Сьогодні, 20 вересня, опівдні Меджліс кримськотатарського народу спільно з 'Правим сектором' і громадськими активістами починає транспортну  блокаду Криму

Сьогодні, 20 вересня, опівдні Меджліс кримськотатарського народу спільно з "Правим сектором" і громадськими активістами починає транспортну блокаду Криму

15.09.2015, 13:15

Кримські  українці, які втомилися від бездіяльності влади, хочуть влаштувати не продовольчу, а громадянську блокаду Криму.

Це буде акція всіх кримських українців, які втомилися від бездіяльності влади.

Заявлена лідерами Меджлісу кримськотатарського народу акція з блокування поставок товарів на анексований півострів є продовольчою, а громадянською блокадою Криму, яка передбачає комплекс заходів і перелік вимог як до влади РФ, так і України.

Про це у статті на DT.UA пише Валентина Самар.

Як наголошує автор, блокада поставок до Криму не є акцією виключно кримських татар і не є акцією Меджлісу, незважаючи на те, що була озвучена його лідерами. Це буде акція всіх кримських політичних українців, які втомилися чекати від влади реальних кроків з деокупації півострова та захисту прав його жителів по обидва боки Перекопу, але яка не забуває дбати про інтереси вигодоотримувачів "кримської офшорки", породженої законом про ВЕЗ "Крим". 

"Зауважте: в озвучених вимогах ініціаторів блокади немає традиційних політичних вимог Меджлісу про статус кримськотатарського народу, національно-територіальну автономію, захист прав тільки цього народу — є вимоги, які стосуються кожного кримчанина, незалежно від національності. І кожного українця, який хотів би найбільш безкровного виходу з війни з Росією, але ця війна апріорі закінчиться тільки тоді, коли буде повернуто Крим", - пише Самар.

"Усі вчинені до цього моменту дії — і з боку України, і з боку міжнародного співтовариства — не дали результатів не тільки у плані деокупації Криму, а й дотримання прав і свобод людини на окупованій території. Репресії щодо кримських татар та інших українських громадян — викрадення, вбивства, арешти, обшуки, "видавлювання" з Криму незгодних, порушення прав на свободу слова та мирних зібрань, діяльності релігійних організацій — тривають і посилюються.

Водночас українські товари на пільгових умовах (безмитно — завдяки закону про ВЕЗ "Крим", тобто на збиток бюджету України) постачаються на півострів.

І разом з тим Україна вимагає від ЄС і США посилення санкцій, щоб зробити ціну анексії Криму для Росії непід'ємною", — каже Рефат Чубаров. 

Автор статті нагадує, що залежність Криму від постачання з материкової України життєво важливих ресурсів (електроенергії, води, продовольства — від 60 до 80% від потреби) давала можливість Україні з перших днів окупації чинити ефективний економічний тиск на агресора, однак її не було використано.

І лідери Меджлісу, і представники громадянського суспільства неодноразово зверталися до влади України з закликом використати формулу "продовольство — в обмін на права людини" як мінімум для того, щоб у Криму припинилися репресії за політичними та етнічними мотивами.

Тому перша мета блокади —правозахисна. 

Від РФ її організатори вимагають. 

1. Звільнення українських політв'язнів, яких тримають під арештом як у Криму, так і на території Росії: Ахтема Чийгоза, Мустафи Дегерменджі, Алі Асанова, Таіра Смедляєва, Олександра Костенка, а також Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва та ін.

2. Припинення політично мотивованого кримінального та адміністративного переслідування громадян України в Криму.

3. Усунення незаконних перешкод для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ, безперешкодного допуску в Крим іноземних журналістів і міжнародних спостерігачів.

4. Зняття заборони на в'їзд у Крим лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову, активістам національного руху Ісмету Юкселю і Сінаверу Кадирову. 

Друга мета блокади — економічна. 

Ідеться про докорінну зміну державної політики України щодо діяльності юридичних і фізичних осіб на окупованій території АР Крим і Севастополя, порядок руху товарів і пересування людей. У результаті російська адміністрація в Криму має отримати максимум проблем для утримання Криму, а українські громадяни — мінімум проблем із перетином адмінкордону та забезпеченням себе продуктами першої необхідності. 

Самар зазначає, що механізм роботи блокади вже розроблений.

По-перше, у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, які передбачають скасування закону про СЕЗ "Крим". Детально прорахована програма блокади розроблена експертами Фонду "Майдан закордонних справ" і викладена в Стратегії деокупації Криму. Включаючи інформаційну кампанію, яка поки що є слабкою ланкою в діях ініціаторів акції — звідси стільки нерозуміння і фобій. Головна з них — загроза "гуманітарної катастрофи" — вже щосили використовується для контрпропаганди.

Рефат Чубаров, у свою чергу, повідомляє, що після липневої наради в Кабміні з проблем економічних відносин з окупованими територіями Криму й Донбасу, Держслужба у справах Криму надала в Мінекономрозвитку свої пропозиції.

