'Казус Мазурашу', або як Коломойський 'кинув' Калетника-Павлюка: Хто і як в Раді торгувався за ринок землі

"Казус Мазурашу", або як Коломойський "кинув" Калетника-Павлюка: Хто і як в Раді торгувався за ринок землі

14.11.2019, 13:39

13 листопада Верховна Рада підтримала у першому читанні та за основу проєкт закону №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Але битва за це рішення для "Слуг народу" була непростою.

За зняття мораторію на продаж землі вчора проголосували 227 "слуг народу" та 13 позафракційних нардепів. Жодного голосу за законопроект "Слуг" не дали "ОПЗЖ", "ЄС", "Батьківщина", "Голос" і "За майбутнє". Але найбільш показовим було протистояння в Раді навколо цього голосування. Якщо візуально все це виглядало справжньою бійнею за українську землю, головними захисниками якої стала ОПЗЖ Бойка-Медведчука та "Батьківщина" Тимошенко, а критику законопроекту "Слуг народу" приправили виступами представники "ЄС" та "Голосу", то в кулуарах точилися справжні торги. 

Як відомо Depo.ua, зі "Слугами народу" зустрічався і говорив Зеленський, пояснюючи їм, наскільки важливим є голосування за ринок землі в першому читанні. А воно і справді важливе в купі із сьогоднішнім розглядом Бюджету, оскільки в Київ повернулася місія МВФ. І саме зараз вирішується доля співпраці з Фондом, отримання кредиту і економічної стабільності в 2020-му році. Особливо в умовах можливого припинення чи зменшення транзиту російського газу, що дає щомісяця понад $200 млн в бюджет України. 

Прем'єр Гончарук також приїхав у Раду вчора. Відкриття ринку землі для нього – це питання політичного виживання в уряді, бо без цього рішення ні кредиту від МВФ, ні додаткових надходжень у бюджет не буде. А прем'єр замахнувся на 3,7% росту ВВП. 

На початках у "Слузі народу" не було стабільності – чимало депутатів не хотіли голосувати за земельний законопроект. "Голос", який спочатку підтримав зняття мораторію, законопроект №2178-10 розкритикував і відмовився голосувати. Пізніше в кулуарах пішли чутки, що партія Вакарчука намагається обміняти свої голоси на портфелі в Уряді. 

Також група нардепів Ігоря Коломойського, серед яких одним із найбільш помітних критиків земельної реформи був Олександр Дубінський, також голосувати не збиралася. Більше того – група Коломойського, за інформацією джерел Depo.ua, ніби домовилась з групою Калетника-Павлюка про спільну протидію законопроекту. Вони мали разом не проголосувати вчора. І це попри те, що ці групи всередині фракції "Слуга народу" останнім часом влаштували справжню війну, результатом якої стало звільнення голови Київської ОДА Бно-Айріяна, буцімто пов'язаного із Калетником-Павлюком.

Павлюка ще під час президентських виборів називали "смотрящим" за митницею, людиною ексочільника митниці Ігоря Калетника, а також одним з фінансових стовпів партії Зеленського. 

За даними деяких ЗМІ, у Павлюка в "Слузі народу" є близько 70 нардепів. Depo.ua не підтверджує таку кількість депутатів. За нашими даними, до відповідної групи можуть входити близько 20 людей, серед яких нібито є вже згаданий Мазурашу, племінник Іллі Павлюка – Максим Павлюк, Ольга Гринчук та Олена Лис. 

 Вчора, поки ОПЗЖ блокувала трибуну Ради, в кулуарах йшли певні торги, а робота парламенту продовжувалася голосуваннями. В підсумку нардепи з оточення Коломойського зі "Слуги народу", той самий Дубінський, Василевська-Смаглюк, Бужанський проголосували "За" відкриття ринку землі. Хоча група "За майбутнє" з депутатами Коломойського голосів не дала. У той же час, відомі нам нардепи Павлюка так само здебільшого підтримали ринок землі. Проти був хіба Мазурашу. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Довго в'їжджає" чи спробував сходити "наліво"? Мазурашу варто готуватися до походу "на килим" до Богдана і поліграфа?

Як нам стало відомо, в підсумку своєрідна "домовленість" між групами Коломойського та Калетника-Павлюка була зірвана. І нардепам довелося швидко перелаштовуватися.

Ринок землі в першому читанні підтримали лише заради "хорошої міни" перед МВФ. І поки Тимошенко офіційно пішла з "Батьківщиною" в опозицію до Зеленського, стає зрозуміло, що в другому читанні за ринок землі буде більш "кривава" битва, сповнена торгів. 

Важливо розуміти, що Тимошенко зараз отримала повну свободу дій в критиці уряду Гончарука. Фундаментом критики стане земля, але Тимошенко може піти далі і взятися за тарифну політику, економіку та інші речі. Критика – це головний козир цього політика. Та навряд чи вона буде бити саме по Зеленському, оскільки його рейтинг надто високий. Критикуючи його Тимошенко лише втрачатиме. 

До речі, про торги. Вчора за зняття мораторію голосували й представники Ахметова: Магера (екс-директор з розвитку меткомбінату ім. Ілліча), Гриб (екс-ДТЕК), Шпенов (людина Вілкула), Магомедов (екс-глава Авдіївського коксохіму). Новинський утримався, втім він завжди поводить себе автономно. 

Як пише Телеграм-канал "Темный рыцарь", який пов'язують із Олександром Дубінським, заради підтримки позафракційних нардепів Ахметова влада пішла на певні поступки. Мовляв, буцімто були досягнуті певні неформальні домовленості з асоціацією металургів про підняття ренти лише на 12% замість запланованих 14%. Відповідно, знижка в 2% зекономить олігарху десь близько 660-700 млн гривень. Бо в 2018-му році 9% дали в бюджет 3 млрд грн. 

Можна тільки уявити, які торги та з ким будуть в другому читанні. 

Що передбачає законопроєкт №2178-10

Основними параметрами ухваленого законопроекту є такі:

- мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах встановлюється на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;

- не допускається набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України; до 200 тис. гектарів землі в одні руки дозволяється;

- забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;

- забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

- президент може вводити в дію санкції щодо продажу землі. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Джерело: https://www.depo.ua/

1