На Дністровській ГАЕС презентували проект «Верхньодністровський каскад ГЕС»

На Дністровській ГАЕС презентували проект «Верхньодністровський каскад ГЕС»

01.12.2015, 16:34

27 листопада на запрошення ПАТ «Укргідроенерго» Дністровську ГАЕС відвідало керівництво трьох сусідніх областей: четверо посадовців Буковини на чолі з першим заступником голови Чернівецької ОДА В. І. Кулішем, п’ятеро фахівців із Тернопільської області під головуванням першого заступника голови ОДА І. Б. Крисака та двоє представників Івано-Франківщини на чолі з заступником директора департаменту промисловості та інфраструктури ОДА В. В. Кишенюком. Крім того, у роботі брали участь і науковці ПАТ «Укргідропроект» під керівництвом генерального директора В. В. Кривицького. Делегації зустріли заступник генерального директора компанії Юрій Вікторович Литвиненко та головний інженер філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» Анатолій Павлович Жук.

Особливі відчуття у представників місцевого самоврядування викликали відвідини головного щита управління станцією, де Анатолій Павлович зосередив увагу на основних принципах роботи і специфіці управління цією унікального гідроспорудою. Крім того, гості мали можливість тут же, на великому екрані, переглянути невеличкий інформаційний відеоролик, що у цифрах наочно демонструє ідею гідроакумулюючих станцій взагалі та винятковості Дністровської ГАЕС для України, Буковини та Бессарабського регіону зокрема. Так гості Тернопілля і Франківщини дізналися про те, що свого часу розташування Дністровського Каскаду ГЕС і ГАЕС на Буковинській землі було визнано оптимальним біля кордону між Чернівецькою, Вінницькою та Хмельницькою областями, адже обумовлено винятковими можливостями використання буферного водоймища Дністровської ГЕС-1 як нижнього басейну ГАЕС і наявністю перепаду висот порядку 150 м між рівнем нижнього водоймища й плато на правому березі.

Зрозуміти й осягнути масштаби спорудження та сучасний стан будівництва й експлуатації Дністровської ГАЕС поважне представництво змогло під час перебування у монтажному та машинному залах, оглянувши з 85-ої відмітки шахти гідроагрегатів «Слава» й «Вікторія» та за кілька хвилин екскурсії усвідомлюючи обсяги виконуваних передпускових робіт на ГА № 3. Головний інженер А. П. Жук підсилював враження гостей змістовною розповіддю, запросивши згодом делегацію піднятися на оглядовий майданчик та верхню водойму. Члени делегації були відверто вражені од величі простору хоч уже й ледь засніжених, але таких привабливих краєвидів, а далі – від розмірів рукотворного штучного моря, про історію будівництва та функціонування якого так промовисто говорили численні цифри – під час зведення верхньої водойми було підсипано майже 15 млн кубометрів ґрунту; дамба має довжину 7,5 км, висоту 20–25 м, корисний об’єм 32,7 млн м3!

На власні очі фахівці місцевого самоврядування пересвідчилися в тому, яким чином за рахунок нічного надлишку електроенергії Дністровська ГАЕС перекачує воду з нижнього водоймища у верхнє, а потім, у години найбільшого енергоспоживання, скидаючи її на турбіни, виробляє електроенергію і подає у загальну енергомережу України.

Продовжилась робота у вигляді презентації попередніх напрацювань у гідротехнічному та водогосподарському використанні верхньої частини р. Дністер, в якому взяли участь директор філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» В. Й. Субота, Новодністровський міський голова А. І. Болдашев і т. в. о. голови Сокирянської РДА П. П. Бескупський. Відкриваючи зустріч у такому форматі, заступник генерального директора ПАТ «Укргідроенерго» Ю. В. Литвиненко наголосив, що ініціює цей проект ПАТ «Укргідроенерго» – найбільша гідроенергогенеруюча компанія України, 100 % акцій якої належить державі в особі Міністерства енергетики на вугільної промисловості України. Більш детально і наочно з найголовнішими аспектами представники трьох сусідніх областей ознайомились під час виступу керівника робіт за вище зазначеним проектом І. В. Сташука. Зокрема стало відомим, що на основі результатів рекогносцируквального обстеження та виконаних попередніх передпроектних напрацювань розглянуто каскад із шести ГЕС з початком будівництва у 2019 р. та закінченням у 2026 р.: 5 руслових низьконапірних (напір 8–9 метрів) і 1 дериваційну з напором 18,3 м сумарною потужністю 390 МВт і середньодобовим виробітком електроенергії близько 830 млн кВт\год – с. Вістря, 3,5 км вище с. Монастирок та с. Литячі (Івано-Франківська і Тернопільська обл.); м. Заліщики, с. Брідок та с. Устя (Тернопільська і Чернівецька обл.). Саме у Карпатському регіоні, в якому спостерігається більша частина невикористаного економічноефективного гідроенергетичного потенціалу, важливим є захист від паводків, що наносять велику шкоду місцевому населенню, економіці та довкіллю. На водосховищах каскаду ГЕС передбачено розміщення протиповеневих ємностей загальним об’ємом 147 млн м3. Крім того, як наголосив доповідач, створення водосховищ покращить умови водопостачання, рибного господарства, рекреації, екологічних умов і підвищиться цінність земель у прилеглій зоні. Важливо і те, що термін служби основного обладнання ГЕС складає 40 років, основних споруд – 100.

Фахівців архітектурного та землевпорядного профілей зацікавило чимало питань, зокрема процедури оформлення містобудівних обґрунтувань, стану прилеглих доріг, працевлашування місцевого населення, мінімізації збитків навколишньому середовищу та поліпшення соціально-економічних умов у регіонах, вичерпні відповіді на які зокрема надавав і заступник технічного директора ПАТ «Укргідропроект», доктор технічних наук Ю. О. Ландау.

На завершення Ю. В. Литвиненко підбив підсумки, наголосивши, що продовженням цієї зустрічі стане поїздка-зустріч керівництва компанії з обласними адміністраціями та плідна подальша співпраця місцевого самоврядування трьох областей.

Інна ГОНЧАР, фахівець зі зв’язків з громадськістю філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС»

 Фото Олександра Місюрка

1