
Експеримент Каспрука над дітьми, які перехворіли на пневмонію, був погано організований і не дав переконливих результатів
Так буває, коли рішення приймають не фахівці, а політики-дилетанти, для яких головне передвиборчий піар і імітація турботи про здоров'я дітей своїх виборців.
Ініційоване колишнім Чернівецьким міським головою Олексієм Каспруком тестування чернівецьких дітей, які восени минулого року перехворіли на пневмонію, завершилося практично безрезультатно.
Досліджувати мали наявність у них антитіл до COVID-19, що, на думку ініціатора проведення експерименту, мало би підтверити або спростувати, що пневмонію у них викликав смертельний вірус. До того ж значно раніше, ніж в краї було офіційно зафіксовано перший випадок захворювання.
Експеримент вийшов провальним.
По-перше, обстежили далеко не всіх дітей, які восени 2019 - січні 2020 рр. хворіли на пневмонію. Хто і за яким принципом складав списки, відбирав дітей для обстеження, міська влада так і не спромоглася толком пояснити.
Лікарі у приватних розмовах говорять про якийсь список приблизно з двох сотень дітей (хоча хворих, насправді, було значно більше), спущений до міської дитячої поліклініки. Відтак вже сімейні лікарі обдзвонювали батьків свої пацієнтів, з якими підписали декларації.
По-друге, кілька десятків потенційних учасників дослідження, включених до списку, відмовилися проходити запропонований тест. Натомість тим, які гіпотетично могли погодитися взяти участь у чиновницько-медичному експерименті, пройти дослідження навіть не пропонували.
За такої поганої організації, з сумнівними мотивами для проведення, експеримент був просто приречений на провал.
- У мене особисто не було сумнівів у тому результаті, який отримали, - сказала в. о. директора Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» Наталія Гопко, відповідаючи на запитання BukNews. - Тому що, якби ми мали поширення COVID-19 починаючи з жовтня минулого року, то ситуація з кількістю госпіталізованих, яка би найкраще ілюструвала реальний стан речей, була б інакшою. Ми мали би переповнені ліжка вже у грудні, січні, лютому місяці. Тим не менше, експеримент був доволі цікавий. І те, що вдалося отримати згоду від батьків обстежити діток методом ІФА, оцінити рівень антитіл, які свідчать про перенесене захворювання, це дуже добре. Кількість діток була більше ста. Загалом кількість тих, хто перехворів на пневмонію, була майже 200. Але не всі батьки погодилися на обстеження дітей. І тільки у одиниць були виявлені антитіла. Але жодною мірою, маючи на увазі період, який пройшов від жовтня чи грудня місяця, не можна стверджувати, що ті антитіла набуто саме у той період.
Водночас, зважаючи на цінність методу ІФА, як методу серологічного моніторингу, чиновники від медицини планують повторити цей моніторинг, але вже не методом Каспрукової вибірки.
- Наразі, згідно зі звітами, у нас в області проведено майже 5 тисяч досліджень різних осіб методом ІФА. Це люди різного віку, професій тощо. І кількість позитивних є близькою до 13 відсотків. Це вибірка не репрезентативна, але кількість людей з позитивними антитілами є доволі великою. Тому у нас в області буде проведене таке дослідження за кількома напрямками, коли ми на прикладі кількох ОТГ будемо оцінювати рівень імунітету на тих чи інших територіях. Тоді це буде предметно, науково обґрунтовано і цінно для прогнозу і розуміння ситуації, якою вона є і якою вона прогнозується, - пояснила Наталя Гопко.
ДОВІДКОВО:
У травні 2020 року міський голова Олексій Каспрук ініціював перевірку дітей. За його словами, у грудні-січні в Чернівцях діти масово хворіли на запалення легень. У цей період 160 дітям діагностували пневмонію, тоді як за аналогічний період минулого року – 60.
«Наразі формуються списки дітей, які перенесли запалення легень. Хочу сказати, що і моя дитина на Новий рік перехворіла пневмонією. Ми маємо перевірити, чи не був це вже тоді коронавірус. Тому ініціюємо перевірку дітей на антитіла до COVID-19, - заявляв мер. – Прошу батьків, коли їм подзвонить педіатр і запропонує тестування, не відмовлятися».
Обстеження дітей, яке відбувалося у Міській дитячій поліклініці, завершили 8 липня. Про це у коментарі ІА АСС (http://acc.cv.ua/ ) розповів директор медустанови Іван Хорошенюк.
Він зазначив, що у жовтні 2019 року було у півтора-два рази більше випадків захворювання на пневмонію серед дітей, ніж у жовтні 2018 року. Тому лікарі вирішили зробити імуноферментний аналіз для визначення імуноглобуліну G, щоб з'ясувати, чи були ці пневмонії пов'язані з коронавірусом.
До списку тих, хто перехворів на пневмонію у період з жовтня 2019 року по лютий 2020 року, внесли 196 дітей. Згоду на обстеження дали батьки 128 дітей.
За результатами обстеження, з'ясували , що з коронавірусом зустрілися лише 4 дітей. Але це результати станом на зараз. Коли саме ці діти могли підхопити коронавірус, - невідомо.