Незаперечний успіх уряду Яценюка

Незаперечний успіх уряду Яценюка

13.08.2015, 19:57

Про газові перспективи України у статті  "Зимовий" пакет-2015–2016: торг доречний" розмірковує журналіст Алла Єрьоменко. 

"Тактика "Нафтогазу" з листопада минулого року... загалом себе виправдала — купували мінімум, очікуючи логічного зниження цін на тлі падіння нафтових котирувань. Хоча газотранспортники й працювали при цьому, що називається, з коліс...

Нагадаємо: контракт на закупівлю газу між "Нафтогазом" і "Газпромом" від 19 січня 2009 р. передбачає дев'ятимісячний лаг на врахування зміни нафтових цін, до яких прив'язані ціни природного газу для НАКу. Нафтові ціни стали різко скорочуватися восени й особливо наприкінці минулого року. Відповідно, згідно з контрактною формулою ціни, "Нафтогаз" має право очікувати ще більшого зниження цін на російський газ. Зокрема, у третьому кварталі поточного року.

Інша річ, що це не влаштовує російський "Газпром", який торік уже втратив близько 6 млрд дол. через скорочення закупівель свого газу європейськими країнами та особливо Україною, а також через падіння цін на нього.

Такий недоотриманий прибуток також є зворотним боком боротьби "Газпрому" з наміром "Нафтогазу" та України максимально диверсифікувати газові закупівлі та в такий спосіб максимально спробувати знизити залежність від одного постачальника газу, яким для України десятиліттями був "Газпром".

Цей факт давав змогу російській газовій монополії диктувати свої цінові умови, і в української газової компанії, за великим рахунком, вибору не залишалося.

За останні два роки в цьому сенсі ситуація якщо не кардинально, то значно змінилася.

Тепер половину, а то й більшу частину імпортного газу "Нафтогаз" закуповує в європейських трейдерів, плюс газ власного видобутку.

Отже, з "Газпромом" можна поторгуватися, особливо не ризикуючи залишитися ні з чим...

Тим часом РФ і "Газпром", як і раніше, виступають проти реверсу газу в Україну з Європи. Але мотивація росіян останнім часом не така категорична: мовляв, вони не проти реверсу взагалі, а проти використання для цього потужностей експортних трубопроводів у ЄС і Україні, які вже законтрактовані під російський газ. Як повідомляє "Інтерфакс", таку заяву зробив після переговорів у Відні заступник міністра закордонних справ Росії Василь Небензя. "Ми заперечували проти планів втягти операторів, які забезпечують транзит російського газу в Європу, у сумнівні схеми організації віртуального реверсу-взаємозаліку, який не мав під собою жодної правової підстави", — сказав він.

Але це росіяни вважають віртуальний реверс "сумнівним", тоді як європейські компанії давно та успішно користуються таким інструментом газової торгівлі. Російська сторона неодноразово несхвально висловлювалася з приводу реверсних поставок газу з Європи в Україну. "Якщо це незаконно та суперечить контракту, про це треба говорити та обговорювати, і наші партнери до цього прислухаються. Про це ж каже "Газпром", і країни, які одержують російський газ, з розумінням ставляться до цієї теми", — заявив Небензя.

Але довести незаконність реверсної віртуальної газової торгівлі "Газпром" так і не зміг.

Для більшої переконливості "Газпром", а точніше, його стовідсоткове газоекспортне підприємство "Газпром експорт" відмовляється передати українській стороні шипер-коди, що дозволило б "Укртрансгазу" не тільки контролювати та забезпечувати російський газовий експорт, а й самостійно налагодити газотранспортні взаємовідносини з європейськими покупцями "газпромівського" газу і в такий спосіб стати повноцінним суб'єктом ринку газу Європи. Це, до речі, й передбачає ухвалений парламентом України у квітні 2015 р. Закон " Про ринок природного газу". Рано чи пізно це станеться. Але очевидно, що "Газпром" і РФ не мають наміру квапити цю довгоочікувану для українських газотранспортників і "Нафтогазу" подію.

