Від пацієнта, який за життя вже був донором кісткового мозку, після його смерті пересадили печінку та дві нирки: одну з них у Чернівцях

Від пацієнта, який за життя вже був донором кісткового мозку, після його смерті пересадили печінку та дві нирки: одну з них у Чернівцях

31.07.2023, 11:58

У Чернівецькій обласній лікарні зробили другу пересадку нирки за місяць.

Орган взяли у пацієнта, у якого діагностували смерть мозку. Цікаво, що ще за життя він уже був донором кісткового мозку. Можливо, це й стало тим аргументом, завдяки якому родичі дали згоду на подібну процедуру. Забрали печінку, дві нирки. За попередньою інформацією, всі ці органи були пересаджені.

«Реципієнт у Чернівцях, який отримав нирку, – це наш нефрологічний пацієнт, якому 37 років. Він мав важкі ускладнення з боку нирок. Хворів із дитинства. Цей чоловік – переселенець із Донецької області, перебував на діалізі ще з 2019 року, у Донецькій області стояв у черзі на трансплантацію нирки. Приймав препарати, які дали ускладнення на слух, тому наразі він носить слуховий апарат. Також мав проблеми з високим артеріальним тиском. Від початку повномасштабного вторгнення, із квітня 2022 року, він перебуває у нас на обліку», – повідомила начальниця нефрологічного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні, лікар-нефролог, трансплант-координатор Галина Шкіопу.
 
Нині пацієнт ще у реанімації. Почувається добре. Цікаво, що нирка після пересадки запрацювала менш ніж за добу.
 
Трансплантації для Чернівецької обласної лікарні стають буденними, звичними процедурами. Загалом це вже п’ята подібна операція в закладі та друга за останній місяць.
 
- Друга за місяць і п'ята загалом пересадка нирки в Чернівецькій обласній лікарні! - прокоментував роботу фахівців обласної лікарні  голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко. - Упевнено рухаємося до мети – відкриття відділення трансплантології на Буковині. Вдячний лікарям за наполегливість із якою вони опановують цю надскладну сферу. А також фахівцям Першого медичного об'єднання міста Львова, котрі передають свої знання чернівецьким колегам. Донорство органів – це перш за все про порятунок життів, тож його варто розвивати. Буковинці заслуговують на якісну та висококласну медичну допомогу, і ми зробимо все від нас залежне, аби вони могли її отримувати вдома. Це наше завдання. 
 
Нагадаємо, раніше у Чернівецькій обласній лікарні провели дві нові ендоваскулярні операції, під час яких пацієнти були у свідомості й розмовляли з лікарями.
 
Фахівці закладу спільно із судинним хірургом Національного інституту хірургії та трансплантології імені Олександра Шалімова Антоном Орловим провели два нові рентгенендоваскулярні оперативні втручання.
 
Пацієнту з оклюзією та критичним стенозом було проведено стентування обох здухвинних артерій і встановлено ендоваскулярні стент-графти (тонка металева сітка трубчастої форми, покрита з внутрішньої сторони герметичним полімером (графтом). Стент-графт доставляють до проблемної ділянки через декілька сантиметровий розріз шкіри та судинне русло й на місці розгортають його.
 
Оскільки пацієнт страждав від важкої супутньої патології і йому було протипоказане повне знечулення, хірурги вдалися до найбільш сучасних оперативних технологій. Зокрема, провели технологічно досить складну операцію тільки під місцевим знеболенням. Пацієнт під час хірургічного втручання постійно був при свідомості й розмовляв з лікарями.
 
Інше оперативне втручання провели пацієнту з високою оклюзією внутрішньої сонної артерії (це судина, яка забезпечує постачання головного мозку збагаченою киснем кров’ю). Як правило, хірургічне лікування таких патологій здійснюється відкритим шляхом. Проте у даному випадку стеноз сонної артерії розташовувався досить високо. Відкритим шляхом зробити доступ до нього було б дуже складно і ризиковано для життя пацієнта. Тож лікарі, за допомогою ендоваскулярних технологій, зробивши невеличкий розріз у стегні, через судинне русло дісталися голови хворого й провели стентування внутрішньої сонної артерії. Відтак, позбавили його від ішемії головного мозку.
 
Ця операція також здійснювалась хірургами під місцевою анестезією. У ході хірургічного втручання пацієнт був при свідомості, розмовляв з медиками й навіть виконував на їхні прохання певні маніпуляції.
 
Обидві операції пройшли успішно й відкрили нову сторінку в розвитку високоспеціалізованої рентгенендоваскулярної хірургії в Чернівецькій обласній лікарні.
 
1