У Чернівцях побачить світ книжка, з якою ви помандруєте стежками становлення музики на Буковині

У Чернівцях побачить світ книжка, з якою ви помандруєте стежками становлення музики на Буковині

23.02.2022, 22:58

Товариство сприяння музичному мистецтву на Буковині 1862-1902

«Товариство сприяння музичному мистецтву на Буковині 1862–1902» – це книжка, з якою ви помандруєте стежками становлення музики на Буковині. Вона розповість, як все розпочиналося, яким був шлях до розквіту музичної культури та заснування Чернівецької філармонії – осередку музичного життя в краї. Ви побуваєте в Чернівцях, які до «австрійського періоду» були маленьким селом з кількістю населення не більше 900 осіб, ви дізнаєтеся, як та звідки на Буковині з'явилося перше фортепіано, як навчали музиці та яким чином у такому багатонаціональному краї вдавалося досягти єдності й згоди.

Звісно, кожний крок на шляху до «великого» вимагав чималих зусиль, проте результат однозначно того вартий! Подорожуючи сторінками цієї книжки, Ви побачите, наскільки важливу роль для культури краю відігравала підтримка австрійського уряду, відчуєте всі злети й падіння у сфері музичного розвитку, порините в атмосферу тодішніх святкувань, побуваєте на першому концерті короля гри на фортепіано – Ференца Ліста, відвідаєте недільні «квартирники» в будинку Карла Умлауффа й познайомитеся з багатьма іншими талановитими музикантами. 

Книга німецькомовного літератора, журналіста, редактора та автора багатьох праць про Буковину Антона Норста (відомого також як Ізідор Нусбаум, 1859–1939) – це путівник у світ музики на Буковині 1862–1902 рр. У цікавій і жвавій манері автор розповідає про розвиток музичного життя в багатонаціональному краї.

У ваших руках – історія про непростий шлях, пройдений Музичним товариством, щоб заснувати Чернівецьку філармонію, про роль музики в повсякденному житті буковинців, про єдність, толерантність та незламність духу. Книга становить особливий інтерес для музикантів, істориків, краєзнавців та усіх, хто цікавиться музичним минулим Буковини й історією філармонії, в яку ми й дотепер залюбки ходимо на концерти.

Саме тому «Видавництво 21» оголошує передпродаж книги Антона Норста «Товариство сприяння музичному мистецтву на Буковині 1862–1902» за спеціальною ціною – 170 гривень. Акція буде тривати з 23 лютого по 4 березня. Посилання на книгу.

Над перекладом працювали Марина Литвинюк, Олександра Ванкевич, Анна Даскалюк. Пані Марина розповідає, що ідея перекласти книгу виникла в історика Сергія Осачука. Він ж і запропонував взятися за переклад, оскільки книга є важливим історичним джерелом. За її словами, занурюватися в переклад було надзвичайно цікаво, бо це нагадувало далеку, сповнену пригод мандрівку. Для перекладачки дуже цінно, коли є звідки зачерпнути стільки важливої інформації про рідний Буковинський край, про рідне місто Чернівці та осередок музики – Чернівецьку філармонії:  “ця книга дуже різна, місцями легка та гумористична, місцями святкова та феєрична, місцями складна та драматична. В книзі багато деталей, які дозволяють повністю відчути атмосферу тих часів, відтворити в уяві Буковину австрійського періоду, жителів краю, вишукані вбрання, святкування та концерти. У центрі уваги, звичайно, музика, яка і задає ритм всім подіям книги: танці та співи різних народів, перші музичні інструменти, навчання музиці, талановиті музиканти, музичне товариство та чернівецька Філармонія!

Анна Даскалюк, інша перекладачка книги про розвиток музичного мистецтва на Буковині, розповідає, що ця книга є поєднанням опідацької майстерності Антона Норста, автобіографії та кропіткої історичної роботи. Вона має надію, що ця робота стане корисним та захоплюючим путівником для поціновувачів музики, історії та культури: “тут, в колисці Австрійськоі імперії, музика росла, розвивалась та зміцнювала свої позиції, одночасно формуючи і культурний вимір життя Буковини. Натхненна любов до музики змушувала запрошувати найкращих вчителів із найвіддаленіших куточків імперії, організовувати домашні квартирники, які із звичайного захоплення переросли в професійне товариство сприяння музичного мистецтва, яке зараз є сучасною Чернівецькою філармонією.”

 

Книгу видано за підтримки: Чернівецької обласної державної адміністрації та Представництва Австрійської служби академічного обміну, м. Львів.

Видавництво щиро дякує панові Миколі Салагору за наданий ілюстративний матеріал з особистого архіву поштівок.

Посилання на книгу – Товариство сприяння музичному мистецтву на Буковині 1862–1902

1