Жителі Донбасу не усвідомлюють своєї провини за воєнну агресію Росії і замість каяття стають ще більш затятими, - експерт

Жителі Донбасу не усвідомлюють своєї провини за воєнну агресію Росії і замість каяття стають ще більш затятими, - експерт

30.03.2015, 21:05

Закликаючи Росію, люди діяли несвідомо, за звичкою вірили, що за них все вирішать "нагорі".

Те, що жителі Донбасу не усвідомлюють свою провину за те, що відбувається в регіоні, пояснюється з точки зору психології, адже пострадянські, посттоталітарні люди характеризуються саме тим, що у них немає почуття відповідальності за себе і своє життя. Таку думку в інтерв'ю DT.UA висловив доктор психологічних наук, професор, завідувач лабораторії психології мас і спільнот Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Вадим Васютинський.  

"За них відповідає влада. І тому якщо ці люди вчинили безвідповідально, зробили все для того, щоб спричинити воєнну агресію Росії та опір України у відповідь, було б добре, щоб вони хоч якоюсь мірою усвідомили й оцінили свою власну провину за це. Але вони її не усвідомлюють, бо насправді не були суб'єктами свідомих, прорахованих дій із передбаченням майбутнього. Нам хочеться, щоб вони покаялися, але поки що, за законами поляризації, вони ще більше посуваються в антиукраїнський бік і стають ще більш затятими", - сказав експерт.

Тим не менш, за його словами, більшість жителів Донбасу не були налаштовані антиукраїнськи.

"Але коли послухати тих, хто ходив на референдум, хто кидався під українські танки, хто кликав "Путин, введи войска!", то ніхто з них не скаже, що вони хотіли того, що сталося. Вони так і говорять: "Війни ми не хотіли", і в цьому розумінні їм можна вірити. А проте їхня позиція дуже інфантильна, безвідповідальна, і це вже їх не виправдовує", - зазначив Васютинський.

За словами експерта, люди в Донбасі дійсно вірять у те, що "це укропи стріляють", навіть коли точно видно, що обстрілюють з боку сепаратистів. "Вони здебільшого не брешуть, а справді так думають.

Недарма часто кажуть, що вони збожеволіли.

Але вони психологічно мусять неадекватно відображати ситуацію, інакше вони вже не вміють, не можуть, у них така "призма" на очах, крізь яку вони бачать, що "Україна — погана". Такими їх зробила поляризація. А з другого боку, поляризація зробила й більш проукраїнською велику частину населення Донбасу. Тому не можна апріорі оцінювати мешканців Донеччини й Луганщини як сепаратистів та українофобів — може бути якраз навпаки", - вважає професор. Докладніше читайте в інтерв'ю Ірини Кириченко Вадимом Васютинським: "Патріотизм добрий тоді, коли він продуктивний".

Більше читайте тут: http://dt.ua/UKRAINE/psiholog-poyasniv-chomu-zhiteli-donbasu-ne-usvidomlyuyut-svoyeyi-provini-za-te-scho-vidbuvayetsya-168317_.html

1


КОМЕНТАРІ (3)

Донбасс - урбанизированный район, постсовеская индустрия, очень много люмпенов в абсолютных числах, но их онюдь не больше чем скажем в Ровно или Ужгороде в относительных показателях. Уверен, что случись что либо подобное  скажем в Сумской области, "безвідповідальности" было бы не меньше.

avatar

Виталий

30 березня 2015 18:32

avatar

Volodymir Volodymirovich

30 березня 2015 18:37

Один слабий на голову написав, а два ідіота підтримують... Дурні схаменіться! Нас зомбують!

avatar

Чернівчанин

30 березня 2015 20:09