ТОП-8 інформаційних фейків і маніпуляцій про енергетику України

ТОП-8 інформаційних фейків і маніпуляцій про енергетику України

21.11.2022, 11:14

рф веде проти нас війну на всіх фронтах – від військового та енергетичного до інформаційного. Починаючи з жовтня українці живуть в умовах аварійних і погодинних відключень електроенергії. Разом з цим почалося поширення публікацій у соцмережах, спрямованих на посилення невдоволення суспільства і підрив довіри громадян до енергетичних компаній і української влади. Шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації відповідальність за труднощі намагаються перекласти з росії на Україну.  

Дякуємо Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки за співпрацю у спростуванні найбільш розповсюджених фейків про відключення електрики. Вивчайте, поширюйте – і не піддавайтеся на ворожі «вкиди». 

?ФЕЙК: Росіяни атакують енергетичні об’єкти в Україні з кінця лютого, але відключення почалися лише в жовтні. Отже, це змова енергетичних компаній та уряду.

ЯК НАСПРАВДІ: Атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури дійсно почалися з початку повномасштабного вторгнення. І українська енергосистема гідно їх витримувала. Але з жовтня росіяни масово і прицільно знищують саме енергетичну інфраструктуру. Їх атаки набули безпрецедентних масштабів. Удари крилатих ракет та іранських дронів майже щоденно спрямовані насамперед на гідро- і теплові електростанції, трансформаторні підстанції, лінії електропередач. Тобто як на об’єкти генерації, так і розподілу та транспортування електроенергії, через що навіть вироблена енергія не завжди може потрапити до споживача. Цілі для атак російські військові визначали разом з російськими енергетиками, адже останні знають, як створити максимум проблем для енергосистеми. Саме через ці системні руйнування доводиться вдаватися до відключень. 

ФЕЙК: Електроенергії достатньо для всіх, просто влада продає її закордон, заробляючи великі кошти. 

ЯК НАСПРАВДІ: Експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру – 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно міжнародних стандартів є відкритими, то ж кожен за бажання може це перевірити. Ціни на європейських ринках електроенергії почали падати через стабілізацію цін на газ. В жовтні в деякі години вихідного дня цінові індекси базового навантаження в цих країнах були навіть нижчими, ніж на ринку на «добу наперед» України.  

ФЕЙК: Влада та енергетики не захищають енергетичну інфраструктуру від російських атак. 

ЯК НАСПРАВДІ: Енергетичну інфраструктуру прикриває українська ППО, яка збиває більшість російських ракет. Енергетики також намагаються захистити об’єкти, укріплюючи їх всіма можливими засобами. Це дозволяє зменшити масштаби руйнувань, але повністю уникнути їх неможливо. І Україна дійсно потребує більше систем ППО для захисту енергетичних об‘єктів, про що постійно ведуться перемовини з нашими західними партнерами. 

ФЕЙК: Росіяни скоро знищать всю українську електроенергетику, і Україна порине в темряву.  

ЯК НАСПРАВДІ: Україна має розгалужену й потужну енергетичну систему. Вона створювалася в радянські з часи з розрахунку на високий рівень споживання гігантів промисловості. Значна проектна потужність української енергосистема та щоденна героїчна робота енергетиків з відновлення пошкоджених об’єктів не дозволять росіянам влаштувати в Україні тотальний блекаут.  

ФЕЙК: Удари по теплових електростанціях не мають суттєво впливати на стабільність системи, так як більшу частину електроенергії в Україні виробляє атомна енергетика. 

?ЯК НАСПРАВДІ: По-перше, росіяни захопили найбільшу в Європі АЕС – Запорізьку, яка здатна генерувати до 20% від всієї потужності електрогенерації в Україні. І неодноразово її обстрілювали, зруйнувавши всі високовольтні лінії зв’язку. Через постійні обстріли і розміщення озброєння біля атомних блоків, станція зупинена, і не може виробляти електроенергію, крім як для власних потреб. По-друге, теплова генерація є критично важливою для балансування енергосистеми в пікові години (з 6:00 до 9:00 і з 17:00 до 23:00). До того ж, знищено чи окуповано майже 90% вітро- та 40% сонячної генерації.

МАНІПУЛЯЦІЯ: Влада приховує правду про руйнування, говорячи про влучання в безіменні «об’єкти енергетичної інфраструктури». 

ЯК НАСПРАВДІ: Українська ППО знищує більшість ракет та дронів. росія намагається зруйнувати наші енергетичні об’єкти вщент, обстрілюючи деякі навіть по десять разів поспіль. Тому «звітувати», що куди влучило і якими є масштаби руйнувань, – означає допомагати російській розвідці.  

