'Ось Малевич взяв і з'явився нізвідки, з якихось будяків між Житомиром та Києвом': розбрат в Україні може подолати якісний культурний продукт

"Ось Малевич взяв і з'явився нізвідки, з якихось будяків між Житомиром та Києвом": розбрат в Україні може подолати якісний культурний продукт

04.12.2020, 13:20
Українцям потрібно протидіяти нав’язаному ззовні розбрату, об’єднуючись і створюючи конкурентний культурний продукт.

Про це сказав голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній під час сьомого Національного круглого столу на тему «Мистецтво», що проходить у Полтаві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Нам потрібно менше розбрату між собою. Хто зацікавлений у розбраті? Кремль! Він зацікавлений колоти Україну шматок за шматком, але не лише територіально, а й ідеологічно зокрема. За мовою, по Дніпру, за релігією, територією, політичними і мистецькими смаками. Ми повинні усвідомлювати ці небезпеки і відповідно їм протидіяти. Що найкраще протидіє? Проговорення сенсів, змістів і пропозицій. І не лише обговорення, а надалі продукування естетичного, культурного продукту, якісного продукту, який міг би спочатку конкурувати всередині України…. Ніхто не казав, що буде легко у світі глобальної конкуренції, але ми можемо. Нам потрібно ставати сильними в єдності», - акцентував Доній.

За його словами національний круглий стіл – це майданчик, де можуть бути висловлені різні погляди, але в інтересах всього суспільства.

«Українець - вільна людина, він має право голосувати за будь-якого політика, сповідувати різні погляди, ходити чи не ходити в церкву, читати чи не читати літературу українською чи будь-якою іншою мовою, йому може подобатися будь-хто з українських митців або не подобатися і це право кожного українця. Наше завдання – надати більше інформації та можливостей», - додав спікер.

Українці повинні вміти генерувати власне унікальне мистецтво, а не «македонський кубізм» чи «львівський сюрреалізм».

Таку думку висловив генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк під час сьомого національного круглого столу на тему: «Мистецтво», що проходить у Полтаві, передає кореспондент Укрінформу.

«Тут все набагато складніше, і нам, українцям, слід задуматися, а що такого унікального ми приносимо, що виправдовує нас як щось особливе? Це, без сумніву, неприємне запитання. Так, ми можемо продукувати якийсь «македонський кубізм» чи «львівський сюрреалізм». Але якщо подивитися на рівні нашої національної дискусії, то смішно», - зазначив Возняк.

На його думку, в цьому контексті слід дуже чітко орієнтуватися на щось таке, що «з’являється попри нашу волю, те, що неможливо стимулювати».

«Ось Малевич взяв і з'явився нізвідки, ні з чого, з якихось будяків між Житомиром та Києвом. Аналогічні явища в нас є, але ми часто просто їх не бачимо», - вважає директор львівської галереї.

Також він згадав, як свого часу в 2007 році, коли готувався державний візит тодішнього президента Віктора Ющенка до Франції, гостро постало питання, що є такого в Україні, що можна представити в Луврі.

«В нашому регіоні ми побачили єдине таке, що може «порвати публіку» - це виставка пізньобарокової скульптури Йогана Георга Пінзеля. Вона відбулася в каплиці Луї XVI в Луврі. І це порвало французьку публіку. Такі речі є, але їх треба побачити», - підсумував Возняк.

Як повідомляв Укрінформ, МКІП ініціював проведення семи круглих столів, присвячених темам культури діалогу, історії, релігії, мови, філософії, мистецтва та екології. Заходи відбуваються у різних містах України - Києві, Одесі, Харкові, Чернівцях, Острозі, Кривому Розі та Полтаві.

10 вересня у Києві відбувся перший Національний круглий стіл на тему «Культура діалогу». Під час другого круглого столу 24 вересня в Одесі дискутували про історію. У фокусі третього круглого столу 19 жовтня у Харкові була тема «Мова». На четвертому круглому столі 26 жовтня в Чернівцях говорили про щастя, а на п’ятому 9 листопада в Кривому Розі – про екологію, на шостому 26 листопада – про віру і релігію.

1