У Європі і світі відзначають День пам'яті жертв сталінізму та нацизму

У Європі і світі відзначають День пам'яті жертв сталінізму та нацизму

23.08.2015, 22:24

Глава МЗС України упевнений, що нинішня агресія Росії "провалиться і зазнає краху", як і укладений в цей день пакт Молотова-Ріббентропа.

Сьогодні у неділю, 23 серпня, у світі шанують День пам'яті жертв сталінізма і нацизму, відомий також як День пам'яті жертв тоталітарних та авторитарних режимів або "День чорної стрічки". Цього дня 1939 року був підписаний так званий пакт Молотова-Ріббентропа, секретним протоколом до якого нацистський режим в Німеччині і сталінський режим в тодішньому СРСР об'єднали зусилля в розподілі між собою Європи.

Європейський День пам'яті жертв сталінізму і нацизму запропонував запровадити з 2009 Європарламент. Його підтримує і ОБСЄ. Крім того, цей день офіційно вшановують і ряд окремих країн Європи та членів ЄС, а також ті, що не входять до Євросоюзу. За межами Європи - США, Канада і Грузія.

Резолюції Європарламенту та ОБСЄ з цього приводу викликали різку критику з боку Росії, в якій відроджується культ Сталіна, відзначають "Крим. Реалії".

Єврокомісар з питань юстиції Віра Юрова у своїй заяві наголосила, що від тоталітарних і авторитарних режимів постраждали багато країн Європи і не можна, щоб це повторилася, пише «Європейська правда»

"Ми відчували неодноразові порушення основних прав. Чоловіки і жінки були ув'язнені та піддані тортурам. Інші були засуджені до смертної кари в політичних процесах, які повністю ігнорують юстиції та фундаментальні права. Сотні людей були вбиті, коли вони намагалися перетнути залізну завісу у вільний світ. Деякі громадяни, які вважалися ворогами держави, позбулися свого майна. Інші шпигували за своїми сусідами, іноді навіть доносили на своїх друзів. Багато пропали без вісті", - йдеться в заяві.

"Багато держав, як Сходу, так і Заходу постраждали від тоталітарних і авторитарних режимів у 20 столітті. Тому зберігати ці спогади - це наш спільний обов'язок. Ми повинні віддати належне всім жертвам, і ми повинні забезпечити, щоб такі злодіяння ніколи не повторилися. Не повинно бути бажання відплати: але треба вчитися на помилках минулого. Вчитися на помилках минулого - це найкращий спосіб боротьби з новими ризиками нетерпимості, ксенофобії, расизму, екстремізму і насильства", - зазначила Юрова.

Напередодні цього дня, в суботу, 22 серпня, міністр юстиції Естонії Урмас Рейнсалу запропонував створити міжнародний суд для розслідування злочинів комуністичного режиму. За його словами, злочини комунізму треба розслідувати і засуджувати так само, як це роблять зі злочинами нацизму.

"Ми повинні винести злочинів комуністичного режиму оцінку міжнародного рівня і спільно засудити їх. Злочини комуністичних режимів на сьогоднішній день не підлягають компетенції жодного міжнародного суду", - заявив Рейнсалу, виступаючи в суботу на маніфестації пам'яті жертв тоталітаризму в Піліствері.

Тому, підкреслив він, "я пропоную укласти міждержавну міжнародну угоду, згідно з якою буде створено міждержавний суд для розслідування злочинів комунізму, так, як розслідують злочини нацизму".

За його словами, цього вимагає пам'ять про жертви, і нове покоління європейців має взяти на себе відповідальність за те, щоб злочини комунізму були б засуджені.

У свою чергу глава МЗС України Павло Клімкін висловив переконання, що агресія Російської Федерації і її спроба "перекроїти карту Європи не увінчається успіхом так само, так і укладений у цей день пакт Молотова - Ріббентропа.

Раніше президент України Петро Порошенко, напередодні відзначення Дня пам'яті жертв депортації кримських татар, заявляв, що російська влада Криму намагається виправдати злочини Сталіна проти кримських татар. Кримськотатарський народ знову страждає від терору та утисків окупаційного московського режиму, зазначає він.

Як повідомляв УНІАН, Верховна Рада україни 9 квітня ухвалила Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки».

Законом забороняється публічне використання і пропаганда символіки таких режимів, встановлюється обов'язок перейменувати населені пункти, установи, організації, торговельні марки тощо.

Закон набув чинності 21 травня.

Більше читайте тут: http://dt.ua/WORLD/u-yevropi-i-sviti-vidznachayut-den-pam-yati-zhertv-stalinizmu-ta-nacizmu-182559_.html

1