СПЕЛЕОЛОГ ВІТАЛІЙ КОРЖИК ПОПЕРЕДЖАЄ: ЗАНЕДБАНІ ПІДЗЕМНІ СПОРУДИ ЗАГРОЖУЮТЬ ЧЕРНІВЦЯМ

СПЕЛЕОЛОГ ВІТАЛІЙ КОРЖИК ПОПЕРЕДЖАЄ: ЗАНЕДБАНІ ПІДЗЕМНІ СПОРУДИ ЗАГРОЖУЮТЬ ЧЕРНІВЦЯМ

21.02.2012, 12:43

Чернівці не є містом, здатним пишатися середньовічними підземеллями та схованими в них раритетними скарбами. Втім, тутешні природні особливості змусили владні структури різних часів вдатися до створення підземних галерей різного призначення.

В останні роки середньо-нижня частина старого міста в межах історико-архітектурного заповідника потерпає від підйому ґрунтових вод: вони з'являються у підвалах, від чого стіни сиріють, фундаменти тріскаються й просідають, через що будинки стають непридатними для проживання. Причинами цього є передусім те, що міські власті мало уваги приділяли розв'язанню цієї проблеми. Але торік справа частково зрушила з місця. В Чернівцях нарешті було створено робочу групу з координації співпраці інженерних служб, громадських організацій щодо комплексного дослідження та фіксації підземних ходів.

Ця група здійснила обстеження дренажної протизсувної галереї, що починається з території колишнього пивзаводу на вулиці Гагаріна. Призначення цієї споруди - зціджувати ґрунтові води з водоносних горизонтів і тим самим зменшити можливість утворення зсувів. В обстеженні взяли участь представник геотехнічного інституту, оперативна команда міського управління міністерства з надзвичайних ситуацій та спелеоклубу "Троглодит" в особі автора цих рядків. У процесі оглядин з'ясувався тривожний факт.  

Незважаючи на те, що в місті існує протизсувна служба, ніхто з її представників жодного разу не був у цій галереї, збудованій ще в 70-х роках минулого століття. Не знають тут і масштабів її протяжності. Тим паче, не володіють інформацією про реальний технічний стан споруди. І це, звичайно, не може не викликати стурбованості. Чим же цікавий цей тунель? При його довжині близько 1400 метрів і глибині залягання від 30 до 80 метрів в ньому відбуваються процеси, характерні для діючих вапнякових печер. До основної магістралі пробурено близько 50 дренажних свердловин, по яких повинна стікати вода з перекриваючих відкладів. За роки, що минули, третина дренажних трубок не стільки замулилась, скільки заросла натічним кальцитом, через що фактично припинила функціонувати. 

Тут можна знайти практично все різноманіття кальцитових утворень. Зі стелі в місцях капежу на стиках тюбінгів (бетонних секцій тунелю) поодиноко чи бахромою звисають світлих відтінків сталактити, досягаючи місцями 10-15 сантиметрів. У місцях стікання дренажних вод характерними для стінок є натічна бобовинна кора різної мікроморфології, а також прапороподібні гребені. До підніжжя вони, як правило, потовщуються й переходять у потужнішу кору. Днище з проточною водою взагалі нагадує міцний кальцитовий цемент.  По днищу тунелю прокладена технічна рейкова вузькоколійка. Її доводилось періодично - раз на десятиліття - розчищати від натічної кори, яку кубометрами вивозили й складували біля виходу. На початку 90-х років минулого століття відбулася остання чистка, після чого міські служби вже не опікуються тунелем, а залізна решітка на вході не зачиняється. За останні двадцять років віддалену частину підземної залізниці невідомі особи розібрали на металобрухт; так само розікрали й електропроводку, а решта рейок була намертво схоплена міцним натічним цементом. Ось до чого призводить кричуща безгосподарність! 

  З метою порятунку галереї необхідно пробурити нові свердловини й активізувати дренаж. Якщо не зробити цього, то місто може позбутися деяких споруд, у тому числі й житлового призначення. Зовсім неподалік, на вулиці Гагаріна, вже височіє пошматований тріщинами й розломами аварійний триповерховий будинок. Невдовзі цей сумний список може поповнитися новими втратами. Тож поки цього не сталося, міським очільникам треба всерйоз зайнятися підземним господарством Чернівців.

Віталій Коржик, віце-президент Чернівецького спелеоклубу "Троглодит", кандидат географічних наук.

 Джерело http://chernivtsy.hut2.ru/



КОМЕНТАРІ (1)

Наукові публікації Коржика Віталія Павловича:

http://blognauki.in.ua/korzhyk/

avatar

Максим

15 серпня 2013 16:18