ФЕЙК: Влада не допомагає енергетичним компаніям долати наслідки руйнувань. 

?ЯК НАСПРАВДІ: По-перше, уряд працює з підприємствами, які є великими споживачами електронергії, щоб ті по можливості коригували графіки роботи для зменшення навантаження не мережу в пікові години. По-друге, триває робота з міжнародними партнерами, які допомагають підтримувати та відновлювати українську енергосистему.

Створено Фонд енергетичної підтримки разом з Секретаріатом Енергетичного співтовариства Energy Community. Так само, разом з Секретаріатом Міненерго координує постачання в Україну як гуманітарну допомогу обладнання та матеріали для ремонтів та відновлення енергетичних об’єктів і мереж. Заявки для розподілення такої допомоги надають всі компанії енергосектору – і державні, і приватні. Обсяги постачання вимірюються сотнями тонн з десятків країни світу. Але, зважаючи на масштаби обстрілів, енергетики потребують ще більше. Тому український уряд продовжує перемовини з партнерами про посилення підтримки. Не варто забувати, що українські військові роблять все для захисту критичної інфраструктури, а рятувальники – для подолання наслідків «прильотів».  

МАНІПУЛЯЦІЯ: Економити немає сенсу. Україна і так суттєво скоротила споживання електроенергії під час війни через скорочення виробництва та виїзд з країни мільйонів людей. 

?ЯК НАСПРАВДІ: Так, насправді рівень споживання в Україні знизився через війну. Але осінні масштабні обстріли ставлять під загрозу стабільність електропостачання. Бо це є першочерговим завданням російської атаки на енергетику. Саме тому потрібно свідоме скорочення споживання. Від дій кожного українця залежить, наскільки оперативно енергетики зможуть ремонтувати пошкоджені об’єкти та балансувати енергосистему. Щоб врешті решт мінімізувати необхідність вимкнень. 

Системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру, росіяни намагаються зруйнувати українську економіку та змусити українців страждати без світла, без води і без опалення взимку. Такі дії спрямовані на геноцид українського народу, і ні російська влада, ні пропаганда вже навіть не приховують цього. 

Варто пам’ятати, що відповідальність за це все несе саме росія, яка напала на Україну та тероризує населення. А не українські військові, які героїчно боронять країну і її громадян, не енергетики, які підтримують систему в умовах війни, і не український уряд. У перекладенні відповідальності на них з допомогою фейків і маніпуляцій зацікавлена держава-агресор. Її метою є знищення України, тому росіяни намагаються використати будь-яку можливість для внутрішньої дестабілізації.

 Сьогодні #енергетичнийфронт став одним із найважливіших фронтів цієї війни. І тримають його не лише енергетики, а й всі українці. 

Інформація 

#енергетичнийфронт #енергетичнабезпека 

???? Користуйся газом безпечно! 

?? Через холоди та відключення електроенергії громадяни активніше користуються газовими приладами – як звичайними кухонними плитами, так і різноманітними портативними чи туристичними пальниками. І часто нехтують правилами безпеки, піддаючи ризику себе та близьких. 

Щоб запобігти небажаним наслідкам, потрібно дотримуватися декількох простих рекомендацій. 

? 1. Ознайомитися з інструкціями з експлуатації газових приладів і дотримуватися їх. 

? 2. Стежити за нормальною роботою газових приладів, димоходів і вентиляції, перевіряти тягу до включення та під час роботи газових приладів.  

? 3. Періодично очищати димохід. 

? 4. Після закінчення використання газу закрити крани на газових приладах і перед ними. 

? 5. При несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства. 

? 6. При раптовому припиненні подачі газу негайно закрити крани пальників газових приладів і повідомити в аварійну газову службу за телефоном 104. 

? 7. При появі в приміщенні запаху газу:

- негайно припинити використання газовими приладами, 

- перекрити крани до приладів і на приладах, 

- відчинити вікна або кватирки для провітрювання приміщення, 

- викликати аварійну службу газового господарства за телефоном 104 (з незагазованого приміщення);

- сповістити оточуючих про запобіжні заходи, вивести людей з загазованого приміщення;

- не запалювати вогонь, не курити, не вмикати і не вимикати електроосвітлення і електроприлади, не користуватися електродзвінками. 

? 8. Перед входом в підвали й погреби переконатися у відсутності запаху газу ДО включення світла або запалювання вогню. 

? 9. Працівників підприємств газового господарства необхідно допускати в приміщення після пред`явлення ними службових посвідчень у будь-який час доби. 

