«Наука - це вона»: портрети українських жінок-вчених з'явилися на поштових марках

«Наука - це вона»: портрети українських жінок-вчених з'явилися на поштових марках

09.09.2021, 12:54
Укрпошта випустила поштові марки з жінками-науковцями «Наука - це вона»
 
Урочисте спецпогашення відбулося 8 вересня у Головпоштамті Києва.
 
В рамках освітнього арт-проєкту «Наука - це вона» Укрпошта презентувала однойменний поштовий блок із чотирьох марок, на яких зображені жінки-вчені, що досягли вагомих здобутків у ІТ, фізиці, математиці. Він створений у співпраці із благодійним освітнім проєктом STEM is FEM та реалізується за підтримки UNICEF і ООН Жінки в Україні.
 
«Укрпошта долучилася до освітнього арт-проєкту «Наука - це вона» та сьогодні випустила поштовий блок із видатними українськими жінками-вченими. Разом із нашими партнерами ми показуємо загалу, що жінки можуть досягти професійних висот у математиці, фізиці, ІТ і що це не суто чоловічі царини. Ці поштові марки, завдяки поціновувачам філателії та нашим клієнтам, розлетяться у різні куточки України», - відзначив під час спецпогашення генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.
 
«Мета  STEM is FEM та проєкту «Наука - це вона» - побороти стереотипи про те, що нібито існують суто «чоловічі» професії. Проєкт допомагає дівчатам долучитися до технічних та інших сфер, де наразі є гендерний дисбаланс, та побачити, що вони можуть досягти успіху будь-де, і в цих сферах також. Але проблема гендерної нерівності має глобальний характер, і тому ми раді, що Укрпошта долучилася до цієї справи і ми можемо разом допомогти звернути увагу суспільства на цю проблему», - зазначив ініціатор проєкту, інвестор та засновник української технологічної компанії Roosh Сергій Токарєв.
 
Виставка «Наука - це вона» буде представлена у приміщенні Головпоштамту протягом трьох днів  - з 8 по 10 вересня.
 
Поштовий блок випущено тиражем 8 тисяч примірників. Номінал кожної марки - 9 грн.
 
В якості ескізів поштових марок було використано портрети, створені Анною Іваненко, Анною Сарвірою, Ольгою Дехтярьовою, Євгенією Полосіною та Сергієм Майдуковим.
 
На зображенні може бути: 3 людини
 
На марках поштового блоку зображені четверо жінок-вчених:
 
Катерина Ющенко створила першу у світі формальну мову адресного програмування, на якій були створені перші програми розпізнавання простих геометричних фігур, друкованих та рукописних літер і цифр. Українка фактично започаткувала першу школу теоретичного програмування в СРСР.
 
Ольга Перевозчикова розробила низку термінологічних державних стандартів із програмування, які вперше зафіксували сучасні норми україномовної ІТ-лексики. Також Вона стала авторкою «Англо-українського тлумачного словника з обчислювальної техніки, Інтернету і програмування», два видання якого охоплюють понад 14 тисяч ІТ-термінів.
 
Антоніна Прихотько розробила ряд методик вирощування надтонких кристалів органічних сполук, придатних для низькотемпературних спектральних досліджень, що вплинули на розвиток фізики твердого тіла. Ще організувала в Інституті фізики Києва спектральну лабораторію, яка згодом стала найбільшим у світі центром низькотемпературної спектроскопії неметалічних кристалів.
 
Клавдія Латишева - перша в Україні докторка фізико-математичних наук. Її праці з електродинаміки, теорії коливань та теорії ймовірностей, видані ще в 30 - 40 роках ХХ століття, і нині займають чільне місце у бібліотеках видатних математиків сучасності. Науковий доробок вченої - понад 40 праць, серед яких метод Фробеніуса-Латишевої для розв'язування систем диференціальних рівнянь з частинними похідними.
 
Основою виставки «Наука - це вона» є колекція портретів українських жінок-вчених, що створена групою сучасних ілюстраторів на чолі з Сергієм Майдуковим. Експозиція є частиною однойменного освітнього арт-проєкту, ініційованого STEM is FEM, що реалізується за підтримки UNICEF та ООН Жінки в Україні в рамках глобальної кампанії ООН Жінки -Покоління Рівності-. Генеральним партнером проєкту є технологічна компанія Roosh.
1