Путін дозволив тимчасово не перереєстровувати певні кримські музеї як російські, щоб вкрасти скіфське золото, - джерело

Путін дозволив тимчасово не перереєстровувати певні кримські музеї як російські, щоб вкрасти скіфське золото, - джерело

30.11.2014, 15:11

Бригинець звернувся до Міністерства культури з проханням видати розпорядження про переселення Центрального музею Тавриди та інших кримських музеїв в Київ і призначити керівниками цих музеїв, людей які не будуть грати на Путіна, а будуть реальним патріотом України. 

Так член Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Олександр Бригинець відреагував на заяву директора Центрального музею Тавриди щодо наміру звернутися до ЮНЕСКО з питання збереження і повернення колекції скіфського золота з голландського музею та на те, що кримські музеї подали колективний позов до суду Амстердама, в якому вимагають повернути колекцію скіфського золота з Нідерландів. 

«Цинізм Путіна переходить усі межі. Справді, згадані музеї , на відміну від усіх інших кримських закладів, формально продовжують залишатися українськими, але лише для того, щоб вкрасти скіфське золото. Оскіл ьки скіфське золото належить Україні, а Путін хоче прибрати його до рук, він навіть дозволив певним кримським музеям тимчасово не перереєстровуватися як російські музеї. Цілком очевидно, що це робиться тільки для того, щоб у нього була підстава через ці музеї вимагати повернення експонатів в окупований Крим», - вважає О. Бригинець. 

Саме тому, Бригинець звернувся до Мінкульту України з пропозицією використати цю лазівку - з неперереєстрації музеїв як російських, яку придумав для себе Путін - для того, щоб повернути усі експонати цих музеїв на території, що контролюються українською владою, так само як і самі музеї.

«Якщо для цього необхідно прийняти додатковий закон, який розширить повноваження Міністерства у цьому питанні, то впевнений, що такі зміни, заради скіфського золота, можна зробити», - вважає О. Бригинець.

«Скіфське золото є невід’ємною частиною культурної спадщини української держави і варварам, які намагаються його поцупити, ми повинні дати с правжній відпір», - закликав О.Бригинець. 

Нагадаємо, більше тисячі артефактів із п’яти українських музеїв (одного київського та чотирьох кримських) були надані на виставку в музей Алларда Пірсона в Амстердамі до анексії Кримського півострова і мали повернутися ще у травні. Однак музей в Нідерландах, де виставлене золото скіфів, вирішив не передавати експонати ані Україні, ані Криму до рішення суду або угоди між сторонами. Експонати з київського музею вже повернулися в Київ.

Про це повідомляє прес-служба О.Бригинця. 

Чотири кримських музеї подали колективний позов до суду Амстердама, в якому вимагають повернути колекцію скіфського золота з Нідерландів до Криму.

Про це повідомила директор Керченського історико-культурного заповідника Тетяна Умрихіна, пише РІА "Новости".

"Ми подали колективний позов від чотирьох музеїв до суду Амстердама 19 листопада", - сказала Умрихіна.

"Сподіваюся, що справедливість переможе, і колекція скіфського золота повернеться туди, де і має бути - на свою батьківщину, в кримські музеї", - зазначила вона.

Нагадаємо, що колекція скіфського золота була вивезена з кримських музеїв на виставку в археологічний музей Алларда Пірсона в Амстердамі на початку лютого, ще до анексії Криму Росією.

Музей в Нідерландах, де виставлено золото скіфів, вирішив не передавати експонати ні Києву, ні Криму до рішення компетентного судді або угоди між сторонами.

ІСТОРІЯ ПРОБЛЕМИ:

Суперечку між РФ і Україною з приводу того, куди повернуться представлені на виставці в Нідерландах експонати музеїв Криму, поки не вирішено.

 скифское золото

Суперечка між РФ і Україною з приводу того, куди повернуться представлені на виставці в Нідерландах експонати музеїв Криму, поки не дозволений

 Представлені на виставці в Амстердамі експонати кримських музеїв будуть зберігатися в Нідерландах до тих пір, поки не вирішиться майновий спір з приводу того, куди повернуться ці артефакти.

