
В ОПОРІ побачили, що плани територіального устрою Чернівецької області розробляють фактично тільки двоє людей з ОДА без широкого громадського обговорення
Про довгострокові виклики пандемії та вплив на цінності розповів координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА, експерт ULEAD у Чернівецькій області Тарас Прокоп.
Зокрема, на питання Оксани ДАЩАКІВСЬКОЇ та Марти ДАРМОГРАЙ чи після пандемії збережеться сила органів місцевого самоврядування, чи буде посилення адміністративної складової, більша централізація влади?, Тарас Прокоп відповів таке:
– Громадська організація «ОПОРА» дуже багато займається моніторингами політик. Чи Ви відчули зараз збільшення уваги від громадян до цього питання?
– До нас особисто зараз більше питань виникає стосовно децентралізації. Водночас бачимо, що комунікація між владою та громадськістю більше проходить у мережі «Фейсбук». Щодня голова ОДА та міський голова Чернівців проводять онлайн- трансляції, де повідомляють останні новини, що відбувається, кількість захворювання. Дуже часто від голови ОДА це більше статистична інформація та відсутність реакції на ті проблеми, які виникають зсередини. Наприклад, відбувалися протести підприємців проти закриття продуктових ринків, і був присутній міський голова та голова ОДА, але жодного слова щодо цих подій з боку ОДА не пролунало, ніякої позиції. Фактично зараз вся мережа включилась в моніторинг, аналіз роботи партій, які представлені в обласній раді, міській та парламенті. В цьому плані ми готуємо певний матеріал, але навіть коли ми опублікували опис загальнополітичної ситуації в області, то до цього був досить великий інтерес жителів, багато поширень. Незважаючи на те, що на першому плані є, звісно, пандемія і весь інформаційний фон забитий новинами про неї, час від часу люди таки звертають увагу на якісь супутні речі, що стосується аналізу роботи політиків.
Проконтролювати витрати органів місцевого самоврядування на боротьбу з COVID-19 дуже часто неможливо, - представник ОПОРИ
– Після завершення карантину і пандемії чи будемо мати нові виклики, що збережеться – більша відкритість чи більша закритість органів місцевого самоврядування?
– Боюся, що пандемію використають для того, щоб більше закритись від суспільства, проводити більше внутрішніх політик без консультації. Наприклад, зараз бачимо, що в процесі децентралізації змінилось ставлення місцевої ОДА до цього процесу. Раніше питання обговорювалось широко, залучалися експерти, голови територіальних громад до обговорення плану територіального устрою, а зараз це не відбувається. Фактично, як мені відомо, це двоє людей в ОДА розробляють ці плани і подають на КМУ. Інформацію про це ОТГ ми дізнаємось вже з Києва постфактум або в останній момент, а ОДА цю комунікацію не проводить.
– Чи після пандемії збережеться сила органів місцевого самоврядування, чи буде посилення адміністративної складової, більша централізація влади?
– Ця загроза дуже велика. Ми спостерігаємо тенденцію до централізації влади. Я боюсь, що так і станеться, але в нас вже є досвід, коли таке вже відбувалось і не закінчилось для влади нічим добрим. Сподіваюсь, що вистачить розуму не закручувати ці гайки.
Джерело: https://dyvys.info/2020/05/01/koly-nastupaye-kryza-lyudej-nabagato-bilshe-pochynaye-tsikavyty-polityka-taras-prokop/