'Давай відзначимо цю важливу подію', - каже Галиць: перший національний прапор у Чернівцях

"Давай відзначимо цю важливу подію", - каже Галиць: перший національний прапор у Чернівцях

16.07.2013, 18:43

16 липня 1990 року верховна рада Української РСР прийняла Декларацію про «Державний суверенітет України». Ми сиділи біля «брехунця» і слухали в редакції «Молодого буковинця». Незмінний досі редактор Богдан Загайський готував святковий стіл. Йому саме у цей день виповнилося 33 роки. Біля 12.00 ми були на «сьомому небі»: верховна рада прийняла Декларацію про Державний суверенітет України.

І треба ж такому статися, що ця важлива подія співпала з Днем народження моєї доньки. Душа і тіло рвалися до чину. Поруч стояв і радів Георгій… Галиць. Тоді він був журналістом, активним членом руху, активним противником комуністів. І якби була тоді партія регіонів, він був би й проти неї.

- Давай відзначимо цю важливу подію, - каже Галиць.
- Давай, - відповідаю. – Пропоную повісити прапор над редакцією газети «Молодий буковинець».
- Так прапора у нас нема.
- Буде, - я знав, хто шив тоді синьо-жовті прапори. Вони були у заступника директора будівельного технікуму Валентини Ротар.
Зателефонував їй. І попросив якнайшвидше принести прапор. Валентина заховала знамено на грудях і принесла до редакції за лічені хвилини.

У нас не було древка. І я згадав, що у кабінеті заступника редактора (тоді ним був Мирослав Лазарук) за пічкою був червоно-синій прапор Української РСР.

- Стій на варті, - кажу Георгію Костянтиновичу. – Якщо хтось буде йти, співай «Ой там на горі сніг іде».

Сам швиденько до кабінету. Витягую радянський прапор, знімаю полотно і замість нього всовую наш синьо-жовтий стяг. Швиденько виходжу на балкон і прикріплюю його до стіни. Вибігаю з кабінету Лазарука і разом з Галицем робимо вигляд, що нічого не сталося.

Груди розпирало від гордощів, хвилювання і… страху. Адже все це зроблено було ще тоді, коли комуністи мали силу і могли дуже жорстоко карати за українську національну символіку.

Через якийсь час редактора Богдана Загайського добряче висварили з обкому партії та обкому комсомолу. Він навіть не знав, що на балконі редакції уже кілька годин майорів прапор майбутньої незалежної України. До його честі, він сам не знімав прапор і не давав вказівки нікому його зняти.

Ми з Галицем ще довгий час не признавалися, що це зробили. Хоча у редакції майже всі здогадувалися, хто повісив прапор.

До речі, коли я брав древко з-за пічки, я не помітив (від хвилювання), що на ньому була зірка з серпом і молотом.

Тож, перший синьо-жовтий прапор у Чернівцях був встановлений на балконі редакції газети «Молодий буковинець» 16 липня 1990 року пополудні.

Його вже звідти ніхто не знімав…

Петро Кобевко

Джерело: chas.cv.ua

1


КОМЕНТАРІ (7)

Имея красные  партбилеты  в  1990 году, до  2013  года   Кобевко и Галиц  меняли  цвета билетов   шесть  раз. Каждый  раз брали  "билет" существующей  власти.  Сегодня   бело-синий,  завтра черно-красный,послезавтра....  ПРИСПОСОБЛЕНЦЫ, так  их  называют  в  народе  и....  плюют  вслед...

avatar

Буковинец

16 липня 2013 13:28

avatar

Viktor Dovganyhc

16 липня 2013 13:34

Дик Зарайський у березні народився:-)))

avatar

Хронограф

16 липня 2013 16:17

А Довганич самий призначає, у кого коли день народження. Вчіться, молодь, вам таке навіть не зрозуміти!

avatar

Хронос

16 липня 2013 17:14

avatar

Viktor Dovganyhc

16 липня 2013 20:49

avatar

Юрій Чорней

16 липня 2013 21:28

Витя, ты превосходишь уже самого себя! Нашел кому верить - журналистам и фейсбуку! И вообще, мало ли с чем Сергеева поздравляла с утра, подчеркиваю!, Зарайского. Может это у них такой эзопов язык!

avatar

Наивному Довганичу

16 липня 2013 21:36