Про це в суботу повідомляє агентство epd з посиланням на заяву, зроблену представником амстердамського Музею Алларда Пірсона.

Золото скіфів з кримських музеїв було тимчасово надано для виставки в самому початку українського конфлікту. Після анексії Росією Криму постало питання, яку країну їх повертати в РФ або Україну.

Вирішити його не вдалося досі. Тому керівництво Музею Алларда Пірсона прийняло рішення зберігати експонати у своїх фондах до прояснення ситуації.

Виставка завершила свою роботу в Амстердамі 31 серпня.

Всі 2111 предметів із колекції виставки "Крим: золото і таємниці Чорного моря" в музеї Алларда Пірсона (Амстердам) будуть повернені в Україну, орієнтовно - у вересні.

Про це повідомляє Урядовий портал із посиланням на заступника міністра культури України Світлану Фоменко.

За її словами, кінець тимчасового зберігання експозиції наступає 31 серпня, коли буде останній день демонстрації. Упродовж вересня планується повернути виставку в Україну.

"Вже 1 вересня співробітники Національного історичного музею будуть в Амстердамі з метою демонтажу, пакування виставки і її відправлення в Україну, - зазначила чиновник. - Юридично повністю оформлено повернення 19 головних експонатів".

При цьому вона зазначила, що коли "ми говоримо про скіфське золото, то говоримо саме про ці 19 експонатів - це найцінніші експонати: скіфський шолом та меч, які і являють собою ядро експозиції".

 Скіфський меч із кургану "Товста могила" на Дніпропетровщині, IV ст. до н.е. Всі фото: dw.de

Зберігачем всієї колекції визначено Національний історичний музей України, він знаходиться в Києві і має все необхідне обладнання для того, щоб зберігати цю колекцію і експонувати її.

Фоменко нагадала, що 20 серпня музей Пірсона, де експонується виставка, оприлюднив заяву про неможливість повернення експонатів до України (хоч до Києва, хоч до Криму), доки це питання не буде вирішене у судовому порядку.

 Кришталева застібка I ст. із Ногайчинського кургану (Крим). Припускають, що належала сарматській цариці

За словами замміністра, Мінкульт не згоден із цією позицією і вживає всіх заходів для повернення всієї виставки вже у вересні.

"Якщо ми не досягнемо принципової згоди під час перебування представників нашого музею, ми готові вирішувати подальшу долю експозиції судовим арбітражним шляхом", - повідомила Фоменко.

У разі, якщо не вся колекція буде повернена одразу в Україну, вона буде знаходитися на тимчасовому зберіганні в музеї Алларда Пірсона.

Сережки V ст. із могильника Джург-оба (Крим)

За словами чиновниці, музеї не є власниками музейного фонду країни, вони знаходяться в стані оперативного управлінця музейними предметами.

"В усіх контактах прописано, що всі музейні предмети є власністю України", -  наголосила Фоменко.

Як відомо, у червні 2014 року МЗС Нідерландів визнало музейні експонати державною власністю України, пообіцявши повернути їх до вересня.

МЗС Росії і працівники кримських музеїв наполягали на поверненні експонатів на півострів, незважаючи на анексію Криму Росією.

 Застібка із золота, прикрашена бірюзою. Виконана так званим "вузлом Геракла" (у морській справі - "прямий вузол")

У березні 2014 року МЗС України передало ноту своїм нідерландським колегам із проханням гарантувати повернення експонатів із кримських музеїв, які перебували на виставці "Крим: золото і таємниці Чорного моря" в Амстердамі, в Україну.

Виставка "Крим: золото і секрети Чорного моря" була відкрита в археологічному музеї Пірсона Амстердамського університету на початку лютого 2014 року.

Вона сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких знаходиться у Києві, чотири - у Криму (Керченський, Бахчисарайський, Херсонеський заповідники і Центральний музей Тавриди).

Там зібрані археологічні знахідки, серед більш 500 експонатів - артефакти зі скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, домашнє начиння стародавніх греків і скіфів.

Нідерланди не визнають приєднання Криму до Росії, яке відбулося вже після відкриття виставки.

1