Єврокомісар Ган: Ми з радістю надаємо допомогу Україні в боротьбі з корупцією, але ми очікуємо результатів

Єврокомісар Ган: Ми з радістю надаємо допомогу Україні в боротьбі з корупцією, але ми очікуємо результатів

04.06.2017, 21:07

Це слова Єврокомісара Йоганнеса Гана під час запуску Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI). Ця ініціатива на сьогодні є найбільшою програмою підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).
 
Під час вчорашнього запуску цієї ініціативи були присутніми представники медіа, громадських організацій та української влади (Віце-прем'єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе, Перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова, Міністр Кабінету міністрів України Олександр Саєнко, Міський голова м. Київ Віталій Кличко). Цей захід посприяв обміну думок щодо питання боротьби з корупцією між представниками ЄС (включаючи Голову Консультативної місії ЄС Кястутіса Ланчінскаса та Надзвичайного і Повноваженого Посла Королівства Данія в Україні Рубена Медсена) та керівництвом антикорупційних органів України (Директором Національного антикорупційного бюро України Артемом Ситником, Керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України Назаром Холодницьким, Головою Національного агентства України з питань запобігання корупції Наталією Корчак, Головою Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Єгором Соболєвим та іншими)
 
Ось деякі висновки із цього обговорення: Україна розпочала амбітні реформи, але вона ще далеко від досягнення кінцевої цілі. Основними результатами в сфері боротьби з корупцією повинні стати верифікація електронних декларацій, самостійне прослуховування, обрання політично незалежних аудиторів НАБУ та створення спеціалізованих антикорупційних судів.
 
«Один о трьох основних компонентів нової Ініціативи – надання підтримки в забезпеченні спроможності новоутворених антикорупційних органів проводити розслідування, судове переслідування та покарання за корупційні дії, - говорить Голова проекту «Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні» та колишній Віце-прем’єр-міністр та Генеральний прокурор Грузії Ека Ткешелашвілі, - ми готові надати необхідну підтримку для створення антикорупційних судів».
 
Іншими двома елементами Антикорупційної ініціативи ЄС є:

  • посилення здатності Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції проводити аналіз законодавства у сфері боротьби з корупцією та моніторинг процесу імплементації реформи шляхом створення Міжнародної антикорупційної консультативної ради та
  • залучення представників громадянського суспільства та медіа до антикорупційних ініціатив, особливо в регіонах. Допомога передбачається для місцевої влади, яка підтримує реальні зміни та готова співпрацювати з організаціями громадянського суспільства задля реалізації всього спектру антикорупційних заходів в громадах. Серед заходів – пропагування ідеї так званих «доброчесних міст» як прикладів громад, в яких немає корупції.

 
Крім допомоги в створенні потенціалу в сфері боротьби з корупцією через навчання, навчальні візити, експертну підтримку та грани для антикорупційних організацій, Антикорупційна ініціатива ЄС передбачає також надання IT технологій та обладнання.
 
Бюджет ініціативи на три роки становить 16,34 млн. євро (15 млн. євро надає Європейська Комісія, 1,34 млн. євро – Міністерство закордонних справ Королівства Данія).

ДОВІДКОВО:

Основні тези промови Єврокомісара Гана під час запуску Антикорупційної програми ЄС:

• Проведення антикорупційних реформ в Україні є надзвичайно важливим для ЄС. Це також нагальна потреба українського суспільства. Корупція досі залишається головною перепоною економічного та політичного розвитку України. І ЄС глибоко зацікавлений мати в якості сусіда та друга демократичну та процвітаючу Україну.
• Україна розпочала масштабні антикорупційні реформи. І ЄС бажає зробити все можливе задля успіху цих реформ. 
• ЄС з радістю надає допомогу, але ми також очікуємо результатів від України. 
• Я хотів би наголосити на трьох речах в цьому контексті:
• По-перше, електронне декларування. Нещодавні зміни до закону про електронне декларування, які вимагають подавати декларації представникам громадських організацій та членам-нерезидентам наглядових рад, є помилкою. Ми вітаємо бажання Президента України виправити ситуацію. Й готові підтримати його в цьому. 
• По-друге, НАБУ: НАБУ стало однією з історій успіху в боротьбі проти корупції в Україні. Проте ми стурбовані занадто частими спробами підірвати його незалежність та ефективність. В цей час ми стурбовані політизацією процесу призначення 3 аудиторів НАБУ. Призначення цих аудиторів повинно відбуватися прозоро та без затримки у відповідності до законодавства. НАБУ також повинно врешті-решт отримати право на самостійне прослуховування. 
• По-третє, Національне агентство з питань запобігання корупції. Цей орган терміново повинен почати виконувати свої функції. Зокрема, проводити ефективну та об’єктивну верифікацію електронних декларацій та виявляти потенційні конфлікти інтересів серед державних посадовців. Ми вітаємо той факт, що політики в Україні незадоволені існуючим станом речей та хочуть змінити ситуацію. 
• І останнє, необхідно створити спеціалізовані антикорупційні суди. До цього часу розгляд антикорупційних справ в судах був повільним. Україна повинна якомога швидше запустити антикорупційні суди. Без цього вона не зможе нас переконати, що боротьба з корупцією буде відбуватися на всіх етапах. В рамках нової програми існує можливість надання необхідної підтримки для створення таких антикорупційних судів.

1


КОМЕНТАРІ (1)

Вот клоуны! Дают деньги на борьбу с коррупцией? На что тратить будут, на взятки?

avatar

Иван

04 червня 2017 22:00