Проект з облаштування єврейського кладовища у Чернівцях  найбільш масштабний в Україні

Проект з облаштування єврейського кладовища у Чернівцях найбільш масштабний в Україні

17.01.2016, 13:04

У Чернівцях стартує проект з впорядкування єврейського кладовища та створення музею Голокосту.

Питання реалізації проекту з відновлення церемоніальної зали «Бейт-Кадішін» та впорядкування єврейського кладовища на вулиці Зеленій обговорено на зустрічі міського голови Олексія Каспрука із Головою Асоціації єврейських організацій та громад України, виконавчим віце-президентом Єврейської Конфедерації України, членом Європейської Ради єврейських громад, головою Чернівецького громадсько-культурного фонду Йосипом Зісельсом.

В обговоренні взяли участь директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА Леонід Фінберг, директор Центру Єврейської освіти України Яна Яновер, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір, почесний консул Австрії у Чернівцях Сергій Осачук, І-й секретар Генерального консульства Румунії у Чернівцях Уреліан Руджина, експерти з іудаїстики, фахівці міської ради, представники громадськості.

Проект складається з двох частин. Перша передбачає впорядкування території єврейського кладовища та облаштування його огорожі, друга – відновлення церемоніальної зали «Бейт-Кадішін» з метою створення музейного центру Голокосту (Будинку пам’яті) як філії Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини.

Ідею проекту підтримують єврейська громадськість, історики, дослідники Голокосту, єврейська діаспора Буковини. Фінансується проект Посольством Німеччини в Україні, оскільки Німеччина проводить активну роботу з відновлення єврейських кладовищ в Європі, в тому числі в Україні, а також за рахунок залучення інвестицій з інших джерел, в тому числі приватних. Загальна його вартість становить майже півмільйона євро.

Усі заходи проекту будуть виконуватися за погодженням з міською владою, зі згоди громади з дотриманням вимог законодавства України, місцевих нормативно-правових актів, а також з пошаною до іудейських релігійних традицій. Концепція музейного центру, дизайнерські рішення щодо її втілення пройдуть громадські обговорення, в тому числі на конференціях та круглих столах.

Йосиф Зісельс подякував міському голові Олексію Каспруку за сприяння в організації робіт з підготовки проектно-кошторисної документації цього проекту. Було також зазначено, що вже є два проекти відновлення церемоніальної зали «Бейт-Кадішін», один з яких підготовлений австрійськими архітекторами, другий – чернівецькими. Приступити до реалізації проекту планується вже навесні цього року. Було висловлено прохання щодо надання міською радою фахового інженера для забезпечення технічного нагляду за виконанням робіт проекту.

Яна Яновер повідомила, що є досвід облаштування 27 єврейських кладовищ в Україні, але проект з облаштування єврейського кладовища у Чернівцях є найбільш масштабним, хоча і ступінь його збереження, у порівнянні з іншими, є найбільш високою. Лише периметр огорожі єврейського цвинтаря в Чернівцях становить понад 1,5 км.

До виконання робіт проекту будуть залучатися лише компанії з відповідними ліцензіями та досвідом роботи на таких об’єктах, використовуватимуться якісні матеріали, в тому числі найбільш ефективні пестициди, дотримуватимуться вимоги до проведення робіт в місцях поховань.

За участю І-й секретаря Генерального консульства Румунії у Чернівцях Уреліана Руджина було також обговорено питання символічного виокремлення на території кладовища поховання румунських воїнів, що дозволить сформувати окремий меморіальний комплекс.

На думку учасників зустрічі, реалізація зазначеного проекту має історичне, виховне значення, сприятиме впровадженню європейських культурно-історичних цінностей, а також значно підвищить туристичну привабливість Чернівців.

Зацікавлені у створенні музею Голокосту на Буковині можуть письмово звертатися до дирекції Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини з пропозиціями та ідеями. Про це повідомляє прес-служба Чернівецької міської ради. 

ДОВІДКОВО: 

Міський голова Олексій Каспрук у присутності представників єврейської громади вручив медаль “На славу Чернівців” голові Чернівецького громадсько-культурного фонду Йосипу Зісельсу.

Народився в Ташкенті в 1946 в сім’ї службовця.

Закінчив фізичний факультет Чернівецького університету в 1969. У 1969–1970 служив у Військово-морському флоті.

З початку 1970-х співпрацював з єврейським і загальнодемократичним підпільними рухами в СРСР. Навесні 1972 виключений з комсомолу за виступ в захист права на репатріацію. У 1978 вступає в Українську Гельсінську групу. У тому ж році заарештований і засуджений до трьох років позбавлення волі в колонії посиленого режиму за «наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад». 19 жовтня 1984 заарештовано у Чернівцях, знов засуджений до трьох років позбавлення волі в колонії суворого режиму. У 1987 відмовився від запропонованої амністії, оскільки не хотів підписувати зобов’язання з відмовою від політичної діяльності.

У 1988 створює в Чернівцях першу єврейську організацію в Україні. У 1989 бере участь в створенні Ваада (Конфедерації єврейських організацій і общин) СРСР і стає його співголовою. Член рад Європейської Ради єврейських общин, Європейського і Світового єврейських конгресів, Світової сіоністській організації. Голова Ваад України (з 1991), виконавчий віце-президент Єврейської Конфедерації України. У 2002 на засновницькому з’їзді Євро-Азійського Єврейського Конгресу в Москві (Росія) обраний головою Генеральної Ради. Співзасновник Музею історії та культури євреїв Буковини (2008). Виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України (КНГУ). У 2014–2015 — член Конкурсної комісії, до повноважень якої входить висунення кандидатур на посаду директора Національного антикорупційного бюро України. Призначений за квотою КМУ.

Джерело:: http://chernivtsy.eu/ 

1


КОМЕНТАРІ (3)

Ви хоч преберіть там, а потім про проекти думайте, тим більше публікуйте для галочки. Піарщики. Що зробили конкретного?????   Один пшик

avatar

пі

17 січня 2016 13:09

дуже жаль що Зісельс  скурвився і став прислужником /радником/ кулявлоба. ганьба! що тут ще скажеш

avatar

Іван

17 січня 2016 18:51

Невже йде мова про меморіал окупантам, які воювали на боці Гітлера????

За участю І-й секретаря Генерального консульства Румунії у Чернівцях Уреліана Руджина було також обговорено питання символічного виокремлення на території кладовища поховання румунських воїнів, що дозволить сформувати окремий меморіальний комплекс.

 

avatar

Валерій

25 січня 2016 19:17