У ЄС відреагували щодо ситуації між Україною та Росією навколо газу

У ЄС відреагували щодо ситуації між Україною та Росією навколо газу

02.03.2018, 18:48
Заява Віце-президента Єврокомісії, Єврокомісара з Енергетичного союзу Мароша Шевчовича щодо ситуації між Україною та Росією навколо газу (березень 2018 року)

 Брюссель, 2.3.2018

 Українська влада поінформувала Європейську Комісію про свою стурбованість можливим виникненням надзвичайної ситуації на українській газотранспортній системі. Зважаючи на інформацію, що її має Єврокомісія, це питання ґрунтується на таких трьох складових:
  • Безперервному низькому та перемінному тиску у подачі газу з Росії до України для транзиту до Євросоюзу. Така ситуація не є новою: минулого року Єврокомісія та Європейська мережа операторів газотранспортних систем (ENTSOG) з Нафтогазом і Газпромом провели відповідні розслідування. Однак за чинних умов (низькі температури, високий попит на використання газу у побутових цілях, очікуваний прямий імпорт з Росії) низький тиск у газотранспортній системі стає винятковою проблемою;
  • Браку прямого постачання від Газпрому до Нафтогазу. Очевидно, попри рішення Міжнародного арбітражного суду Стокгольма, Нафтогазу та Газпрому не вдалося домовитися з приводу умов імпорту природнього газу. Це призвело до відмови у постачанні навіть тих обсягів газу, за які Нафтогаз здійснив попередню сплату;
  • Невідкладне збільшення реверсних постачань з ЄС є доволі проблематичним через важку ситуацію на спотовому ринку (низькі температурні показники по всьому ЄС) та складнощі з технічним переналаштуванням потоків у газотранспортній системі.
Наразі Єврокомісія проводить роботу із Європейською мережею операторів газотранспортних систем щодо з’ясування фактів. Водночас Комісія вважає, що така ситуація викликає  занепокоєння не лише у зв’язку із прямими постачаннями природнього газу до України, але й, можливо, у зв’язку із транзитом газу до ЄС. У такий спосіб Європейська Комісія закликає усі залучені сторони, компанії та відповідні міністерства України і Росії негайно віднайти рішення у відповідності з ухвалою Міжнародного арбітражного суду Стокгольма. Комісія готова до проведення тристороннього процесу, який у минулому довів свою ефективність у ситуаціях, коли сторони не погоджуються одна з одною. Сьогодні Шевчович зателефонує українському та російському міністрам енергетики, аби оцінити ситуацію та погодити можливі наступні кроки.
 
Украй важливо, аби Росія та Україна вкотре засвідчили свої позиції надійних постачальника газу і транзитної країни відповідно – як це було протягом минулих років.   
1