Хабарі, відкати, комісійні, фальсифіковані торги: нардепка вказала на чому заробляють чиновники органів місцевого самоврядування під час реалізації будівельних проєктів

Хабарі, відкати, комісійні, фальсифіковані торги: нардепка вказала на чому заробляють чиновники органів місцевого самоврядування під час реалізації будівельних проєктів

06.08.2023, 14:12

Народна депутатка Олена Шуляк - голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування - вказала на найбільші ризики, які виникають на рівні органів місцевого самоврядування під час реалізації проєктів, пов’язаних з відбудовою.

«Це хабарі, відкати, комісійні, фальсифіковані торги під час закупівель. Можуть бути ризики й при проведенні перевірок і при нарахуванні зборів, при роботі дозвільної системи у сфері будівництва і безпосередньо в самих процесах будівництва, коли використовуються неякісні або матеріали або технології. Багато журналістів-розслідувачів надають таку інформацію, та й вся країна навчилася працювати з Prozorro і ставити запитання щодо барабанів, стадіонів та люксових автівок», – сказала Олена Шуляк.

 Вона наголосила, що корупція є системним явищем та ключовою загрозою відбудові, яку необхідно усунути, а головне, для цього в країні є всі необхідні інструменти для цього. Також очільниця партії запевнила, що людський фактор зводиться нанівець завдяки цифровізації та автоматизації ключових дозволів.

За словами Олени Шуляк, в Україні другий рік триває війна, понад 20% населення перебуває за кордоном, внаслідок чого відчутні проблеми з економічним розвитком та бізнесом. Однак є ще один ворог, з яким складно боротися – це корупція, не поборовши яку, Україна не зможе стати членом Європейського Союзу та відбудуватися.

«На сьогодні вже 7 тисяч проєктів внесено до системи DREAM. Майже 200 проєктів реалізовується через Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, майже 50 проєктів – через агентство відновлення, 180 місцевих проєктів – за кредитними програмами Європейського інвестиційного банку. Ще сотні проєктів реалізуються іншими міжнародними партнерами, деякі напряму, деякі з залученням кредитних коштів. На сьогодні саме в громадах ухвалюються рішення, саме від громад і органів місцевого самоврядування залежатиме, які проєкти будуть в них реалізовуватися», – зазначила Олена Шуляк.

Також Олена Шуляк наголосила і на викоріненні корупції безпосередньо на «будівельному майданчику» (мова про неякісні будівельні матеріали, фальсифікат, недотримання ДБН-ів та технологій, відсутність контролю за якістю виконання робіт та інше).

Відновлення зруйнованих об’єктів в Україні потребуватиме будівельних матеріалів та обладнання на суму понад 62,8 млрд доларів. Тому важливо, щоб ринок виробництва будівельної продукції надавав якісні матеріали, а також технології, за якими ці матеріали будуть використовуватися.

Для цього парламент працює в напрямку інтеграції усіх містобудівних процесів до європейських стандартів. Зокрема, в Україні вже заборонили використання в будівництві шкідливих матеріалів (зокрема, азбесту); гармонізують вимоги до будівельних матеріалів відповідно до 305-го регламенту ЄС; працюють над введенням прозорої реалізації проєктів будівництва через ВІМ-технології.

«Всі виробники будівельної продукції будуть заносити до електронної системи всі показники та декларації, які стосуються будівельних матеріалів. Тоді ми зможемо побачити, яка продукція на який об’єкт та з якими характеристиками доставляється. Важливо, аби всі будівельні матеріали відповідали всім європейським стандартам», - наголосила Олена Шуляк.

Окрім цього, в рамках вже згаданої реформи містобудування планується запровадження інституту уповноважених осіб з містобудівного контролю та запровадження незалежного технагляду з використанням кращого світового досвіду.

1