
Переорієнтація медзакладів Буковини тільки на протидію COVID-19 матиме наслідком збільшення кількості інших хвороб у буковинців, - думка
Таку думку висловив в.о. генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» Ігор Малишевський.
- Якщо до роботи в умовах реформування галузі ще якось можна було підготуватися заздалегідь, то пандемія коронавірусу, яка поставила на паузу весь світ, очевидно, стала тим додатковим ускладненням для роботи, яке передбачити ніхто не міг. Чи працював онкоцентр під час карантину?
- «Буковинський клінічний онкологічний центр» не потрапив до переліку профільних медичних закладів, де мали лікувати пацієнтів з підозрою або хворих на COVID-19. На початках епідемії, із так званого фонду COVID-19, нам перепадали лише залишки допомоги. Щоправда тепер, раз чи два рази на тиждень, теж стали виділяти засоби захисту. Три кисневих концентратори, що були у нашому закладі, ми одразу передали колегам до обласної лікарні, на яку випало більше навантаження. У той самий час, онкоцентр не закривався на час карантину, заклад працював і надавав спеціалізовану медичну допомогу населенню області.
Повторюю, хоча ми й не були базовою лікарнею для випадків із COVID-19 – з усією тією першочерговою фінансовою допомогою, увагою держави, влади і ЗМІ до таких лікувальних закладів, за два місяці ми зуміли самостійно забезпечити безпеку лікарів і пацієнтів для роботи в умовах епідемії. Спочатку за рахунок допомоги благодійників, румунських партнерів, власних коштів закупили засоби захисту, створили карантинні пости, реорганізували роботу амбулаторного і стаціонарного підрозділів в умовах пандемії.
Проби на коронавірус беремо просто на місці, у нас в установі, щоб пацієнти не шукали, де їх можна пройти, не переплачували приватним лабораторіям. Самостійно закуповуємо пробірки, щоб максимально спростити життя пацієнту. Забрані зразки відправляємо на дослідження власним автомобілем. Хоча за правилами, перед тим як звернутися до онкоцентру за спеціалізованою допомогою, пацієнт мав піти до сімейного лікаря, взяти направлення, пройти тест.
Оперативно вжиті заходи дозволили центру не зупиняти надання спеціалізованої допомоги буковинцям. І це найважливіше. Планову медичну допомогу надавали всім, хто її потребував. Інша річ, про яку, на жаль, не пишуть ЗМІ, що за чотири місяці відсутності міжрайонного і міжміського сполучення наші потенційні пацієнти не мали чим до нас дістатися. Саме цією причиною пояснюю зменшення кількості пацієнтів, яке ми зафіксували за останні кілька місяців. Ми проаналізували статистику за попередні роки, яка засвідчила зменшення виявлення захворюваності за останні півроку приблизно на 300 випадків.
Коли вся держава переключилася на боротьбу із COVID-19 про онкохворих забули. Різними правдами і не правдами їх намагалися скинути на нас, мовляв, робіть із ними, що хочете. У первинній ланці їх не приймають, бо вони не ковідні, а відсилають до нас. А у нас ця форма допомоги не законтрактована, бо держава передала це на первинний рівень.
На практиці вийшло так, що первинна і вторинна ланка законтрактувалися на амбулаторно-поліклінічну допомогу онкохворим, але замість того, щоб обслуговувати їх на своєму рівні, допомогу надавали тільки ковідним пацієнтам. Хоча сімейний лікар підписує декларацію з усіма пацієнтами, на обстеження і лікування яких держава виділяє йому кошти, є амбулаторія, де пацієнти можуть здати загальний аналіз крові, провести УДЗ-дослідження, зробити кардіограму. І все це абсолютно безкоштовно! А до нас прийти вже тільки за спеціалізованою допомогою.
Переорієнтація медзакладів первинної і вторинної ланки на протидію COVID-19 матиме наслідком вже до кінця цього року, на жаль, збільшення кількості занедбаних онкологічних випадків. Виявити які на початкових стадіях захворювання, згідно з реформованою структурою надання медичної допомоги громадянам, їхнє пряме завдання. Натомість онкоцентр, який згідно з умовами реформи віднесено до закладів третього рівня, надає тільки спеціалізовану медичну допомогу.
Повтий текст розмови доступний за посиланням: В.о. генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» Ігор Малишевський: "Онкологічний центр працював, працює, і, найголовніше, почав розвиватися"
- Поки держава, суспільство переключили всю увагу на епідемію COVID-19, проблеми онкології опинилися в інформаційному вакуумі. Хоча досить лише порівняти показники, скільки за цей час буковинців померли від коронавірусу, а скільки від онкохвороб, щоб побачити пріоритет.Не кажу вже про серцево-судинні захворювання.
Згідно з інформацією Головного управління статистики в Чернівецькій області, упродовж січня-березня 2020 року, найбільша кількість смертей, зафіксована на Буковині у січні-березні 2020 року – через хвороби систем кровообігу 2232 особи. Окрім того, у Чернівецькій області за цей період часу виявлено 407 випадків смертей внаслідок новоутворень (в тому числі злоякісних – 404). Через хвороби органів дихання у січні-лютому на Буковині померли 76 людей, з них 42 – внаслідок грипу та пневмонії. Крім того, зазначається, що упродовж січня-березня 2020 року двоє людей померли від коронавірусу COVID-19.
Про велетенські кошти, які витрачено на боротьбу з COVID-19, ніхто не запитує. Натомість ставлять питання: чому це, мовляв, онкоцентр закупив нове обладнання. І це за кошти, які наша установа сама заробила. За сприятливою урядовою ковідною програмою, завдячуючи якій змогли суттєво покращити діагностичну базу для виявлення різноманітних хвороб. В тому числі органів дихання, що є особливо актуальним в умовах пандемії.