«Живіть і процвітайте, як яблуні у серці весни». Мерцишор  на Глибоччині  та Новоселиччині зустріли фестивалями

«Живіть і процвітайте, як яблуні у серці весни». Мерцишор на Глибоччині та Новоселиччині зустріли фестивалями

01.03.2017, 15:14

1 березня – унікальне на території України свято Мерцишор. Широко святкується Мерцишор і у нас, на Буковині.  

Щорічні фольклорні фестивалі, приурочені зустрічі весни об’єднують  наш багатонаціональний край в пізнанні і взаємозбагаченні традицій, пише magiabukoviny.blogspot.com.

Мерцишор  дуже древнє і красиве свято, яке корінням сягає в глибину на 8 тисяч років. Існують не менш красиві легенди про походження і свята, і обов’язкових червоно-білих кольорів бутоньєрок.

Ось одна із них:  Весна у перший день березня вийшла на галявину лісу і побачила ніжний паросток підсніжника, що пробивався з-під снігу та тернових колючок. Весна вирішила допомогли слабенькій квіточці, почала розгрібати сніг і колючки, що дуже не сподобалося Зимі. Не бажаючи поступатися Весні, Зима наслала люті вітри і завірюху щоб знищити підсніжник. Але Весна захистила  його , руками закриваючи від вітру, та поранила палець об колючки терну. Червона кров крапелькою на білому дзвіночку підсніжника  додала снаги квітці, яка вижила в цій боротьбі і відтоді є символом Весни.  А люди почали носити маленькі талісманчики, сплетені із червоно-білих ниток.

Свято розпочинається красивою традицією : прикрашати свій одяг і дарувати іншим бутоньєрки- «мерцишори» зі словами : «Живіть і процвітайте, як яблуні у серці весни». Люди носять ці талісмани впродовж місяця, а 31 березня, знімаючи з одягу, розвішують на квітучі  фруктові дерева , загадуючи бажання, яке неодмінно збудеться.

26 лютого, напередодні Великоднього посту, на Глибоччині відбувся V Регіональний фестиваль румунського фольклору “Мерцішор-2017”, пише сайт Глибока Сьогодні з посиланням на Глибоцьку РДА.

Понад 20 колективів з усього району презентували вибагливій аудиторії глядачів свій різножанровий творчий доробок: пісні, інструментальні композиції, запальні народні танці, театралізовані постановки, обрядову поезію тощо.

Фестиваль цьогоріч приймала сільська рада одного із найсамобутніших населених пунктів краю, що вже у 2018 відзначатиме свій славний 600-літній ювілей – села Опришени. Голова Опришенської сільської ради Микола Попович для проведення масштабного районного свята люб`язно відчинив двері ошатного Опришенського будинку творчості та дозвілля, долучився до організації та проведення дійства, словами щирих, мудрих побажань любові, злагоди, взаємоповаги звернувся до гостей та односельчан на початку заходу.

Колективи-учасники були нагороджені дипломами, цінними подарунками, а Опришенська сільська рада отримала грошову премію на розвиток культури підпорядкованих їй сіл Опришени та Слобідка.

1 березня 2017 року у Новоселицькому районі офіційно "розпочнуть весну "фестивалем "Мерцішор".

Який збере найкращих народних виконавців району, а також гостей з Сторожинецького, Герцаївського та Глибоцького районів і Молдови. Про це пише Район-Інфо.

Відкриватиме "Мерцішор" виступ наймолодшого в Новоселицькому районі народного аматорського колективу "Букурія".

Захід відбудеться о 13:00 в Новоселицькому РБК й матиме благодійну основу. Під час фестивалю проводитиметься збір коштів для родин загиблих учасників АТО Новоселиччини.

У програмі свята виступатимуть колективи Молдови, Глибоцького, Сторожинецького та Новоселицького районів Чернівецької області.

Мерцішор – традиційне свято зустрічі весни в Молдові та Румунії, яке святкується 1 березня. В цей день прийнято дарувати бутоньєрки у вигляді квіточок із білих та червоних ниток. Ця прикраса має назву «мерцішор».

 На Новоселиччині відсвяткують фестиваль Мерцішор

 На Новоселиччині відсвяткують фестиваль Мерцішор

 На Новоселиччині відсвяткують фестиваль Мерцішор

1