У Чернівецькій області епідрозслідування проводять  найкраще в Україні, - заступник міністра охорони здоров'я

У Чернівецькій області епідрозслідування проводять найкраще в Україні, - заступник міністра охорони здоров'я

27.08.2020, 11:11

Про це в ексклюзивному агентству "Інтерфакс-Україна" заявив інтерв'ю заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар країни Віктор  Ляшко  напередодні продовження Кабміном адаптивного карантину до 31 жовтня

- У якому регіоні краще проводяться епідрозслідування?

- Найкраще з того, що я бачив, на мою думку, це в Чернівецькій області. Попри те, що ми бачимо велику кількість випадків, регіон зайшов найпершим в епідпроцес.

- Тобто робота епідеміологів і якісні епідрозслідування жодним чином не впливають на розвиток епідемії?

- Так казати не можна. Порівняно з іншими регіонами Чернівецька область на високих рівнях захворюваності, однак якби не було епідеміологів і якісних епідрозслідувань, то не знаю, де ми були б і що було б в Чернівецькій області. Там проблеми виникли в двох районах, спочатку в Кіцманському, де було три весілля по 250 чоловік, що й викликало таку хвилю, потім самі Чернівці. Шкода, звісно, мешканців Чернівців, бо вони найпізніше виходили з карантину і знову заходять у "червону" зону. А от епідеміологи там дійсно молодці: у них там збережена служба, вони від самого початку чітко працювали.

Я пам’ятаю ці перші чотири села, які ми хотіли закрити, коли вводили карантин. Ми думали, що ми карантин будемо вводити поступово, закривши чотири села під Чернівцями. Це була третя година ночі, ми спілкувалися з епідеміологом області, а вона каже: "Закривайте область, всю область закривайте". Ми розуміли, чому треба закривати область, бо там вже пішли випадки, сформувалися кластери, пішли контактні, вже контактних почали досліджувати, в людей паніка. Тож подивилися і прийняли рішення закривати всю країну. Це дозволило сповільнити швидкість поширення. І ми не побачили того, що було в Європі, наразі це трохи легше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернівецькій області весільна дружка із симптомами коронавірусу, а вінчальна матка з позитивним тестом на COVID-19 приходили на весілля, на яких потім інфікувалися гості

"Перші епізоди боротьби з коронавірусів показали проблеми децентралізованої системи громадського здоров'я" - заступник міністра охорони здоров'я Ляшко

- Коронавірусна хвороба не пов’язана із продуктами харчування, та вона пов’язана із місцями масового скупчення людей. Тому ми бачимо велику кількість спалахів коронавірусної хвороби, пов’язаних, зокрема, зі святкуванням весіль. Масові зібрання людей заборонені, натомість у закладах громадського харчування чомусь відбуваються банкети на 200-250 чоловік, як це було в Чернівцях, скажімо. Чому це відбувається? Тому що порушується функція контролю за закладами громадського харчування. Хто їх контролює? Працівники Держпродспоживслужби.

- А місцева влада?

- І місцеве влада також, утім ми говоримо зараз про те, що вона зобов’язана дотримуватися карантинних обмежень. У той же час ми бачимо, що йде спалах, ми готуємося до осені, коли буде коронавірус, грип, ГРВІ. Тому треба, щоби всі чітко дотримувалися карантинних обмежень, якщо ми не хочемо знову загнати країну у жорсткий карантин, коли закривається все і всі мають сидіти вдома, коли вводиться надзвичайна ситуація. Ми зараз обговорюємо різні варіанти як це зробити: чи ми повинні надати більше повноважень лабораторним центрам, епідеміологам, щоб відновити їм повноваження заходити на ці об’єкти, застосовувати заходи адміністративного впливу і приймати якісь рішення, які будуть виконувати, чи не давати епідеміологам цю функцію, а віддати її комусь іншому. Бо таку роботу треба виконувати.

ДЖЕРЕЛО: https://ua.interfax.com.ua/ та https://ua.interfax.com.ua/

1