'Хворі в тебе чіпляються, вимагають дати кисень. Можна збожеволіти. Буде за законами воєнного часу. Коли хтось просто отримує знеболююче, і буде чекати смерті', - лікар Андрій Аносов розповів, як працює обласна лікарня Чернівців в умовах COVID-пандемії

"Хворі в тебе чіпляються, вимагають дати кисень. Можна збожеволіти. Буде за законами воєнного часу. Коли хтось просто отримує знеболююче, і буде чекати смерті", - лікар Андрій Аносов розповів, як працює обласна лікарня Чернівців в умовах COVID-пандемії

22.11.2020, 21:43

Ситуація в багатьох українських лікарнях критична, кажуть медики. Місць немає, реанімації переповнені, багато важких хворих змушені чекати черги, щоб потрапити на апарат штучної вентиляції легень, лікарі працюють на межі.

Реанімація обласної лікарні в Чернівцях, де побували кореспонденти «Настоящего времени» – телевізійного каналу Радіо Свобода, створеного з участю «Голосу Америки» – зазвичай може прийняти одночасно 12 пацієнтів, але зараз тут лежать уже 20 важких хворих із коронавірусом.?

Відео телеканалу «Настоящее время» мовою оригіналу:

Ситуация в украинских больницах – критическая
 
 
 
«Повірте, я в медицині дуже давно, тільки в реанімації вже 25 років, але до такого звикнути неможливо. Це надзвичайно складно», – говорить анестезіолог Андрій Аносов, який чергує в реанімації. Тут перебувають тільки ті, хто не може дихати самостійно. Підключення пацієнтів до штучної вентиляції легень – крайній захід.

«Після того як мова вже йде про справжню штучну вентиляцію легень, за моїми спостереженнями, шансів стає не більше ніж 10 відсотків. Тобто в одного з десяти є шанс вижити», – уточнює Аносов.

Найчастіше, розповідає анестезіолог, місця в реанімації звільняються після смерті пацієнтів. Порожніми ліжка залишаються лічені хвилини. Важкими хворими заповнені навіть коридори медустанови.

«Іноді ротація ліжка. Сумно про це говорити, але через 30 хвилин після смерті попереднього пацієнта встигають ліжко заправити, перестелити, і надходить відразу новий», – говорить анестезіолог.

Через велику кількість пацієнтів у лікарні відкрили додатковий черговий пост. У ньому задіюють усіх медиків, які працюють у лікарні. Багато лікарів допомагають у сусідніх медустановах, де бракує рук.

Сам Андрій Аносов після чергування їздить у невеличку лікарню в одному з найвіддаленіших гірських районів. Каже, що там коронавірусними пацієнтами заповнені навіть дитячі відділення. Всі на кисневій підтримці, але техніка, за його словами, не справляється.

Хворі в тебе чіпляються, вимагають дати кисень. Можна збожеволіти

Через велике навантаження в лікарні постійно вимикають електрику: «За цей час хворі синіють, починають помирати, тому що вони були на концентраторах. Люди в тебе чіпляються, вимагають дати кисень, дати світло. Це вночі. Можна збожеволіти».

Переповнені реанімаційні відділення і в багатьох інших українських містах. При цьому стан хворих, які надходять, дедалі важчий, кажуть лікарі.

Вперше за епідемію в Україні нам, лікарям, стало страшно.
Володимир Ліходіївський

«Нам стало страшно. Вперше за епідемію в Україні нам стало страшно. Ми боїмося, що для нас, лікарів, не вистачить місця на кисні», – говорить київський анестезіолог Володимир Ліходіївський.

Він розповідає, що в їхній лікарні реанімація розрахована максимум на шість пацієнтів, але зараз там лежать 10. «Ось ти дійшов до п'ятого хворого, а першому вже треба поправити маску. А першому вже все надавило, він кричить: зніміть будь ласка, я не можу, не витримую. І ти повинен іти не до шостого-сьомого, а бігти до першого, гладити по руці, заспокоювати: давай-но ще подихаємо, ти ж хочеш жити?»

Медики, які працюють у реанімації, кажуть, що звикнути до пандемії неможливо, але особливо важко – втрачати пацієнтів.

«Хочеться після закінчення зміни вийти з відділення і просто на якийсь час забутися, це на тебе тисне, ти приходиш через добу, і ти можеш не побачити того пацієнта, який ось на тебе дивився, він хоче жити, а ти нічим не можеш допомогти», – говорить Андрій Аносов.

Буде за законами воєнного часу. Коли хтось просто отримує знеболююче, і буде чекати смерті
Андрій Аносов

Якщо кількість важких хворих буде і далі так швидко зростати, лікарі не виключають, що доведеться обирати, кому з пацієнтів надавати допомогу: «Буде за законами воєнного часу. Коли йде лікар, багато поранених, і він роздає різнокольорові ярлички, а хтось просто отримує знеболююче і чекає смерті».

Влада прогнозує, що критичного рівня навантаження на українські лікарні сягне в грудні. При цьому самі лікарі говорять, що в багатьох регіонах колапс медичної системи вже настав.

 

 

В Україні за добу 21 листопада виявили 12 079 нових хворих на COVID-19.

Це на дві з половиною тисячі менше за абсолютний рекорд (14 580), зафіксований днем раніше, але є рекордним показником для цього дня тижня і взагалі для вихідних днів. Рівно тиждень тому, 15 листопада Україна вперше перейшла позначку у 10 тисяч виявлених у суботу хворих.

 

 Оригінал – на сайті телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»

1