Людина із синдромом Дауна до кінця своїх днів залишається дитиною, якій потрібна допомога, любов і розуміння
На Буковині із синдромом Дауна живуть 210 дітей
21 березня ООН проголосила Всесвітнім днем людини із синдромом Дауна (World Down Syndrome Day).
Студенти та викладачі Буковинського державного медичного університету спільно з Головним управлінням охорони здоров’я Чернівецької ОДА зорганізовують у цей день благодійну акцію на підтримку дітей, які живуть із сидромом Дауна. 21 березня до цієї акції може долучитися кожен бажаючий, прийшовши в обласний центр медико-соціальної реабілітації дітей із органічними ураженнями ЦНС (бульвар Героїв Сталінграду, 1). І допомогти матеріально або ж просто приділити таким дітям більшем уваги.
А напередодні майбутні лікарі організували спеціальне засідання наукового гуртка, присвяченого даній проблемі. Студенти прослухали цікаву лекцію завідувача кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ Таміли Сорокман. Адже протягом всього життя люди, що мають даний синдром, потребують особливої підтримки та теплоти. І цього мають навчитися всі: і їхні рідні, і лікарі, і всі, хто їх оточує. Бо ж сам синдром не є хворобою, це – лише генетична особливість дитини.
19 березня співробітники кафедри медичної біології, генетики та фармацевтичної ботаніки БДМУ разом зі студентами відвідали спеціалізовану дошкільну установу №31, по вул. Руданського, а 27 березня на кафедрі відбудеться засідання наукового гуртка присвячене Всесвітньому дню людини із синдромом Дауна.
Згідно зі статистикою, із синдромом Дауна щорічно народжується 1 дитина на кожні 800-1000 новонароджених. Діти із синдромом Дауна народжуються з однаковою частотою у всіх країнах світу, незалежно від рівня статку та екології. Поява дитини із синдромом Дауна не залежить від способу життя – у всьому винні гени. Існує понад 50 клінічних ознак синдрому Дауна, проте дуже рідко можна зустріти в однієї особи всі або більшість з них. Цими дітьми опікується держава, підтримує Європейська Асоціація Даун Синдром, яка об'єднує організації з різних країн Європи, в тому числі й України.
– Двадцять перше березня – Мiжнародний день людини з синдромом Дауна, вибраний не випадковво, – коментує завідувач кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ, доктор медичних наук, професор Таміла Сорокман. – Це число символізує, що синдром Дауна пов'язаний iз трьома копiями зайвоi 21-i хромосоми. В Украiнi щороку народжується майже чотириста таких дiтей. Синдром Дауна – випадкова помилка в механізмі передачі спадковості. Ця помилка призводить до появи на світ незвичайних дітей – щирих, добрих і дуже довірливих. Внаслідок особливостей свого розвитку, особа із синдромом Дауна до кінця своїх днів залишається дитиною, якій потрібна допомога, любов і розуміння. Сам синдром не є хворобою, яка потребує медикаментозного лікування. Це – генетична особливість малюка. Медикаментозного лікування, а подеколи і оперативного втручання, потребує не синдром Дауна, а супутні захворювання. Однак, щоб уникнути ускладнень, дитина має бути під постійним контролем низки вузьких спеціалістів. Коли дитина з синдромом Дауна здорова, вона потребує розвиваючих, загальнозміцнювальних і навчальних програм, корекційних занять зі спеціалістами логопедами-дефектологами.
На сьогодні в Чернівецькій області із синдромом Дауна живуть 210 дітей. У всіх них порушення розумового розвитку виражені різною мірою, власне, як і поведінка, психічний розвиток, а також перебіг самої хвороби.
Довідка. Вперше цей синдром описав 1866 року англійський лікар Джон Ленгдон Даун. Саме його прізвище дало назву синдрому. Однак лише у 1959 році французький вчений Жером Лежен знайшов причину синдрому - зайву хромосому. Синдром Дауна є найбільш поширеним генетичним порушенням.
Прес-служба БДМУ