"Через тиждень після наради Держслужба спрямувала детальні пропозиції щодо змін Порядку перетину адмінкордону з Кримом громадянами та переміщення товарів (з трьома таблицями).

Пропонується повна заборона на ввезення в Крим підакцизних товарів.

Без обмеження дозволити провезення всіх інших товарів вартістю до 10 тис. грн і вагою до 50 кг (це для фермерів і дрібних підприємців). А харчових продуктів для особистих потреб — вартістю до 5 тис. грн і вагою до 50 кг. У переліку дозволених товарів для особистих потреб — борошно, хліб, макарони, крупи, м'ясо, сало, птиця, молочні продукти, цукор, картопля... Таким чином гуманітарний аспект буде забезпечено, а ось торгівлю "на крові" з окупантами виключено, як і "лівий" транзит, і корупцію на КПП", — каже Рефат Чубаров. 

Пропозиції Держслужби, за словами народного депутата, спочатку вивісили на сайті Мінекономіки для громадського обговорення, а після прес-конференції про блокаду — зняли без пояснень.

Така ж відсутність реакції і у відповідь на пропозиції, спрямовані у МВС, щодо зміни порядку перетину адмінкордону з Кримом для громадян України та іноземців, що знімає всі незаконні і навіть дискримінаційні обмеження, які за півтора року окупації встигли ухвалити.

"Лежать мертвим вантажем. А мені, у переддень Курбан-байраму телефонують безперервно представники нашої діаспори: як нам в'їжджати в Крим — через Москву чи Херсон, і скільки часу тоді треба для отримання спецдозволів? Я не знаю, що відповідати", — скаржиться Чубаров, вважаючи при цьому, що акція протесту буде тим імпульсом, який "включить" урядові структури у вирішення проблем, які порушують права громадян. 

У статті підкреслюється, що в перші п'ять місяців дії закону про СЕЗ в Крим з українського материка було поставлено товарів більш ніж на півмільярда доларів. 

Експерти стверджують, що повз лічильник проходить як мінімум ще стільки ж. До бюджету України не потрапляє ні копійки.

По суті, створено систему, за якої вітчизняному виробникові набагато вигідніше торгувати з окупованим Кримом і інвестувати у свій бізнес у Криму (росіяни теж створили свою "ВЕЗ"), ніж в Україні. 

Детальніше про громадянську блокаду Криму, анонсовану кримськотатарським народом, читайте в статті Валентини Самар Зона особливої неуваги у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Більше читайте тут: http://dt.ua/POLITICS/krimski-tatari-hochut-vlashtuvati-ne-prodovolchu-a-gromadyansku-blokadu-krimu-184473_.html

МУСТАФА ДЖЕМИЛЕВ: "САМОЕ ПРОТИВНОЕ - ТО, ЧТО ПРОВОЗИМЫЕ ИЗ УКРАИНЫ ГРУЗЫ, В ПЕРВУЮ ОЧЕРЕДЬ, ПОПАДАЮТ В ВОИНСКИЕ ЧАСТИ ОККУПАНТОВ"

Лидер крымских татар - о том, почему нужно блокировать украинские товары, поступающие в оккупированный Россией Крым. И про то, как эти планы вызвали истерику в лагере оккупантов.

20 сентября в 12.00 крымские татары перекроют дороги в оккупированный Крым, чтобы помешать проезду грузов с украинскими товарами. Стартует акция, которая, если говорить начистоту, должна была состояться месяцами раньше - причем с подачи украинского государства.

О том, как и для чего это делается, "Цензор.НЕТ" рассказал лидер крымских татар, народный депутат Мустафа Джемилев.

джемилев
фото:
Reuters

- Каковы главные цели вашей акции? В какой мере это торговая блокада аннексированного враждебным государством региона, а в какой - политический ответ на непрекращающиеся репрессии со стороны России в отношении крымскотатарского народа?

- Я бы не назвал это блокадой, потому что полностью мы доступ не перекрываем. Частные лица могут приезжать, покупать продукты питания. Но, разумеется, проезд только по украинским паспортам. То есть люди, которые сохраняют верность своему государству, у них больших проблем не будет. Проблема в том, что тут был принят такой лоббистский закон, который объявляет Крым свободной экономической зоной. Абсурд, потому что там бандитский режим, там оккупированные территории!

Объясните, пожалуйста, почему закон лоббистский.

- Потому что, пользуясь разницей в ценах в Украине, России и оккупированной части Украины, кто-то просто тупо зарабатывает на этом деньги. Причем, по большей части, это попадает не в казну, а тем, кто этим торгует. А самое противное и обидное - это то, что, в первую очередь, эти провозимые из Украины грузы попадают в воинские части оккупантов - так называемые отряды "Самообороны". Значительная часть - особенно мясная продукция - перевозится дальше в Россию.

