У Львові презентували книжку гуцула-гумориста з Мараморощини

У Львові презентували книжку гуцула-гумориста з Мараморощини

03.02.2016, 13:11

Презентація книжки   Дмитра Коренюка.

Чи ви чули, люди добрі,

Чи, може, не чули,

Шо в Карпатах жиют люди,

Шо звутси гуцули?

 Так починається одна з гуморесок знаного на усі Карпати гуцула-сміхотворця Дмитра Коренюка, який живе і творить у мальовничому селі Бистрому, що притулилося до гір на лівобережжі Тиси  румунської  Мараморощини. Засновник і голова місцевого Гуцульського культурно-спортивного товариства, художній керівник молодіжного ансамблю «Веселі гуцулята». Працює професором музики у місцевій школі, видав у Бухаресті  дві збірки гуцульського гумору – «Демократія в постолах» (1999) та «Весело і гірко» (2008).

Гуморист з давнього гуцульського роду  завжди  мріяв про видання своїх творів на материковій Україні. Мрії збуваються! У львівському видавництві «Тиса» побачила світ нова  збірка  Дмитра Коренюка «На дарабі до Європи» як ще одне свідчення того, що українські літературні традиції не знають кордонів.

Презентація книжки   Дмитра Коренюка відбулася у переповненому залі під мелодії  гуцульської розколяди  з нагоди 25-річчя від дня заснування  у Львові Суспільно-культурного товариства «Гуцульщина» та 15-ліття журналу «Ґражда».

Як зазначив у передмові редактор і видавець, Заслужений журналіст України Олександр Масляник (уродженець Рахова, який і взявся за видання в Україні збірки), гуморески Дмитра Коренюка – це синтез традицій народного гумору і власного світовідчуття, однак  на значно  вищому щаблі літературного процесу. Оригінальні за тематикою, з характерними героями, життєво достовірні, втім, позначені складною простотою гумористичної оповіді. Автор вишукує і знаходить  смішні історії, вводить героїв в оригінальні комічні ситуації, змушує їх діяти, шукати оригінальний вихід з непростих обставин,  змальовує події та персонажів нетипово, часом недоречно, і саме це є основою смішного.

Літературні гуморески Дмитра Коренюка живляться джерелами гуцульського фольклору, в якому зосереджено віковий досвід сміхової культури. Як корінний гуцул Коренюк добре знає гуцульський субетнос, традиції, вірування, обряди й побут усієї Гуцулії, не лишень Мараморощини.

Добрим словом про побратима відгукнулись Ярослава Колотило  – знаний громадський і культурний діяч Румунії і України, велика патріотка Гуцульщини,  Василь Дудчук – голова (прімар) гуцульського  села Бистрого (Мараморощина, Румунія) і  Микола Савчук – заслужений артист України, відомий гуморист з Коломиї.

Щасливим повернувся зі Львова  додому автор, якому  львівські гуцули подарували справжнє свято. Там, на лівобережжі Тиси, у рідному Бистрому неквапливо й розсудливо, серйозно і з гумором пише історію нашого народу Дмитро Коренюк – великий патріот України і Гуцульщини, нащадок славного давнього роду з гуцульського пракореня. Творить на завдяки, а всупереч перепонам й загатам. Наші краяни цією збіркою привітали в  Україні її вірного сина…

 Анна ГРАПЕНЮК

 На світлинах: Дмитро Коренюк,  Василь Дудчук і  Ярослава Колотило; фрагмент урочистої  презентації; обкладинка збірки

1