? 10. Ставити до відома підприємство газового господарства при виїзді з квартири на термін більше одного місяця. 

? 11. Власники будинків і квартир повинні своєчасно укладати договори на технічне обслуговування газового обладнання та перевірку димоходів, вентиляційних каналів. У зимовий час необхідно періодично перевіряти оголовки димоходів з метою недопущення їх обмерзання і закупорки.

#енергетичнийфронт

росія продовжує масовані обстріли нашої енергетичної інфраструктури. За останній місяць вона зазнала значних пошкоджень. Енергетики цілодобово роблять все можливе і неможливе, аби якнайшвидше повертати світло в домівки українців. Україна мобілізувала всіх наших іноземних партнерів для надання допомоги енергетичному сектору. 

 Але масштаб атак на енергосистему –  безпрецедентний в історії людства. Особливо зараз, напередодні зими. Безсилі проти ЗСУ, росіяни спрямовують свої удари по цивільних.

 Чи змусить це нас з вами опустити руки? Нізащо! Перемога  України залежить від наших спільних дій, від готовності кожного стійко долати тимчасові труднощі війни. 

Сьогодні кожний із нас – воїн енергетичного фронту.

 росія робить все, аби екстрені, аварійні і погодинні відключення електроенергії цієї зими стали нашими буднями. Ми маємо бути готовими до цього. Ми маємо подбати про себе, своїх рідних, близьких і сусідів; про тих, хто поруч. Як дбають про нас хлопці і дівчата на передовій, які перебувають у набагато складніших побутових умовах. 

 Щоб бути готовим до відключення тепло- й електропостачання, радимо підготувати:

 ???? Їжу тривалого зберігання, швидкого приготування, сублімовану їжу на кілька днів 

???? Технічну та питну воду на кілька днів. З’ясуйте, де поблизу є бювети 

???? Ліки, які ви постійно приймаєте, жарознижувальні, препарати від розладів травлення 

???? Радіоприймач на батарейках 

???? Ліхтарики або свічки, сірники або запальнички, батарейки 

???? Тримайте постійний запас гарячої води у термосах 

???? За можливості придбайте туристичні примуси для приготування їжі. Ретельно дотримуйтесь правил протипожежної безпеки і поводження з газом!  

???? Утепліть приміщення, вікна, вхідні двері 

???? За можливості, придбайте альтернативні засоби обігріву, що не потребують електропостачання 

???? За можливості, запасіться акумуляторними або сонячними батареями, іншими пристроями, які дають можливість заряджати життєвонеобхідну техніку 

???? Слідкуйте, щоб ваші пауербанки та гаджети були заряджені 

???? Подумайте про засоби альтернативного зв’язку з близькими 

???? Подбайте про завчасне поповнення проїзних квитків, рахунків мобільних телефонів 

???? З’ясуйте, де у вашому районі місцева влада обладнала пункти обігріву та допомоги

Дізнайтесь адреси кафе чи магазинів, які мають автономні генератори  

???? Продумайте можливість допомоги маломобільним та літнім родичам чи сусідам 

???????? Зберігайте спокій і віру в ЗСУ та енергетиків! 

Слідкуйте за сторінкою фейсбуку Міненерго – ми продовжимо публікувати інформацію для громадян. 

https://www.facebook.com/minenergoUkraine/

З повагою

пресслужба Міненерго 044 2063878; 067 2334058

 

 

 

 

 

Редакція BukNews запрошує своїх читачів стати співтворцями нового порталу www.buknews.com.ua      
  • 1. Роблячи промоцію наших матеріалів у соціальних мережах і серед потенційних жертводавців.
  • 2.Жертвуючи на розвиток нового порталу.
  • 3.Фінансово підтримуючи роботу редакції.
  • 4.Інвестуючи в гонорарний фонд і таким чином збільшувати кількість і якість матеріалів.
  • 5.Ставши меценатом окремих проектів.  

Редакція BukNews є неприбутковою організацією, яка існує за рахунок грантів та пожертв. Нас не фінансує жодна з партій і громадських організацій, жоден бізнесмен і політик, і ми не представляємо інтереси жодної чи жодного з них. За детальнішою інформацію пишіть на адресу buknewscvua(равлик)gmail.com 

(Вдячні колегам з сайту РІСУ за чітке формулювання типових для всіх незалежних ЗМІ країни обставин, в яких їм доводиться працювати  і зумовлених цим потреб).  

 Нам потрібна ваша підтримка –  ПІДТРИМАЙТЕ BUKNEWS???????? благодійним внеском.  

1