И в то же время идет такое наглое поведение оккупантов по отношению к коренному народу; к тем, кто выражает свою точку зрения. То есть все демократические свободы, которые существовали ранее при украинском правлении, там просто упразднены. Вот мы и говорим: начните хотя бы вести себя прилично, чтобы мы с вами могли нормально торговать.

Какие требования выдвигаете?

- В первую очередь требуем освобождения политзаключенных. Во-вторых, отменить эти произвольные запреты на въезд на свою территорию лидерам крымских татар. В третьих, восстановить те свободы, которые существовали при украинской власти. В-четвертых, откройте доступ для мониторинга положения с правами человека международными организациями. После этого с ними можно будет как-то еще разговаривать.

А существует ли статистика того, какой процент от общего объема завозимых в Крым продуктов первой необходимости поступает из Украины?

- Точно сказать нельзя, но в целом около 80% продуктов питания ранее доставлялось с материковой части Украины. Кроме того, продуктовые товары из России - совершенно иного качества. Везде люди в Крыму спрашивают, есть ли украинская продукция.

Во-вторых, цены там, по сравнению с нашими, довольно высоки. И мы знаем, что значительная часть товаров - в первую очередь продуктов питания - вывозится за пределы Крыма. Потому что в России цены еще выше.

То есть, как выразился наш председатель Меджлиса, идет бизнес на крови. Мы хотим поставить на этом точку.

Как предполагаете, сколько времени продлится акция?

- Знаете, я пока не встречал людей, которые не воспринимали бы положительно эту акцию. (Ну, за исключением, разумеется, тех, кто заинтересован в этом бизнесе). В том числе во властных структурах. Везде говорят: давно надо было! Но если давно надо было - тогда, соответственно, давно надо было отменять этот закон! Я думаю, что если акция там начнется, и если власть захочет, чтобы эта гражданская инициатива была прекращена, то она должна быстро принять законы. В первую очередь, приостановить действие закона о свободной экономической зоне. Второе (и я знаю, что в Кабинете Министров уже есть проект постановления): упорядочить торговлю.

- Что это означает на практике?


- Это означает создание хабов на территории Херсонской области - с тем, чтобы люди могли на своих частных автомобилях приезжать и закупать продукты.

- Сколько человек будет задействовано в акции?

- Желающих очень много. На данный момент, насколько я знаю, готовы около 500 человек.

А как технически это будет выглядеть? То есть приезжают люди - и где они располагаются? На пропускных пунктах?

- Ну, просто на дороге, в том числе и на пропускных пунктах. Я не знаю, это детали, этим занимается наш штаб. Но однозначно будет перекрытие.

- Если послушать наши политические силы, то все они на поддерживают санкции в отношении оккупированного Крыма и борьбу крымскотатарского народа. На словах. А что на деле - какая-либо из ключевых партий предложила вам свою помощь в организации акции?

- Подходили отдельные депутаты из разных фракций; говорили, что тоже готовы поехать. Потом позавчера собиралась межфракционная группа "Крым", и она единогласно проголосовала в поддержку этой акции.

Несколько дней назад вы говорили о том, что у вас готовится встреча с Президентом Украины, на которой вы обсудите вопросы возможного содействия государства этой акции. Президент дал какие-то заверения в этом плане?

- Та встреча пока не состоялась. Сегодня в 8 часов встречаемся (разговор состоялся около 14:00 в минувший четверг. - Е.К.)

А о каких вопросах вы намерены беседовать с Президентом?

- Там большой перечень вопросов, и не все они для печати.

После того, как вы объявили о готовящейся акции, - уже почувствовали ответную реакцию России в Крыму?

- У них какая-то истерика. Сначала они заявили, что, мол, все это ерунда, мы обойдемся и без этих продуктов. Потом заявляют, что мы - враги народа, хотим заморить людей голодом. Но если вы можете обойтись без украинских продуктов - чего вас морить голодом?

Сейчас, я знаю, очень ускоренными темпами, почти не проверяя, все фуры быстро пропускают. Потому что знают, что будет перекрыто. Есть и угрозы: привлечь, там, к уголовной ответственности. Видимо, под этим подразумевается, что оккупационный режим будет возбуждать уголовные дела против несогласных.

- Если брать последние полгода, какова динамика отъезда крымских татар из Крыма? Увеличивается ли число отъезжающих, или же люди выжидают, чем все кончится?


- К сожалению, увеличивается. По данным "Крым- SOS ", который занимается вопросами помощи вынужденным переселенцам, у них зарегистрированы 21 тыс. человек. Но, поскольку не все регистрируются и не все обращаются за помощью, их ориентировочный расчет - 35 тыс. человек.

Евгений Кузьменко, "Цензор.НЕТ"Источник:http://censor.net.ua/r352426
1