Чернівецька область з майже 22 тисячами зареєстрованих хворих на рак на останній сходинці серед областей України

Чернівецька область з майже 22 тисячами зареєстрованих хворих на рак на останній сходинці серед областей України

05.02.2021, 10:55

Онкологічні захворювання знаходяться на другому місці в переліку причин смертності в Україні. Основною причиною захворюваності на рак залишається необізнаність людей про симптоми злоякісних новоутворень.

Про це повідомляє Національний інститут раку.

 Близько 1 мільйона пацієнтів перебуває на обліку в закладах охорони здоров'я. Щороку в Україні помирає близько 80 тисяч людей, які хворіли на рак.  

До Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначають щороку 4 лютого, журналісти Суспільного питали в головного лікаря Рівненського обласного протипухлинного центру Григорія Максим'яка про причини та діагностику захворювання.

Що таке рак?

"Рак присутній у всій природі, починаючи від рослин і закінчуючи живими організмами, тварини й люди теж хворіють на рак. Це злоякісне утворення, яке вражає епітеліальну тканину, кісткову тканину, сполучну тканину, тобто практично всі тканини.

Принцип злоякісний в тому, що це неконтрольований ріст тканин та здатність до рецидивування й метастазування. Тобто розповсюдження по лімфатичних протоках, по крові, по сполучній тканині, злоякісних тканин", – розповів лікар.

Скільки видів раку існує?

"Гістологічних видів раку існує понад 300-400 видів. Кожен вид раку розділяють ще на гістологічні підвиди й так далі. Це надзвичайно велика група захворювань, які вражають шлунок, головний мозок, нирки та геніталії. В один його об'єднати не можна", – уточнив онколог.

Які онкозахворювання зустрічаються найчастіше?

"Найбільш розповсюдженими онкопатологіями є рак молочної залози, рак шлунку, рак прямої кишки, рак шийки матки – це найбільш знакові патології, які є", – додав головний лікар.

Які симптоми новоутворень?

"Важко сказати, адже кожна локалізація має свої симптоми. Рак шлунку має одні симптоми, рак молочної залози інші, тобто тут не можуть бути всі однакові. Загальними симптомами є погане самопочуття, втрата ваги, кров'янисті виділення. Якщо стосується шкіри, то це зміна кольору різних папілом та збільшення їх розміру.

Взагалі, колись був такий онколог академік Блохін, він казав, що "існує всього дві реакції на виявлення раку – правильна реакція хворого на своє самопочуття. Друга – правильна реакція лікаря на скарги хворого". Тобто, з'явились якісь симптоми – потрібно звертатись до лікаря" – пояснив Григорій Максим'як.

Чи помолодшав рак?

"На жаль, рак значно помолодшав. Взагалі рак – це хвороба людей більш похилого віку – після 60-ти років. Тому скринінгові заходи, які ми проводимо, якраз за цим віком. Тобто, кожна жінка після 40 років повинна хоч раз в рік пройти мамографію. Кожен чоловік повинен обов'язково обстежити простату, пряму кишку, шлунок, оці найбільші локалізації, які є. Взагалі, найвища крива – це у віці від 40 до 70 років", – каже лікар.

 Як можна запобігти раковим новоутворенням?

"Щоб запобігти новоутворенням, потрібно виконувати загальні рекомендації. Це здоровий спосіб життя й позбавлення шкідливих звичок та вчасні скринінгові обстеження.

Тобто рак – це хвороба, яка не може бути прогнозованою, важливо її виявити на ранніх стадіях. Тому що статистика свідчить, що перша стадія раку в деяких локалізаціях 100% виліковна – це молочна залоза, шкіра й деякі гінекологічні захворювання. На другій стадії вже відсоток одужання у середньому до 60-70%. На третій 30-40%. А коли четверта стадія, то на жаль, нуль відсотків", – пояснює Максим'як.

Рак – це вирок?

"Рак – це далеко не вирок. Новоутворення – це хронічна хвороба, як будь-яка хронічна хвороба в ранніх стадіях лікується й успішно. Тим більше, при сучасних можливостях онкології, а особливо в нашій області, де ми маємо великий спектр надання медичної допомоги.

