З 1 березня електроенергія знову дорожчає: ціна кіловата може сягнути 3 грн. І це не межа

З 1 березня електроенергія знову дорожчає: ціна кіловата може сягнути 3 грн. І це не межа

29.02.2016, 16:56

Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, з 1 березня 2016 року підвищує мінімальний тариф на електроенергію для населення на 25% - до 57 копійок за кВт/год.

Дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію для населення комісія затвердила ще в лютому 2015 року, пише УНІАН.

Наступний етап підвищення тарифів на електроенергію для населення почнеться 1 вересня 2016 року.

Згідно з документом, мінімальний тариф встановлюється на місячний обсяг споживання електроенергії 100 кВт/год. Весь обсяг понад 100 кВт/год відпускається за тарифом 99 копійок за кВт/год.

Якщо місячне споживання електроенергії перевищує 600 кВт/год, то встановлюється тариф 156 копійок за кВт/год за перевищений обсяг.


Як повідомлялося, до березня 2017 року споживачів електроенергії буде розділено на дві групи: з об'ємом споживання до 100 кВт/год на місяць та з обсягом споживання понад 100 кВт/год на місяць.

Для першої групи споживачів вартість електроенергії в березні 2017 року складе 0,9 гривні за кВт/год. Для другої групи – 1,68 гривні за кВт/год.

Як повідомлялося, востаннє комісія переглядала тарифи на електроенергію для населення з 1 червня 2014 року, підвищивши їх на 10-40% залежно від обсягів її споживання. Максимальне зростання тарифів на електроенергію для населення на 40% було встановлено лише для тих, хто споживає понад 800 кВт-год на місяць.

ДОВІДКОВО: 

"Реформа", яка полягає лише в піднятті тарифів, може закінчитися енерготарифним майданом – експерт. Електроенергія для українських споживачів може виявитися занадто дорогим задоволенням, застерігає Олег Кільницький.

Запуск процесу підвищення розцінок на електроенергію для населення є поки що єдиною електроенергетичною "реформою", в якій досягнув успіху уряд у 2015 р. Про це в статті для DT.UA пише експерт з питань енергетики, головний редактор інформаційного порталу Центру досліджень енергетики Олег Кільницький.

Як зазначає автор, уряду ще належить відповісти на питання, наскільки ефективно енергетики будуть витрачати гроші з "економічно обґрунтованого рівня" і що споживачі отримають. В іншому разі при нинішніх схудлих гаманцях українців і до енерготарифного майдану недалеко, прогнозує автор статті.

Нагадаємо, з 1 вересня ціна кіловат-години для українців зросла на чергові 25%. Тепер електроенергія, яку споживають до 100 кВт?год на місяць, обійдеться споживачам у 45,6 коп. за кіловат, від 100 до 600 кіловатів — 78,9 коп. На споживання понад 600 кВт?год тариф установлено на рівні 147,9 коп.

У березні відбудеться (заплановане!) чергове 25-відсоткове підвищення цін на електрику, відповідно, до 57 та 99 коп. 

Фінальний акорд п'ятиетапного підвищення цін відповідно до плану НКРЕКП пролунає 1 березня 2017 р., коли ціна кіловат-години для більшості споживачів електроенергії становитиме, відповідно, 90 та 168 коп.

Як пише Кільницький, далеко не факт, що саме на цих відмітках ціна кіловат-години для населення зупиниться. Адже "економічно обґрунтований тариф" у розрахунках комісії зростає. 

Якщо на початок 2015 р. він становив для населення 122,8 коп., то вже у квітні в презентаціях Нацкомісії фігурувала цифра в 138,5 коп. "Цифра, слід зауважити, ще досить скромна — існують висновки USAID, згідно з якими "економічно обґрунтований" тариф в Україні з урахуванням інфляційної складової може перевищувати для побутових споживачів і 3 грн.

Тобто діапазон широкий, щоправда, дивлячись як вважати. Тому спрогнозувати розміри та величину енерготарифів на найближчі два-три роки навряд чи можливо. Особливо якщо врахувати, що найпоширенішим ціновим діапазоном для населення в країнах Євросоюзу є тариф 15–20 євроцентів за кіловат-годину. Отже, нам і вітчизняним енерготарифам є до чого прагнути й куди зростати", - йдеться в статті.

