Нацрада з питань телебачення і радіомовлення звільнила свого представника у Чернівецькій області і попередила 'Інтер'

Нацрада з питань телебачення і радіомовлення звільнила свого представника у Чернівецькій області і попередила "Інтер"

15.01.2015, 23:47

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 15 січня звільнила своїх представників у 14 областях з 2 лютого у зв'язку із закінченням строкових контрактів.

 Звільнено представників у Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій і Чернігівській областях.

 За словами голови Нацради Юрія Артеменка, на вакантні посади будуть оголошені конкурси, і представники Нацради, у яких завершилися контракти, зможуть узяти участь у цих конкурсах.

 Нагадаємо, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення звільнила двох своїх представників - у Волинській області Степана Родича та в Донецькій області Мирославу Калюжну. Відповідні рішення Нацрада ухвалила на засіданні 4 грудня.

 30 жовтня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення звільнила свого представника в Києві Олега Александрова, а також начальника управління правового забезпечення Олега Шосталя та начальника управління інформаційного забезпечення Олену Ракіну.

На фото: Представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення у Чернівецькій області Петро Шегда

Крім того, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила телеканалу «Інтер» попередження за всіма трьома його ліцензіями (на супутникове, цифрове та ефірне аналогове мовлення) за результатами моніторингу його ефіру в новорічну ніч. Відповідне рішення Нацрада одноголосно ухвалила на засіданні 15 січня.

 Крім того, Нацрада рекомендує Комісії з журналістської етики розглянути питання про дотримання членом наглядової ради ПрАТ «Телеканал "Інтер"» Ганною Безлюдною стандартів ділової етики та свободи слова.

 Також Нацрада за результатами моніторингу загальнонаціональних телеканалів 31 грудня - 7 січня призначила позапланові перевірки телеканалів «Інтер», «1+1», ICTV, «Україна» і ТОНІС на предмет дотримання чинного законодавства.

 Своє рішення Нацрада прийняла з огляду на складну суспільно-політичну ситуацію в Україні, військову агресію, систематичні антиукраїнські висловлювання окремих діячів РФ, розглянувши звернення голови Ради національної безпеки й оборони України Олександра Турчинова, який просив Нацраду вжити щодо «Інтера» санкцій аж до анулювання його ліцензії. Рішення Нацрада прийняла, у тому числі, з метою спонукання телерадіоорганізацій до саморегуляції.

 Рішення Нацради містить кілька пунктів:

- визнати неприпустимими дії телерадіоорганізацій, які в умовах інформаційної війни допустили показ в ефірі осіб, які відкрито підтримали анексію Криму, агресію на сході Україна;

- рекомендувати мовниками утриматися від показу осіб, які своїми публічними виступами розпалюють міжнаціональну ворожнечу, підтримують агресію проти України;

- ПрАТ «Телеканал "Інтер"» оголосити попередження за всіма трьома ліцензіями - на супутникове, цифрове та аналогове ефірне мовлення;

- рекомендувати Комісії з журналістської етики розглянути питання про дотримання членом наглядової ради ПрАТ «Телеканал "Інтер"» Ганною Безлюдною стандартів ділової етики та свободи слова;

- провести позапланові перевірки телеканалів «Інтер», «1+1», ICTV, «Україна», ТОНіС на предмет дотримання чинного законодавства;

- створити робочу групу для підготовки пропозицій до змін до законодавства для припинення поширення інформації, яка загрожує територіальній цілісності та національній безпеці;

- підтримати внесення змін у чинне законодавство, спрямованих на захист інформаційного простору;

- звернутися до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики з проханням розглянути та внести у Верховну Раду законопроект, який передбачає розширення повноважень Нацради в частині санкцій - штрафів і тимчасового призупинення дії ліцензії мовників на три місяці;

- звернутися до ГПУ, СБУ, РНБО щодо проведення перевірок на предмет володіння або фінансування телерадіоорганізацій особами, які перебувають у розшуку;

- підтримати пропозицію офісу Ради Європи в Україні щодо розробки дієвих механізмів співрегулювання;

- ініціювати укладання з мовниками Меморандуму щодо редакційної політики в умовах інформаційної війни, звернутися до телерадіоорганізацій із проханням оновити редакційні статути та врахувати виклики, що виникли в умовах неоголошеної війни та анексії Криму.

 Нагадаємо, що телеканал «Інтер» у новорічному ефірі показав співаків, які неодноразово виступали з антиукраїнськими заявами, а деякі з них є персонами нон-грата в Україні. Програма новин на «Інтері» «Подробности» відмежувалася від такої політики каналу, засудивши її.

 Новорічний ефір «Інтера» викликав хвилю обурення в соціальних мережах. Низка громадських діячів закликали позбавити «Інтер» ліцензії. Міністр інформаційної політики Юрій Стець заявив, що домагатиметься заборони допуску в український телеефір осіб, які шкодять Україні або публічно підтримують її опонентів. Секретар РНБО Олександр Турчинов зажадав від Нацради, щоб вона негайно розглянула питання щодо позбавлення «Інтера» ліцензії. 3 січня група молодиківрозбила двері офісу телеканалу «Інтер».

 Через критику на свою адресу «Інтер» змінив сітку мовлення, знявши з ефіру в подальші дні всі новорічні мюзикли та концерти. Водночас телеканал «Інтер» заявляє, що при підготовці новорічної сітки мовлення були дотримані всі вимоги українського законодавства, і вважає всі звинувачення тиском на канал.

 Нацрада вирішила провести моніторинг новорічного ефіру всіх загальнонаціональних каналів ірозгляне його результати 15 січня. Напередодні цього засідання Нацради Громадська рада при Нацраді рекомендувала регулятору укласти з мовниками Меморандум щодо редакційної політики в умовах інформаційної війни.

 Зі своїми пропозиціями щодо того, як вирішувати ситуації, подібні до інциденту з новорічним ефіром на «Інтері», виступила низка експертів. Зокрема на сторінках видання MediaSapiens були опубліковані статті Наталії Лигачової «Интер» как зеркало гибридного медиапространства Украины» та Сергія Грабовського «Скандал з «Інтером»: все куди серйозніше, ніж здається на перший погляд», а також допис у блозі Діани Дуцик «Проблема - не «Інтер», проблема - Фірташ та Льовочкін».

 «Телекритика»

1