До Чернівців приїдуть нащадки євреїв, що загинули тут під час Другої світової війни

До Чернівців приїдуть нащадки євреїв, що загинули тут під час Другої світової війни

07.07.2015, 21:02

Для вшанування пам’яті євреїв Буковини, які загнули в роки ІІ Світової війни, у Чернівці 10-12 липня завітають понад сто їхніх нащадків, які нині проживають в Ізраїлі та інших країнах світу. про це повідомляє прес-служба міської ради.

Ініціаторами Меморіального туру виступила Всесвітня організація євреїв Буковини. Візит відбувається за підтримки єврейської громади Чернівців, головного рабина Буковини Менахема Мендела Гліценштейна та міської влади. Меморіальний хід розпочнеться 10 липня у Чернівцях від Єврейського народного дому, звідки у липні 1941 року фашистські окупанти відіслали на розстріл керівництво чернівецької єврейської громади. Біля пам’ятного знака, встановленого на березі р. Прут на місці масового розстрілу чернівецьких єврейських родин, відбудеться панахида. Траурні молитви (азкари) звучатимуть на Єврейському цвинтарі, що на вулиці Зеленій, біля братської могили, де поховано 900 безневинних жертв війни.

Учасники Меморіального туру відвідають відновлену міську Центральну Синагогу та Резиденцію рабі Ісроеля із Ружина у Садгорі, Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини, пам’ятні місця, пов’язані з іменами чернівчан – видатних діячів світового єврейства: Еліезером Штейнбаргом, Йозефом Шмідтом, Паулем Целаном, Йосифом Бургом. Меморіальні церемонії пам’яті жертв війни відбудуться також у м. Могилів-Подільський на міському цвинтарі біля братського поховання буковинських євреїв, що загинули під час депортації. Покладанням вінків на воду буде вшановано імена тих, хто загинув у переправі через р. Дністер. Меморіальний тур завершиться спільною молитвою за участю єврейської громадськості Києва у Бабиному Ярі, на місці масових знищень євреїв у роки ІІ Світової війни.

ФОТО з ФОНДІВ ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ.

 

Коментар історика:

«Мені доводилося чути від людини, яку вивезли таким чином: «Я вдячний радянській владі за те, що врятувала мене від гетто. Я там вижив, а тут всі мої родичі загинули…» Історія не може бути чорно-білою. Вона дуже різноманітна. Простити репресій не можна!.. Не можна простити убитих невинних людей!.. Але на цей тоталітарний режим ішов інший. Він зовсім не був кращим. Я думаю, що чимало тих людей, яких знищив Сталін, були б знищені Гітлером. Адже це були люди вільні, незалежні, розумні, які б протестували проти будь-якого насильства, – розмірковує чернівецький історик Ігор Буркут  в інтерв’ю «Оманливе буковинське літо», яке дав  газеті «Буковина». – Німці віддали Буковину Румунії. Але перед тим айнзацгрупа «D» на чолі зі знаменитим есесівцем Отто Олендорфом знищила в перші години свого входження в Чернівці всю єврейську верхівку, а заодно з ними радянських  активістів. Їх вивозили на стрільбище в Стрілецький Кут і розстрілювали з кулеметів. А далі йшла румунська сигуранца, яка не була кращою від гестапо. Хто пройшов через гестапо і сигуранцу, то говорили, що сигуранца була страшніша і від гестапо, і від НКВД. На Буковині встановився ще гірший окупаційний режим румунський, ніж був радянський… Особливо постраждало єврейське населення,  дісталося українцям і місцевим росіянам-старообрядцям»

1


КОМЕНТАРІ (1)

У Чорнея тепловий удар. Сьогодні не виставив жодної статті
avatar

Дон Педро Бомбон

08 липня 2015 19:09