Голови нових громад на Буковині пробують перебрати  на себе повноваження голів райдержадмінінстрацій

Голови нових громад на Буковині пробують перебрати на себе повноваження голів райдержадмінінстрацій

26.01.2017, 14:00

Громади є самоврядними, не підпорядковуються обласній чи районній владі та самостійно розпоряджаються на своїй території. Найголовніше – ОТГ не залежать у фінансовому плані ні від кого в області. 

Про те, що конфлікт є, засвідчив голова ОДА Олександр ФИЩУК.

– Зараз у нас з’явилися голови ОТГ. Вони собі уявили, що всесильні, – сказав губернатор на нараді у Вижниці. – Отримував скарги від деяких керівників РДА з приводу того, що голови ОТГ перебирають на себе їхні повноваження. Проте ніхто не скасовував обов’язків голів РДА. Якщо у вас виникатимуть непорозуміння з головами ОТГ такого плану, відразу ж телефонуйте мені особисто. Будемо вирішувати.

Наразі громад на Буковині створено ще небагато, але вже у Сторожинецькому районі чотири ОТГ об’єднують 70-ть відсотків населення. Тож РДА і райраді підпорядковано менше третини району. 

Голова Сторожинецької ОТГ, багаторічний мер райцентру Микола КАРЛІЙЧУК налаштований рішуче – РДА має поступитися громадам владою і зменшити свої штати. 

– У районі вже створено чотири громади, у районі залишилося неохопленими децентралізацією лише 9 сіл, – каже мер Сторожинця. – А тільки у Сторожинецькій громаді – 12 населених пунктів і 35 тисяч населення. Знаю, що є неофіційне розпорядження голови РДА не допомагати об’єднаним громадам. Президент і уряд – за децентралізацією, а влада на місцях не хоче підтримувати. Ми просили у них кілька кабінетів – нам відмовили.

Нині у Сторожинецькій ОТГ відбувається процес створення апарату – передбачені відділи освіти, соцзахисту та інші. За словами М. Карлійчука, вже кілька людей перейшли до них з РДА. Та, попри зменшення сфери повноважень, жодного скорочення в РДА і райраді не відбувається. Тож різко зростає число "нахлібників", тобто чиновників, які отримують зарплату з бюджетів – і у РДА, і райраді вони залишаються, і ОТГ створюють нові посади.

М. Карлійчук запевнив, що посад буде мінімум. Загалом в апараті Сторожинецької ОТГ буде приблизно сотня осіб. Але у кожному із сіл громади має бути староста, діловод, землевпорядник, як і раніше, тобто чимало посад лише змінять свої назви. "Посади створюємо, але по мінімуму, щоб для бюджету було не надто обтяжливо", – каже мер. 

Коментар

Ігор БАБ’ЮК, експерт із питань децентралізації:

– Коли відбувається перерозподіл повноважень – завжди виникає конфлікт. Часто виникає дублювання функцій. В області є проблеми у Сокирянському районі, зараз у Сторожинецькому. Та це найчастіше – особистий конфлікт між керівниками. Глибоцька ОТГ є прикладом успішного проведення реформ. Одна з причин їхнього успіху в тому, що у Глибоці і ОТГ, і РДА, і райрада працюють злагоджено і без конфліктів. Зовсім інша ситуація у Сокирянах, де дуже непросто відбувається передача майна громадам. Загалом поділити повноваження нескладно – треба чітко дотримуватися законів. Непорозуміння виникають зазвичай у передачі майна, нерухомості (зокрема об’єктів, що забезпечують життєдіяльність) та утримання установ, що обслуговують весь район. Але законодавство ці питання врегульовує. А керівникам варто було би дбати про людей, а не прагнути зберегти свої посади. 

Джерело: molbuk.ua

1


КОМЕНТАРІ (1)

Це ще та біда суне. Два козака - три гетьмана

avatar

кома

27 січня 2017 07:32