Заснована премія ПЕН-Клубу імені Юрія Шевельова

Заснована премія ПЕН-Клубу імені Юрія Шевельова

15.11.2013, 19:44

Премія ПЕН-Клубу імені Юрія Шевельова заснована 2013 року Українським центром Міжнародного ПЕН-клубу, Києво-Могилянською Бізнес Школою, видавництвом «Дух і Літера» та Українським науковим інститутом Гарвардського університету.

Присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику, опубліковану протягом останнього року.

Премія має відзначити внесок Автора у невід'ємні для цього жанру цінності: незалежності думки та витонченості стилю. 

Премія носить ім'я Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику.

Імена трьох номінантів будуть оприлюднені 10 грудня 2013. Лауреат буде оголошений під час церемонії, у вівторок, 17 грудня 2013, у день народження Юрія Шевельова. Наступними роками церемонія вручення нагороди також приурочується до цього дня.

Лауреат премії отримує: статуетку Бронзового Ангела – символ цієї нагороди, а також грошову премію та диплом лауреата.

Номінанти отримують: дипломи номінантів та колекцію десяти томів видавництва «Дух і Літера».

Капітула премії:

Тамара Гундорова, літературознавець, член-кореспондент НАНУ (Інститут Літератури)

Оля Гнатюк, секретар Капітули, член Виконавчої ради Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу

Сергій Плохій, директор Українського наукового інститут Гарвардського університету

Микола Рябчук, віце-президент Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу

Олександр Саврук, директор Києво-Могилянської Бізнес Школи

Елеонора Соловей, член Виконавчої ради Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу

Леонід Фінберґ, головний редактор видавництва «Дух і Літера»

Запропонувати кандидатів можуть українські та іноземні культурні інституції та наукові центри, творчі об'єднання, приватні особи (див. спец. форму). Обґрунтування пропозицій не повинно перевищувати 4 тис. знаків.

Зголошення просимо надсилати відповідно до зазначених вимог в електронній формі до 30 листопада 2013 року на адресу: [email protected]

Зголошення, які надійдуть після цього терміну або не відповідатимуть вимогам не будуть розглядатися.

Форма зголошення:

Назва організації та ім'я і прізвище контактної особи // Ім'я та прізвище особи, яка зголошує

Адреса (з поштовим індексом)

Електронна адреса

Контактний номер телефону

Ім'я і прізвище зголошуваного кандидата

Назва есею / книжки есеїв

Коротке обґрунтування (до 4000 знаків)

Джерело: Український центр міжнародного ПЕН-клубу

Повідомлення для ЗМІ

12 листопада 2013 року

 Хто такий Юрій Шевельов? 

Гід по Шевельову для українського суспільства

 Видавництво “Комора” підготувало перероблене й доповнене видання “Оксана Забужко, Юрій Шевельов. Вибране листування на тлі доби: 1992-2002. З доданими творами, коментарями, причинками до біографії та іншими документами”. Книжку опубліковано за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

 Проект “Гід по Шевельову” – серія культурних та освітніх заходів, які разом із перевиданням вибраного листування Оксани Забужко та Юрія Шевельова дадуть змогу українському суспільству більше дізнатися про постать і здобутки видатного вченого й інтелектуала. На жаль, їх досі належно не оцінено й не популяризовано в Україні. Про це свідчать події вересня-жовтня 2013 року, коли харківська влада демонтувала меморіальну дошку Юрія Шевельова в Харкові, встановлену коштом громади. Аргументами місцевої влади стали бездоказові звинувачення вченого у співпраці з нацистською владою.

 Оксана Забужко, письменниця й упорядниця книжки, коментуючи появу видання, зауважила: “Шевельов був взірцем “системного мислителя”, останнього такого мислителя в українській сучасній інтелектуальній історії. Що я маю на думці, називаючи його “системним мислителем”? Отож, усі його погляди, незалежно від того, чи вони стосувалися мовознавства, чи культурології, чи історії ідей, чи історії, складались у цілість, включно з його біографією, виборами, особистістю. Шевельов виконував багато ролей: був мовознавцем, свідком історії, свідком звершень українського “розстріляного відродження”, літературним критиком, мислителем. Але все його життя “скріплювала” Україна, все воно було мудрим служінням українській культурі. Він був напрочуд вразливий на будь-які прояви глупоти, хамства, зокрема інтелектуального. Почуваючись “боржником” митців і мислителів “розстріляного відродження”, він усе життя присвятив поверненню пам’яті про те, чим була культура, яку вони творили”.

 Зі свого боку, Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”, відзначив: “Постать Шевельова-Шелеха – найвидатнішого філолога, автора “Історичної фонології української мови”, літературознавця, історика філософії та романтика в нашій історії, рівного якому ще немає, має не лише академічне значення. Його ставлення до української культури є прикладом надзвичайного професіоналізму та відповідальності українського громадянина у справі розвитку нашої гуманітарної політики. Той, хто спирається на його доробок, буде здатен знайти правильний шлях між двома політичними викривленнями у ставленні до українського світу – ще радянського типу невіглаством щодо національних цінностей, з одного боку, та політиками, які вважають за можливе навчати всіх мови й культури – з іншого”.

 Контакти:

Видавництво “Комора”

Оксана Щур

066 174 11 95

[email protected]

1