'Прості' життєві історії буковинців, які правдивіше за історичні дослідження уособлюють час і дух минулих епох

"Прості" життєві історії буковинців, які правдивіше за історичні дослідження уособлюють час і дух минулих епох

28.10.2021, 22:17
Фотографія близької для моєї бабусі людини на обкладинці альманаху Прості Обличчя Непростої Історії стала приємною несподіванкою у сьогоднішній, як з'ясувалося, День бабусь і дідусів. Ініціатори дивовижного проєкту зібрали під однією обкладинкою життєві історії звичайних буковинців, на долях яких позначилися найбільші військові, політичні, економічні катаклізми ХХ століття. 
 
Ентузіасти підготували, організували та представили шість фотовиставок "Прості обличчя непростої історії" у Вижницькій, Герцаївській, Кіцманській, Сторожинецькій, Хотинській та Чернівецькій територіальних громадах. Систематизовані та упорядковані світлини та понад 180 життєвих історій героїв зайняли своє місце у фотоальмобі, на спеціальнмоу сайті, а відсьогодні також на сторінках друкованого альманаху, - розповів на підсумковій прес-конференції куратор проєкту, історик Сергій Гакман.  
 
Зазвичай таких людей безпідставно (і навіть трохи зверхньо) називають простими. Тими, після яких у житті нібито залишається тільки ім'я на могильному камені і пам'ять рідних. Проте часто саме їхні "прості" життєві історії правдивіше за будь-які історичні документи та дослідження уособлюють час і дух минулих епох.
 
Збагнув це, працюючи над своєю книгою "Вернон Кресс. Життя під прикриттям" про одного з таких чернівчан, яка несподівано перетворилася на історію міста, краю, країни, цілого покоління. І хіба я міг присвяти її комусь іншому, ніж власним бабусям і дідусям та їхньому зниклому всесвіту?
 
 
Тема репресій увійшла в моє життя задовго до того, як я довідався, що означає це слово. Напевно це сталося в ту мить, коли до моїх рук - років у 13-14 - потрапили кілька пожовклих прямокутників густо списаних поштових листівок з дивною адресою на звороті «Коми АССР». Адресувалися вони в «Сев. Буковину», що теж дивувало, моїй вже покійній на той момент бабусі. Ім’я відправника з кінцевою датою його життя 1941 я знав з напису на родинній могильній плиті на Руському цвинтарі. Таким чином бабуся, ще за свого життя, вшанувала пам’ять, очевидно, близької для неї людини.
 
У листівках, поміж якимись побутовими подробицями, проханнями прислати теплий шалик, якісь продукти, прохання передавати вітання «О.Коб.» особливо кидалося в очі. А ще прохання запитати її, «чи не могла б вона щось зробити для мене». Очевидне очікування допомоги з боку таємничої «О.Коб.», яку було згадано у кількох кореспонденціях, дозволило припустити найнеймовірніше: йшлося про українську письменницю, тоді чернівчанку Ольгу Кобилянську. Фотографія від 3 лютого 1940 року з написом «Вечорниці Довбуша» на звороті, яка завалялася у сімейному архіві, надавала вірогідності цьому припущенню. Хто знає, де, коли і за яких обставин тодішні чернівчани-українці знайомилися зі своєю видатною землячкою. Можливо, й на якомусь прийнятті в Українському народному домі.
 
Тільки 1990 року, вже студентом істфаку, звернувшись із заявою до прокуратури Чернівецької області з проханням реабілітувати невідомого мені чоловіка, з’ясував деякі подробиці цієї давньої сімейної історії, яку бабуся до смерті зберігала під замком у глибинах своєї старої горіхової шафи. На той момент, я вже знав, що йшлося про її першого чоловіка, колишнього офіцера Австро-Угорської армії.
 
З відповіді військового прокурора стало відомо, що Гуцуляка Іллю Юрійовича арештували 13 липня 1940 року, незабаром після вступу Червоної Армії до Чернівців. Походив він з бідної сім'ї. Отримавши середню освіту, через матеріальні нестатки, вступив на службу до австрійської армії, де дослужився до звання обер-лейтенанта. На момент розпаду Австро-Угорщини у 1918 році йому було 23 роки. Домігся отримання німецького громадянства. У подальшому розбагатів, ставши власником чи співвласником фірми, що займалася міжнародними пасажирськими перевезеннями. Проживав у Чернівцях разом з дружиною Елеонорою. (Шлюб зареєстровано 15 лютого 1936 р).
 
Радянські каральні органи чомусь оголосили його «офіцером запасу Румунської армії» і звинуватили в тому, нібито він шпигував на користь румунської військової розвідки з 1921 по 1926 рр. Згідно з рішенням Особливої наради при НКВС СРСР від 25 січня 1941 р. засуджений до 8 років виправно-трудових таборів «за шпигунство» (ст. 58-6 КК РРФСР). Покарання відбував в Усть-Вимському таборі (УСТЬ-ВИМЛАГ) НКВС. Ще за якийсь час вдалося прочитати його кримінальну справу. Тільки другу, бо першу, 1940 року, мені так і не прислали.
 
Перебуваючи у таборі Ілля Гуцуляк, як громадянин Німеччини, написав листа німецькою мовою до якогось дипломатичного представництва у Москві з проханням об'єктивно розібратися у його справі, а також висловив прохання потурбуватися про долю його дружини Елеонори, що мешкала у Чернівцях. Оригінал листа, переклад якого міститься в архівній кримінальній справі цього буковинця, перехопила табірна адміністрація.
 
17 липня 1941 року Гуцуляк Ілля Юрійович був повторно заарештований у таборі. Обвинувачений за статтею 58-10 ч.2 КК РСФСР і визнаний винним «у здійсненні контрреволюційної агітації серед засуджених виправно-трудового табору». У матеріалах його справи знайшов кілька свідчень інших засуджених, які, вказували на те, що у розмовах із ними Гуцуляк Ілля Юрійович, нібито, не раз говорив про те, що «у вас тут справжнє пекло», «визволити з якого може тільки Німеччина». Згідно з рішенням судово-кримінальної колегії Верховного Суду Комі АРСР при УстьВимтабі від 4 вересня 1941 року засуджений до вищої міри покарання - розстрілу. 29 листопада 1941 року вирок виконано у пос. Вожаель УстьВимтабу НКВС.
 
Що сталося з її першим чоловіком бабуся, схоже, так ніколи і не довідалася. Він просто зник, перестав надсилати листівки після 1941 року. Тільки пожовклий папірець з нашвидкуруч надряпаними каракулями німецькою мовою до німецького консула у Москві з його кримінальної справи засвідчив: він пам’ятав і турбувався про неї до самого розстрілу. Але я вже не зміг їй цього розказати. Іллі Гуцуляку тоді було тільки 44 роки.
 
Юрій ЧОРНЕЙ
 
 
1