
Протикарантинний бунт у Чернівцях. Піар тимчасової влади на втомленому від обмежень бізнесі
Чернівці долучилися до переліку «бунтівних» обласних центрів, які відмовилися виконувати вказівки Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, згідно з якими з 24 серпня у місті запроваджуються карантинні обмеження «червоної» зони епідемічної небезпеки поширення COVID-19. Після багатолюдного пікету з назвою «Голодний карантин» біля будівлі міськради, який тривав понад годину, депутати пішли назустріч протестувальникам: усі присутні в сесійній залі обранці підтримали пропозицію про послаблення карантину.
Перший в Україні випадок коронавірусу зафіксували саме в Чернівцях
Для бізнесу це справді болісне питання. Буковина і без нових обмежень вдосталь натерпілась під час найжорсткішого карантину в березні-квітні. У той час, коли інші міста мали спокійні умови, у Чернівцях закривали всі без винятку непродовольчі магазини, торгові центри й ресторани. Адже перший в Україні випадок коронавірусу зафіксували саме в Чернівцях.
Міська влада вирішила піти назустріч вимогам кількох сотень чернівчан
Підприємці одного з найбільших на заході України базарів – Калинівського ринку, які лише нещодавно оговтались від стресів та переживань через червневий паводок та весняні карантинні обмеження, тільки-но встигли повернутися до звичного режиму праці, як друга хвиля коронакризи «вжалила» їх знову. Саме вони одними з перших ініціювали збір чернівчан під стінами Чернівецької міськради у вівторок вранці.
У багатьох жителів Чернівців виникла низка запитань
Міська влада вирішила піти назустріч вимогам кількох сотень чернівчан. Секретар міськради Василь Продан, який нині виконує обов’язки міського голови (мер Олексій Каспрук рішенням Верховного суду тимчасово відсторонений від посади), пообіцяв протестувальникам послабити карантинні обмеження, встановлені Києвом. Вже за півгодини свою обіцянку чиновник виконав – після одностайного голосування за це рішення депутатами міськради.
Та у багатьох жителів Чернівців виникла низка запитань.
- Раз у Чернівцях пішла така махновська гульба, то наступним кроком має стати лікування у комунальних (з державним фінансуванням) лікарнях хворих на коронавірус чернівчан за страховим принципом. Коли компенсація (у даному випадку навіть місце у палаті і формальний лікарський догляд) надається тільки якщо потерпілий (хворий) не порушував умов страхування. Добровільне зараження вірусом, що маємо у нашому випадку, прирівнюється до свідомого псування власного майна з метою обману страхової компанії (держави) і страховкою не покривається. Держава має також припинити перехресну дотацію потреб Чернівців і Чернівецької області за рахунок інших регіонів країни. Нехай вічно дотаційний, але дуже гордий край, має ту медицину і тих лікарів, на які вистачить його власних податків.
- Це демонстративне ігнорування вимог державної влади, що значно гірше. Я не розумію, чим подібні рішення у Чернівцях відрізняються від тих, які приймали ради в нинішніх ЛНР/ДНР? Я насправді не знаю, чи треба сидіти на карантині. Я про бездоганність ухвалення рішень з юридичної точки зору, а не на бажання натовпу. Не можна нагинати закон, так як комусь хочеться. Значить депутати мали їхати в Київ, бити вікна у Кабміні, вимагати змінити закон, а вже потім тут влаштовувати базар. Закони обговорюють, до їх ухвалення, а після ухвалення виконують або змінюють у законинй спосіб. Все решта - демагогія, популізм і махновщина, - вважає журналіст Yurii Chornei.
- Парадокс і гірка іронія ситуації, яку люди навряд чи самі розуміють, в тому, що заявляючи на мітингу - "ми не раби", чим, очевидно, ще й сильно пишаються і вважають дуже влучним гаслом, вони насправді потрапляють у ще більшу залежність, ніж державне рабство. І цього разу, на жаль, не від закону, рабами якого якраз всі і повинні бути, а від політичної доцільності місцевих рішал, які грають не за законом, і навіть не за твердими поняттями, а так, як кому у голову стукне. Тому коли наступного разу будете вимагати вирішувати свої справи за законом, не дивуйтеся, що їх вирішуватимуть залежно від інтересів і навіть настрою когось зовсім вам невідомого. Бо так диктує його інтерес і політична кон'юнктура. Що ж, не хочете бути рабами закону, як всі громадяни цивілізованих країн, будете рабами рішал.
- Ну, тепер ті, хто у найближчі два місяці захворіє на коронавірус, з усіма принадами лікування за власні кошти і з непевними наслідками для здоров'я у майбутньому, а також родичі тих, хто, не приведи Господи, помре від цієї недуги, ще встигнуть подякувати за це популістам із ратуші біля скриньок для голосування під час місцевих виборів. P.S. Так виглядає махновщина і руйнування держави, - вважає журналіст Yurii Chornei.
Тим часом коронавірус продовжує атакувати Чернівецьку область.
Поза тим, зараз цікаво й те, як на відчинені ресторани, кафе та інші заклади, яким уряд у рамках обмежень «червоної» зони заборонив працювати щонайменше два тижні, будуть реагувати місцеві правоохоронці.
У прес-службі Головного управління Нацполіції в Чернівецькій області поки не змогли дати конкретну відповідь на це запитання, пояснивши, що «рішення Чернівецької міськради про послаблення карантину до поліції ще не надходило».
Тим часом коронавірус продовжує атакувати Чернівецьку область. Якщо на початку епідемії місцевим мешканцям здавалася страшною цифра «50 нових випадків заражень за день», то нині ледь не щодня область б’є коронавірусні антирекорди, перетнувши показник у 200 інфікованих за добу.
Тож чи не вилізе чернівчанам боком протикарантинний бунт втомленого від обмежень бізнесу і популістські рішення політиків? Питання риторичне.
Частково використано матеріал МИКОЛА КОБИЛЮК на УНІАН: https://www.unian.ua/