Починаючи від надсучасної техніки – це лінійні прискорювачі й брахітерапія, лапароскопія й оперативна тактика, яка зараз дозволяє в ранніх стадіях гарантувати хворому одужання. Але все залежить від стадії виявлення", – зазначив головлікар.

Що відомо

Станом на 1 січня 2020-го року Рівненщина знаходилась на 14 сходинці серед областей України за кількістю зареєстрованих хворих на рак.
На першій сходинці знаходиться Харківська область, в якій зареєстровано 85 тисяч хворих. На останній сходинці Чернівецька область, в якій зареєстровано майже 22 тисячі хворих.

За даними статистики Національного інституту раку, в Україні зареєстровано 1 159 500 випадків новоутворень, з них понад 25 тисяч на Рівненщині. Це дані станом на перше січня 2020-го року. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ігор Малишевський ініціював програму допомоги онкохворим буковинцям

Торік на Буковині виявили 1722 нових випадки онкозахворювання.

4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком. Рак - на третьому місці в Україні, серед хвороб, які забирають життя людей. Загальний показник захворюваності у державі - близько 350 випадків на 100 тисяч населення.

У Чернівецькій області цей показник становить 212 осіб на 100 тисяч населення. Про це під час прессконференції розповів директор Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА Олег Чорний, пише ІА АСС (Джерело: https://acc.cv.ua/). 

У 2020 році у Чернівецькій області було зафіксовано 1722 випадки онкозахворювання.

«Чоловіки хворіли більше: 824 чоловіки та 809 жінок. Райони з найвищими показниками захворюваності – у Чернівцях це колишній Шевченківський та Садгірський райони. По області – це колишні Хотинський, Сокирянський, Кельменецький та Заставнівський райони. Ми з року в рік спостерігаємо, що райони, які йдуть по лінії Дністра, вони, на жаль, мають досить високу захворюваність на онкохвороби», - зазначив Олег Чорний.

Він додав, що чоловіки найчастіше хворіють на рак легень, рак простати та рак шкіри. Жінки - на рак молочної залози, рак шкіри та рак тіла матки. Серед чоловіків найчастіше хворіють люди віком 65-74 роки, серед жінок – 55-64 роки.

«За нашими підрахунками, влітку 2021 року ми будемо отримувати запущені випадки онкології. Пов’язано це з пандемією коронавірусу, через що люди не зверталися до лікарів. Тож на кінець цієї весни та на початок літа ми будемо мати досить високі показники занедбаних випадків захворювання», - каже Олег Чорний.

Про забезпеченість ліками

Як розповів керівник Чернівецького обласного онкологічного центру Ігор Малишевський, медзаклад законтрактував з НСЗУ більше 10 пакетів медичних послуг, завдяки цьому значно покращилося фінансування онкоцентру, крім того вдалося відремонтувати 5 відділень. 

Також він розповів, що наразі тривають переговори про створення на базі онкоцентру Центру дитячої онкології, де б діти з Буковини могли отримувати повноцінну допомогу.

«Щодо ліків, то нам надходять заявки за 2019 рік. Потреби, які були сформовані у минулі роки, тільки зараз починають надходити. У 2020 році препаратами хіміотерапії нашу установу було забезпечено більше, ніж на 90%. Є інша проблема, ті заявки застарілі, ліки приходять у великій кількості з не дуже придатними термінами використання і ми, керівники онкологічних центрів України, спілкуємося між собою, передаємо ліки одне одному та міняємося препаратами. Тому що один препарат прийшов у великій кількості, інший – у малій кількості. Тут є такі логістичні проблеми, які Міністерство охорони здоров’я взяло на себе, але до кінця не вирішило», - додав Малишевський. 

Паліативна допомоги

Щодо паліативних хворих, то відкриття хоспісу для охорони здоров’я Буковини є пріоритетним напрямком, заявив Олег Чорний. Він сказав, що до кінця року у Чернівецькій області відкриють хоспіс. 

«На сьогоднішній день ми у цьому напрямку працюємо. Вже є розмови, спільне бачення з головою однієї ОТГ. Ми з ним домовилися, що він готовий розмістити у своїй ОТГ хоспіс. Ми вже виїжджали на місце, є будівля, у якій на 70-75% зроблений ремонт. Я думаю, що до кінця року на Буковині з’явиться перших хоспіс, який буде надавати допомогу паліативним хворим», - розповів Олег Чорний.

1