Чому Порошенку доведеться повернути Яценюка

Чому Порошенку доведеться повернути Яценюка

11.04.2016, 19:14
Прем'єрство Гройсмана ускладнить життя Порошенку. Це дуже легко проілюструвати "народною думкою" : як же так, у президента тепер навіть прем'єр свій, уряд свій, а нічого не змінюється!

Прихильність електорату в нашій країні - це як гойдалки, причому гойдалки, що дивно відрізняються від аналогічного атракціону в інших колишніх радянських республіках.

У Росії, Білорусі чи Казахстані владу прийнято любити просто за те, що вона - влада. Мало хто за межами цих країн розуміє, що високий рейтинг Путіна, Лукашенка і Назарбаєва обумовлений не їх особистими якостями, а "царськими" посадами. І якщо хтось з правителів втратить престол, як більша частина населення моментально зауважить, що він якийсь "не такий".

Так, в російській історії бували випадки втрати правителями популярності і низькі рейтинги - наприклад, у Горбачова або Єльцина. Але і в цьому випадку їм беззаперечно корилися.

Горбачов, який вже фактично втратив авторитет у партійного апарату, домігся від з'їздів народних депутатів СРСР і КПРС обрання своїми заступниками непоказних чиновників. Єльцин передав владу Путіну, хоча велика частина населення нічого не знала про цю людину, а номенклатура ставила на тандем Примакова і Лужкова.

До речі, про Лужкова. Ще за день до його відставки з поста мера Москви велика частина жителів найбільш "просунутого" з міст Росії була переконана, що кращого градоначальника в Москві не було за всю її історію. Вже за кілька днів більшість була переконана, що Лужков - злодюга, який вбив стару Москву. І це при тому, що новим мером був призначений сірий чиновник, який не мав до Москви ніякого відношення взагалі.

В Україні - зовсім інша траєкторія. Владу тут перестають любити наступного дня після того, як за неї голосують. І цей перехід від "совка" до європейського сприйняття політики - аж ніяк не якась вроджена, "козацька" риса наших громадян.

Перелом стався приблизно десятиліття назад. Якщо на початку правління Віктора Ющенка я дорікав його прихильникам, що вони готові пробачити своєму кумиру будь-які помилки, то наприкінці правління третього президента України навіть його недавні віддані шанувальники не готові були помітити абсолютно правильних дій і рішень глави держави.

Ну а потім була таке потужне "щеплення" Януковичем, що навіть його краплею можна було б убити коня, не те що виборця! Але при цьому є й інша закономірність - якщо після цього загального розчарування ти не зникаєш з політики, а продовжуєш активно діяти, тебе обов'язково полюблять.

На прикладі Ющенка і Януковича цього перевірити не вдалося, проте зростання рейтингу Тимошенко - прекрасна ілюстрація тези про "воскресіння" народної любові. При цьому зрозуміло, що як тільки Юлія Володимирівна опиниться в прем'єрському або президентському кріслі, більшість її сьогоднішніх прихильників згадає їй і вчорашні, і завтрашні гріхи.

Тому що українських політиків люблять на тлі завищених очікувань - і розчаровуються в них наступного дня після того, як очікування не виправдовуються.

Це і стане основною проблемою нового прем'єр-міністра Володимира Гройсмана - і, природно, президента Петра Порошенка, бо президент буквально за кілька днів буде безпосередньо ототожнюватися з урядом.

Здавалося б, які завищені очікування від Гройсмана? Звичайні. Критики уряду Яценюка змогли переконати населення в тому, що підвищені тарифи, погіршення рівня життя, повільні зміни - все це результат неефективної влади. А простіше кажучи - "змови" Яценюка з олігархами. І взагалі корупції в уряді - тому що, якби не крали, всім би вистачило.

Отже, від нового кабінету чекають простих і ясних дій - зниження тарифів, підвищення соціальних гарантій і прискореного реформування країни. Тобто як раз того, що уряд зробити не зможе - бо має конкретні зобов'язання перед МВФ і тому, що швидкість реформ залежить аж ніяк не тільки від урядових зусиль.

Вона залежить від суспільного запиту - на реформи, а не на їх швидкий матеріальний результат - і від політичної волі. Президенту в цій ситуації буде все важче довести, що він займається зовнішньою політикою і обороною, а реформи - це уряд. До останнього часу йому це дійсно вдавалося.

Більш того, навіть зміни, які повинні були стати очевидною зоною відповідальності глави держави - такі, як суди і Генеральна прокуратура - теж ототожнювалися з урядом. Так ось, так більше вже не буде.

Дуже легко проілюструвати "народну думку" однією фразою: як же так, у Порошенка тепер навіть прем'єр свій, уряд свій, а нічого не змінюється! Ця фраза - запорука того, що рейтинг і глави держави, і його політичної сили буде катастрофічно падати з перших же днів перебування при владі уряду Володимира Гройсмана.

І не виключено, що буде тягнути за собою рейтинг всіх тих політиків, хто не буде виступати з жорсткою критикою президента і прем'єра - так що критиків у Порошенка буде більш ніж достатньо, і справедливих, і не дуже.

Рейтинг же Яценюка і "Народного фронту" - якщо тільки Яценюк залишиться в політиці - почне зростати наступного ж дня після того, як парламент ухвалить відставку прем'єра. Все більше буде тих, хто почне запевняти себе, що колишнього главу уряду "не зрозуміли", "недооцінили", не дали можливості "допрацювати до кінця" - ось тоді-то точно стало б краще, а не так, як зараз.

Опоненти Яценюка відреагують на це галопуюче зростання популярності звично - вони звинуватять його в корупції і почнуть викликати до прокуратури на допити, що тільки посилить популярність Яценюка, бо громадяни почнуть задаватися питаннями, чому знову викликають "колишніх", а не діючих. Ну і до того ж всі ці виклики будуть ритуальними, бо не можна буде остаточно посваритися з "Народним фронтом" і дочекатися обуреного дзвінка від Байдена. А він зателефонує, не сумнівайтеся.

Таким чином, менш ніж через рік президент постане перед непростим вибором - відмовитися від відповідальності за уряд, знову запропонувати посаду його голови представнику "Народного фронту" або зважитися на позачергові вибори - з ризиком того, що "Народний фронт" на них переможе, а Яценюк стане "канцлером" з очевидними президентськими амбіціями.

Перший варіант не підходить Порошенку-бізнесмену. Другий - Порошенку-політику. Тому перед тим, як зробити остаточний вибір, президенту доведеться визначитися з тим, ким він хоче бути по завершенню своєї каденції.

ПОРТНИКОВ ВІТАЛІЙ

http://espreso.tv/article/2016/04/11/ukrayinski_goydalky_chomu_poroshenku_dovedetsya_povernuty_yacenyuka

1