При цьому енергетична система України потребує багатомільярдних вкладень. "Морально застарілі вугільні енергоблоки, які працюють на межі фізичного зношення, віджилі розподільні мережі, які проектувалися ще під застарілі радянські стандарти енергоспоживання, а також наміри влади розвивати дорогі відновлювані джерела електроенергії — всі ці фактори потребують мільярдних інвестиційних вкладень.

А ще потрібно споруджувати нові атомні енергоблоки та добудовувати гідроакумулюючі електростанції (ГАЕС)", - пише автор.

Наприклад, тільки на встановлення обладнання для скорочення викидів забруднюючих речовин на ТЕС застаріла Енергетична стратегія України передбачала виділити 100–110 млрд грн (у цінах 2006 р.), причому не за один рік. Тоді ця сума приблизно становила 20–21 млрд дол.

Скільки б енергетики розповідали про свої мільярдні потреби, однак їхні апетити мають граничну межу, зумовлену еластичністю попиту на електрику, включаючи рівень платоспроможного попиту споживачів, підкреслює Кільницький.

"Поки ж можна констатувати той факт, що в 2015 р. уряд під тиском міжнародних фінансових організацій справді пішов на революційний крок, розморозивши так звані соціальні енерготарифи для населення, які багато років служили в енергогалузі базою для виправдання корупції та байдикування. Справа за малим — не допустити різких цінових стрибків для споживачів і забезпечити конкурентоспроможність економіки разом із платоспроможністю українських домогосподарств. Інакше електроенергія для українців може виявитися надто дорогим задоволенням, а енерготарифні бунти в Болгарії та Вірменії, які більшість із співгромадян спостерігали в Інтернеті й по ТБ, у Києві та інших населених пунктах ризикують відбутися за набагато жорсткішим сценарієм", - констатує автор статті.

Детальніше читайте в статті Олега Кільницького Енергетична напруга: куди заведе тарифна гонитва? у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Більше читайте тут: http://dt.ua/ECONOMICS/reforma-yaka-polyagaye-lishe-v-pidnyatti-tarifiv-mozhe-zakinchitisya-energotarifnim-maydanom-ekspert-183764_.html

1


КОМЕНТАРІ (4)

 НАРОД  ВСІ  НА МАЙДАН !!!!!!!!!!!!!!!!! ПРОДОВЖЕННЯ БУДЕ!!!!! щО НЕ ДОРОБИП ПОПЕРЕДНІЙ УРЯД - ЦЕЙ ВТІЮЄ В ЖИТТЯ!!!!!!!!!!

avatar

патріот

05 вересня 2015 21:03

Патріот, заспокойся. Хоч третій Майдан, хоч десятий - проблема енергетичної галузі від цього не вирішиться. Слід реформи в галузі проводити, а не Майдан скликати. Якщо собівартість електроенергії 2 грн,, отже. треба платити 2 грн., 3 - отже, 3. Це товар, який має свою ціну. Чи спроможний покупець оплатити цей товар - це вже зовсім інше питання. Тому добре, що вже хоч якісь кроки в цьому напрямку робить влада, а то через популізм і загравання з населенням можемо втратити все.

avatar

Ігор

06 вересня 2015 15:07

А хто тобі Ігоре сказав, що собівартість електроенергії 2, 3, грн.? Собівартість реальна ел.енергії коливається від 7 до 15 копійок, залежно від способу виробництва (теплова станція, атомна, гідро, то що). Ігор, нас просто нищать, як державу! Подивись ціни на ліки! Вони в три-в пять разів вищі ніж у наших сусідів. Банальне підвищення цін - ц реформами і не пахне! Біль того ці "реформатори вже вирішили продавати нашу Українську ЗЕМЛЮ!!! Дойшли вже до краю, продавать більше нічого. А ти Ігор все про якісь "реформи"...

avatar

Чернівчанин до Ігоря

01 березня 2016 08:47

В державі владу захопили суки і хабарники...

avatar

БУКОВИНЦІ

01 березня 2016 18:50