У Варниці вшанували одну з найтрагічніших сторінок в історії Буковини
І через 74 роки в очах сльози...
Урочище Варниця, що поблизу села Біла Криниця — місцина неабиякої краси. Режисери могли б знімати тут фільми, а художники — писати пейзажі. Проте, Варниця відома нам, передусім, як одна з найтрагічніших сторінок в історії Буковини. Саме тут, на початку сорокових роках минулого століття, „доблесні” радянські військові розстріляли наших земляків, які хотіли „вирватись” з лап тоталітарного режиму. Мирним людям, які прагнули жити вільно, безжалісні сталінські кати винесли смертельний вирок на місці, без суду та слідста.
Кожного року, 1 квітня, у Варниці громадськість вшановує пам'ять невинно убієнних у 1941 році. Було людно на місці трагедії і вчора. Аби згадати жертв тієї кривавої події та помолитись за їх упокій, прибули голова облдержадміністрації Олександр Фищук, заступник голови обласної ради Ярослав Курко, голови Глибоцької райдержадміністрації та райради Георгій Придій та Григорій Ванзуряк, державний секретар Міністерства закордонних справ Румунії Іоан Себастіан Хотка, генеральний консул Генерального консульства Румунії у Чернівцях Елеонора Молдован, народний депутат України Григорій Тіміш, представники парламенту Румунії та багато інших небайдужих людей з двох сусідніх держав.
Поминальна панахида розпочалась з Богослужіння, яку правив собор священників на чолі з настоятелем монастиря Путна отцем Мелкіседеком (Велнік) та благочинними Глибоцького та Сторожинецького районів Іоаном Гордою та Василем Ковальчуком. До пам'ятника лягли вінки та квіти.
Траурний мітинг вів голова Старововчинецької сільради Петро Остафійчук. Першим він надав слово голові облдержадміністрації Олександру Фищуку, який, до слова, є першим губернатором з Буковини, який прийшов вшанувати пам'ять мирних буковинців, які загинули 1 квітня 1941 року. Пан Фищук, серед іншого, наголосив, що „до сьогоднішнього дня ніхто достеменно не знає скільки людей розстріляли тут московські вояки”. Також він подякував гостям з Румунії, за допомогу, яку сусідня держава надає українському народу у тяжку хвилину.
Державний секретар Міністерства закордонних справ Румунії Іоан Себастіан Хотка у своїй промові, зокрема, зауважив: „Криваві події 1 квітня 1941-го — це чорна пляма в історії румунського народу. Це глибока рана, яка не загоїлась донині. Наш моральний обов'язок — пом'янути цих людей, розповісти наступним поколінням про їх вчинок”.
У свою чергу, новопризначений керівник Глибоцької РДА Георгій Придій зазначив: „Кожного року, у цей весняний день нас обпікає біль і скорбота за тими, чия кров пролилась в урочищі Варниця. Допоки тут будуть збиратись люди, доти буде жити пам'ять про загиблих”.
З емоційними словами до присутніх звернулись й інші поважні гості: нардеп Григорій Тіміш, генеральний консул Елеонора Молдован, голова райради Григорій Ванзуряк, а також сенатор парламенту Румунії Віорел Бадя.
Вінки та квіти до пам'ятника поклали делегації від Сучавської повітової ради на чолі з радником Іоаном Абутнаріцей, від Асоціації „Друзі Бесарабії, Буковини та Герци” в особі професора Василя Адаскаліцей, культурологічні Товариства румунів Чернівецької області та Сучавського повіту.
Вшанували пам'ять невинно убієнних 1 квітня 1941 року і вихованці студії молодіжної патріотичної поезії з Глибоки, художні аматори Петрівецького будинку культури та учні ліцею „Іон Ністор” з Верхнього Вікова. У їх виконанні лунали зворушливі вірші та патріотичні пісні.
Георгій СЕМЕНЮК.
Фото Петра Митранюка.