
В українських Карпатах відновлено 4,5 млн дерев майже на двох тисячах га
За його словами, лісогосподарські підприємства, установи і організації, що належать до сфери управління Держлісагентства, забезпечили виконання завдань із відтворення лісів.
«Якщо говорити цифрами, то на цей час загалом відновлено 22,3 тис. га лісу, зокрема, на Поліссі відновлено більше 11,4 тис. га (майже 71 млн дерев) і створено 127 га нових лісів; у Лісостеповій зоні відновлено майже 7,4 тис. га (38,3 млн дерев), створено 463 га нових лісів; у Степовій зоні відновлено майже 1,6 тис. га (майже 8 млн дерев), створено 815 га нових лісів; в українських Карпатах відновлено майже 1,9 тис. га (4,5 млн дерев)», - поінформував Андрій Заблоцький.
Він також повідомив, що весняне відновлення українських лісів підходить до завершення. «Підсумки підбивати ще зарано, тому що це дані лише про висаджування лісу вручну. Пізніше оприлюдню загальну інформацію, враховуючи природне поновлення», - зазначив Голова Держлісагентства.
Нагадаємо, що відповідно до законодавства необхідно протягом двох років відновити всі ділянки, на яких відбувалися суцільні рубки. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.
Лісівники Буковини теж звершують лісокультурну кампанію.
Зусилля кваліфікованих працівників лісової галузі Буковини направлені на здійснення всіх необхідних весняних заходів та завершення лісокультурної кампанії.
Нинішнього року на території держлісфонду Чернівеччини, за словами начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Василя Гончара, заплановано реалізувати заходи із заліснення на площі 1380 га. З них - 324 га шляхом створення лісових культур та 1056 га - збереження природного поновлення лісу.
Ще у лютому, завдяки сприятливим погоднім умовам, у держлісгоспах, чиї угіддя розміщені на рівнинній частині області, було розпочато відновлення масивів, на яких у 2019 були проведені суцільні зруби. Тож з 14 державних лісогосподарських підприємств, що входять до сфери регулювання Чернівецького управління, - 12 вже виконали заплановані заходи. Лісонасадження тривають лише у Путильському лісгоспі та Карпатському держспецлісгоспі.
Якщо минулими роками лісівникам активно допомагали члени шкільних лісництв, активісти, то через обмежувальні заходи нині більшості господарствам прийшлось самотужки проводити лісокультурну кампанію, лише у Хотинському та Сокирянському, де ліс почали садити до впровадження карантину, всі бажаючі змогли долучитись до важливої справи.
Крім вчасного насадження молодої порослі, важливим аспектом у відновлення лісу є підготовка якісного посівного матеріалу. Нинішнього року, вперше на Чернівеччині, в Івановецькому розсаднику ДП «Сокирянське лісове господарство» почали опановувати технологію вирощування сіянців з закритою кореневою системою. Така методика забезпечує кращу приживлюваність культур, практично стовідсоткову, адже коріння не травмується під час посадки та дає змогу поміщати у відкритий ґрунт посадковий матеріал впродовж усієї вегетаційної частини року, відтак здешевлює витрати на догляд рослин.
Для організації вирощування сіянців з закритою кореневою системою у Сокирянському лісгоспі створили ділянку дорощування, притінюючий павільйон, закупили спеціальні касети для сіянців і штучний полив. Потужність пробної лінії - до 15 тис. сіянців за рік.
«Лісівниками Буковини заходи із заліснення проводяться на всіх без виключень площах, на яких були проведені суцільні лісосіки з метою заготовлення деревини. У порівнянні з минулими роками на Чернівеччині цьогоріч менші площі заліснення, однак це не свідчить, що лісівники не дбають за відновлення масивів, а свідчить про зменшення об’ємів заготівлі лісу», - зазначив начальник Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Гончар.
На території держлісфонду Чернівеччини проведено базове лісовпорядкування та затверджено відповідними наказами Міністерства екології та природних ресурсів України обсяги лісокористування та розрахункова лісосіка. Всі ділянки до рубки призначаються відповідно до затверджених лісовпорядкуванням матеріалів, які погоджені також зазначеним Міністерством.
У 2019 році для підпорядкованих державних лісогосподарських підприємств річна розрахункова лісосіка рубок головного користування становила майже 466 тис. куб. м, з яких освоєно лише 380 тис. куб. м. Тобто, лісгоспами Чернівеччнини заготовлено деревини менше встановлених лімітів на площі близько 400 га.
Слід відмітити ще один показник, який найбільше характерний для лісогосподарської галузі Буковини, – це проведення заготівлі деревини шляхом застосування системи наближених до природи рівномірно поступових рубок. У 2019 році їх частка склала понад 70 % від всього обсягу площ рубок головного користування. Проведення рівномірно-поступових рубок дає можливість суттєво зменшити негативний вплив у порівнянні з суцільними рубками на навколишнє середовище, знизити витрати на створення нових насаджень, скоротити терміни вирощування деревостанів, за рахунок світлового приросту збільшити вихід цінних сортиментів, є надійним способом відновлення корінних типів лісу, при чому особливо важливо, що новий ліс створюється посівом насіння місцевого походження і в процесі природного відбору зберігається природне поновлення, найбільш пристосоване до умов місцезростання. В подальшому рубками догляду в молодняках формується належний склад насаджень.
Прес-служба Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства