Наступний Фірташ. Уряд може націоналізувати регіональну газову компанію (РГК), яка належить олігарху (+історія про те, як Фірташ отримав контроль над газовою трубою на Буковині)

Наступний Фірташ. Уряд може націоналізувати регіональну газову компанію (РГК), яка належить олігарху (+історія про те, як Фірташ отримав контроль над газовою трубою на Буковині)

20.02.2021, 20:17

Рада нацбезпеки анонсує черговий виток санкцій. Деякі експерти вважають, що заходи застосують до газових активів олігарха Дмитра Фірташа і його найближчих соратників у ВР.

У п’ятницю, 19-го лютого голова Ради національної безпеки (РНБО) Олексій Данилов оголосив про введення санкцій проти Віктора Медведчука в одній особі: глави політради партії ОПЗЖ, великого бізнесмена і кума президента РФ. До санкційного списку потрапила його дружина Оксана Марченко та шість довірених осіб.

 СБУ вважає, що ці люди причетні до фінансування тероризму. Санкції торкнулися активів сім'ї Медведчуків, включно з 19-ма компаніями. Подружжю заборонили користуватися п’ятьма літаками. Додатково держава націоналізувала ділянки російських нафтопроводів західного напрямку на території України (ПрикарпатЗахідтранс), які пов’язують з політиком з ОПЗЖ.
 Ахтунг олігархам

Політолог Анатолій Октисюк з Будинку демократії вважає, що відправляючи Медведчука до списку санкцій, Зеленський сигналізує іншим олігархам, що він здатний приймати рішення проти найбільш грізних опонентів. В тому числі, тих хто близький до керівника Кремля.

На думку експерта, скепсис з приводу: як ці санкції спрацюють — справа другорядна. Головне, що президент продемонстрував здатність діяти проти олігархів.

«Це сигнал [Ігорю] Коломойському, [Дмитру] Фірташу і [Ринату] Ахметову. Ніхто з політичних гравців не вірив, що Зеленський взагалі на таке здатний. Він, наче звернувся до них: дивіться і поважайте мене», — сказав Октисюк.

 Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента висловив думку НВ, що оцінювати це рішення не варто як персональну демонстрацію Путіну, або іншим суб'єктам політики.

За його словами, єдине, що варто відзначити Кремлю в цих рішеннях, — Україна вміє і буде захищатися.

Пан Медведчук, як і всі інші, міг би жити по закону, але вважав за краще — за звичними йому схемами. Щиро вважаючи, що він здатен ігнорувати правила української держави. Зеленський — не такий президент, з яким Медведчук уживеться, маючи спільну вигоду.

 Володимир Фесенко помітив бажання влади вдарити по фінансуванню проросійських сил в Україні. І зазначив, що санкції саме проти Марченко є профілактикою для інших партій, що тяжіють до Москви.

Політолог Петро Олещук пов’язав санкції з бажанням президента знищити амбіції кума президента РФ щодо повернення йому статусу «головного комунікатора з Кремлем».

 «Санкції добивають надії Медведчука на участь в переговорному процесі», — впевнений НВ експерт.

 В ослабленні соратника Путіна є і міжнародна складова, вважає Олещук. Це демонстрація, що Україна готова до жорстких переговорів по Донбасу.

У той же час, підвищення ставок означає загрозу, попереджає Олещук, адже Росія сприйме санкції проти Медведчука, як підставу для ескалації.

З іншого боку, Нормандський процес вже зайшов в глухий кут через самих росіян. Ескалації на Донбасі варто очікувати і без рішень РНБО. Натомість експерт побачив в діях української влади — бажання розірвати стандартну схему поведінки РФ у військовому конфлікті з Україною: ескалація, силовий тиск і пропозиція нових переговорів на російських умовах.

 Читайте також:

Фірташ на олівці

В ефірі програми Шустер Live секретар РНБО повідомив, що незабаром очікується чергова порція санкцій, що зачепить парламентарів з ВР.

За інформацією співрозмовника НВ в оточенні Зеленського, РНБО незабаром ухвалить «завершальне рішення» в контексті протидії російському впливу в Україні.

За наявною інформацією у експерта Октисюка, санкції Ради Безпеки знову торкнуться енергетичної сфери.

На цей раз — внутрішніх газорозподільчих мереж.

 Експерт вважає, що уряд націоналізує Регіональну газову компанію (РГК), яка належить Дмитру Фірташу.

РГК — керуюча компанія для 20-ти газорозподільнчих компаній (облгазів) по країні.

 «Це рішення стане частиною домовленостей з американцями, які хочуть послабити позиції Фірташа в Австрії, допоки не вдається домогтися його екстрадиції до США. А для України, він залишається монополістом розподілу газу, тому загрожує національній безпеці», — пояснив Октисюк.

 За його словами, газова монополія Фірташа блокує реформу в цій сфері.

 До слова, джерело НВ в дипломатичних колах раніше називав запуск конкурентного газового ринку — однією з найбільш ключових реформ.

Октисюк каже: в команді Зеленського вірять, що нейтралізація монополії Фірташа, дозволить природним способом знизити тарифи для населення.

 На думку Фесенка, команда Зеленського не готова форсувати наступний виток санкцій. Подальше знекровлення ОПЗЖ відбуватиметься поступово, тому інші лідери політсили — Юрій Бойко та Сергій Льовочкін (найближчий соратник Фірташа, — ред.) можуть розраховувати на гнучке ставлення до них Офісу президента.

Джерело:  Чому Дмитро Фірташ може потрапити під санкції разом з Медведчуком і Козаком, — новини України (nv.ua)

На фото: Голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко провів  18 лютого робочу зустріч з головою правління АТ «Чернівцігаз» Віктором Гордою.

