також, власне, лишаться депутатами. Ну, можуть заморозити гроші на їхніх офіційних рахунках, але навряд чи зараз для них це принципово.
 
Але інвесторам ОПЗЖ і Опоблоку належать дві великі комерційні медіагрупи — «Інтер» і «Україна». Думаю, в момент, коли росіяни трощать «Азовсталь», Ахметову є чим перейматись, окрім недобитків Опоблоку. А ось для Бойка-Фірташа-Льовочкіна втрата ОПЗЖ як політичного активу і «Інтера» як інструмента просування своїх інтересів в інфопросторі — це смертельний удар. За інших обставин вони (та й Ахметов теж) могли би просто забрати свої канали зі спільного марафону й почати атакувати владу, закликаючи до миру шляхом капітуляції… Але див. пункт 2 ????
 
 Це ж подумати, як жорстоко повелася доля з ОПЗЖ та іншими проросійськими колаборантами. Вжух — і в них нема майбутнього ну зовсім взагалі ???? І навіть пожалітися на це на своєму каналі, в який вбухано стільки мільйонів доларів, не вийде. Хе-хе.
1