З 1 липня "Газпром" зупинив поставки газу Україні, оскільки не одержав передоплати за липень. Москва та Київ поки що не можуть домовитися про ціну газу для України на третій квартал 2015-го. Повторюся, в "Нафтогазі" припинення закупівель російського газу не вважають критичним.

Тим паче, що, за даними "Укртрансгазу", фактичного оператора української газотранспортної системи, на цей час Україна накопичила в підземних сховищах 12 млрд кубометрів газу. Щодня до ПСГ в останні тижні накачувалося до 60 млн кубометрів. За даними "Укртрансгазу" на 2 липня, Україна продовжує імпортувати природний газ тільки через Словаччину. Попри припинення імпорту з Росії через завищену ціну, Україна продовжує наповнення підземних сховищ, закачавши в них 1 липня майже 30 млн кубометрів газу, тоді як 30 червня запаси в ПСГ поповнилися на 49,4 млн кубометрів. "До опалювального сезону ще сто днів. Якщо ми й надалі так закачуватимемо, то вийдемо на 18 млрд", — сказав Демчишин. І пояснив, що це буде трохи менше, ніж заплановано в балансі газу, але значно більше, ніж запаси напередодні початку попереднього опалювального сезону — 16,6 млрд кубометрів.

Ще одна болюча точка — поставки газу на неконтрольовану українською владою територію Донецької та Луганської областей у 2015/2016 опалювальному сезоні. Як раніше заявляв голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв, Україна не планує поставляти природний газ на неконтрольовані території в зазначений опалювальний період.

Такої ж позиції дотримується й профільний міністр В.Демчишин. "Маючи 16,6 млрд кубометрів газу торік (у ПСГ, перед стартом опалювального сезону 2014/2015), ми поставили в Донецьку та Луганську області на непідконтрольні території 2 млрд кубометрів, чого ми не очікуємо цього року", — сказав він після віденської зустрічі. Хоча, як відомо, раніше глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що російська компанія з 19 лютого по 26 червня 2015 р. поставила на непідконтрольні Україні території Донбасу 704 млн кубометрів газу. Він оцінив вартість цього обсягу газу в 212 млн дол. і вимагає його оплати.

Понад те, російська сторона вимагає підписати окрему двосторонню угоду з українською стороною про поставки газу на окупований Схід України. Їхня позиція зрозуміла: хтось же має оплатити ці поставки. Проте логічна й позиція "Нафтогазу", який стверджує, що не просив росіян про подібну "добродійність". І, не знаючи, скільки реально було поставлено через пункти пропуску, де навіть не ведеться вимір обсягів газу, він не має наміру платити тільки тому, що цього хоче російський "Газпром".

Що ж до транзиту російського газу в Європу, то жодних претензій до України немає навіть після припинення закупівель із 1 липня. Як заявили в "Укртрансгазі", транзит природного газу з РФ через територію України в Європу в січні—червні 2015 р. становив 28,7 млрд кубометрів. Торік за аналогічний період було транспортовано 36,5 млрд. 

Більше читайте тут: http://gazeta.dt.ua/energy_market/zimoviy-paket-2015-2016-torg-dorechniy-_.html

1


КОМЕНТАРІ (2)

"Але довести незаконність реверсної віртуальної газової торгівлі "Газпром" так і не зміг" -- *іздєц, оце успіх так успіх не дати Газпрпрому довести..

Ви взагалі про що пишете задумуєтеся? Ще 3-4 роки на цьому сайті писали, що контракт Юльки - панацея *ля на всі часи і що *ля справедливішого контракту для України ніколи не було. А тепер шо за *уйня виходить?!!!

Тепер знову *ука *іздец найкращий Сєня, да?!

avatar

ім*я

14 серпня 2015 02:10

Підняли с*ки ціні на газ, і гавкають про якусь "перемогу"! Дивують журналісти, котрі взагалі продались майданутим.

avatar

БУКОВИНЦІ

14 серпня 2015 14:27