ДОВІДКОВО: 

Журналіст Юрій Чорней нагадує про те, як Дмитро Фірташ отримав контроль над газовими мережами на Буковині і не тільки.

Під час публічного та заочного – за посередництва журналістів – з'ясування стосунків між представниками ВАТ "Чернівцігаз" та ЧФ ДП "Укргазмережі" у 2007 році було озвучено ще кілька прихованих мотивів навколо подій, що мали місце тоді у Чернівцях. В.о голови правління ВАТ "Чернівцігаз" Віктор Максимов стверджував, що контрольний пакет акцій підприємства спочатку хотіла перекупити компанія "РосУкрЕнерго", а отримавши відмову – вдалася до більш рішучих дій. І хоча в Україні достеменно вам точно ніхто ніколи не скаже скільки у кого акцій та через яку саме структуру він ними володіє – у більшості випадків йдеться про юридичних осіб, одна з сторін конфлікту загалом не приховувала, що йдеться про власність Олега Бахматюка. Сам колишній заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» те, що саме він є власником опальних облгазів, неодноразово спростовував. "Першоджерелом цієї ситуації є міністр Юрій Бойко, - запевняв громадськість заступник голови правління ВАТ "Чернівцігаз" Олег Стус. - Думаю, що він переслідує якісь власні інтереси щодо передачі газорозподільних мереж в управління певним структурам".
 
"Вони хотіли продати Фірташу, але не зійшлися в ціні", - інтерпретував тоді цей самий епізод директор ЧФ ДП "Укргазмережі" Іван Козар. І так само публічно засвідчив: 20 мільйонів гривень, які держава виділила на будівництво газопроводів у Чернівецькій області, його змушували відправити у... "Чернігівгаз". З 2002-го до початку 2006-го року, коли компанію вкотре перепродали, саме він був головою правління ВАТ "Чернівцігаз", а тому знає, про що каже. Зробити це пан Козар, звісно, відмовився. А відтак попервах залишився без роботи. А ось його наступники на посаді в облгазі мільйони "через пісочок таки пропустили". Через інші структури ті ж самі кошти повернулись на Буковину. Ось лише газопроводи, чомусь, стали у 2-5 разів дорожчими... Власне саме цієї обставиною Іван Козар пояснював тодішню непоступливість ВАТ "Чернівцігаз", менеджери якого спочатку "пропустили через пісочок 20 мільйонів", а зараз "бояться, що все це вийде на поверхню".
 
Після дострокових парламентських виборів восени 2007 року та чергової зміни уряду (в якому вже не було Бойка) "чернівецьку операцію" з відлучення ВАТ "Чернівцігаз" від труби стали оцінювати зовсім по-іншому. Це тоді раптом з'ясувалося, що до реалізації державних інтересів створення «Укргазмережі» жодного стосунку, виявляється, не мало. Щоправда, руки у Мінпаливенерго до цього питання дійшли лише влітку 2008 року. Протокольне рішення про припинення діяльності ДП "Укргазмережі" ДК "Газ України", ухвалене на засіданні правління НАК "Нафтогаз України", його голова Олег Дубина завізував у вересні 2008 року. Хоча ще у червні 2008 року заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Володимир Тріколіч вважав, що НКРЕ невиправдано затягує питання щодо розширення території ліцензійної діяльності ЧФ ДП "Укргазмережі" і взагалі пропонував позбавити ВАТ «Чернівцігаз» ліцензії. Натомість декларуючи фактично ті самі цілі — передачу газових мереж у руки державного підприємства і забезпечення за рахунок цього надходження 100% коштів від населення за спожитий газ — у НАК "Нафтогаз України" народили ще одну "дочку" — «Нафтогазмережі».
 
Характеризуючи діяльність попередників, директор створеного на виконання постанови уряду №775 ДП «Нафтогазмережі» Віталій Гнатушенко слів не добирав. "Просто відома промислово-фінансова група, що на той момент, по суті, контролювала систему державного регулювання нафтогазової галузі, у тому числі і менеджмент НАК «Нафтогаз України», намагалася одержати контроль над рядом облгазів, у яких власники великих пакетів акцій не хотіли розставатися зі своєю власністю, - зізнався Віталій Гнатушенко в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» (№30, 15 серпень 2009). - І з метою тиску на «непокірних» власників цих підприємств, базуючись на формулі «не віддасте облгази — заберемо мережі», і було створено «Укргазмережі». Водночас, коли зазначена група нарешті одержала підприємства, які її цікавили, інтерес до «Укргазмереж» зник. На той момент цьому підприємству було передано мережі тільки одного облгазу — ВАТ «Чернівцігаз», і на цьому процедуру передачі мереж було зупинено, причому навіть по підприємству «Чернівцігаз» її не довели до логічного завершення".
 
Після чергової зміни у 2010 році всього владного олімпу і повернення в систему державного регулювання нафтогазової галузі Юрія Бойка ДП "Нафтогазмережі", схоже, судилася доля ДП "Укргазмережі". Перебуваючи нещодавно у Чернівцях, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Тетяна Корнякова ліквідацію підприємства списала на... адміністративну реформу. ККД від його діяльності, як з'ясувалося, виявився недостатнім. Та сама Корнякова, до слова, яка у грудні 2006 року, працюючи на посаді заступника Генпрокурора України, дала зелене світло для досудового слідства у так званій справі облгазів.

ДОКЛАДНІШЕ ЧИТАЙТЕ У МАТЕРІАЛАХ: 

 Газовий вихлоп

ГАЗАНЕМО?! Або кому дістануться оплачені з кишені громадян газові труби?

Чернівцям підкладуть газову милицю

1