
Через розпродаж землі і тотальну приватизацію рейтинг Зеленського скотиться до 10-15% - прогноз
Зниження рівня довіри українців до Президента України Володимира Зеленського пов'язане із такими непопулярними реформами, як земельна та намірами розпродати стратегічні державні підприємства. Тому динаміка зниження рейтингів влади буде зберігатися і може докотитися до позначки у 10% вже до Нового року. Відповідний прогноз, коментуючи результати соціального дослідження КМІС, озвучив УНН політолог Олег Саакян.
За його словами, найзагрозливішим для рейтингу Зеленського все ж залишається питання землі, “оскільки воно має в собі як раціональний так і ірраціональний компонент”.
“Тут для нього (Зеленського - ред.) найбільші електоральні ризики. Всі інші так звані непопулярні реформи, у тому числі приватизація держпідприємств, за умов хорошої комунікації або відведення громовідводом суспільного супротиву на когось іншого, можуть бути пройдені більш-менш малою кров'ю”, - вважає політолог.
Однак, у разі відсутності “громовідводу” та комунікації, такі реформи Президента й надалі сприйматимуться населенням негативно.
Динаміка падіння рейтингу Зеленського засвідчує, що вже до Нового року довіра українців до Президента може знизитися до 10-15%, прогнозує Саакян.
Наступного ж року, цифри будуть ще нижчими і, в першу чергу, “дякуючи” повальному розпродажу державних стратегічних підприємств.
“Я думаю, що питання приватизації буде бити по рейтингу Зеленського в наступному році. Тоді акумулятивно з іншими питаннями це може додати ще свої 5-10% негативу", - резюмував політолог.
Зауважимо, що рейтинг Президента, уряду та ВР пришвидшив темпи свого падіння. Згідно з останніми дослідженнями КМІС, довіра до Зеленському серед українців протягом листопада знизилася на 12%. А роботу парламенту вже не схвалюють більше половини населення.
Як писав УНН, за словами депутата від "Слуги народу" Макса Бужанського, рейтинг президента Зеленського падає, в тому числі, через заявлену тотальну приватизацію державного майна.
Так, приватизувати уряд запланував кілька державних банків і такі стратегічні ДП як "Укрспирт", "Укрпошта" і "Укрзалізниця".
З активною критикою цих намірів виступили профспілки, побоюючись втрати робочих місць і знищення цілих галузей, які сьогодні приносять бюджету України мільйонні надходження.
Зокрема, у разі роздержавлення спиртової галузі, економісти прогнозують знецінення спиртзаводів, ріст контрабанди спирту і фальсифікату алкогольної продукції, а також укріплення позицій горілчаних монополістів, які будуть отримувати надприбутки через знищення контролю та конкуренції.
Аудиторія: населення України від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2500 респондентів. Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,0%.
Терміни проведення дослідження: 20-24 листопада 2019 р.
-
Згідно результатів опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» протягом 20-24 листопада 2019 року, 43% опитаних вважають, що реформи в країні повинні бути поступовими. З іншого боку 30% переконані, що зміни мають бути швидкими і радикальними. Ще 18% респондентів взагалі стверджують, що потрібно призупинити реформи до стабілізації ситуації в країні. Відносно більше вимагають швидких перетворень мешканці Центру та молодші респонденти, а також виборці партії «Голос». Водночас навіть серед цих категорій більше тих, котрі вважають, що реформи повинні бути поступовими.
-
53% переконані, що президент Зеленський є більш ефективним у порівнянні з попереднім президентом Порошенком. 15% – протилежної думки, 22% стверджують, що нічого не змінилося. Порівняльні оцінки інших центральних органів влади менш оптимістичні. Зокрема, 34% вважають, що діюча Верховна Рада є більш ефективна порівняно з минулим скликанням. 32% переконані, що нічого не змінилося, 17% – вважають її менш ефективною. Лише 27% переконані у більшій ефективності діючого Уряду О.Гончарука у порівнянні із Урядом В.Гройсмана. 30% вважають, що змін не відбулося. 19% – вважають його гіршим за попередній Кабінет міністрів. 24% взагалі не змогли оцінити. Найкритичнішими у оцінках ефективності центральних органів влади є прихильники партії Європейська солідарність.
-
Майже дві третини опитаних вважають, що президенту Зеленському потрібно часу від одного до трьох років, щоб продемонструвати якісний та ефективний результат роботи. 14% – дають йому для цього п’ять і більше років. Лише 8% вимагають від нього змін за півроку. 17% – взагалі вважають, що йому не вдасться продемонструвати якісний результат роботи.
-
Близько половини опитаних вважають, що для досягнення якісного результату Урядом та Верховною Радою потрібно дати їм час від року до трьох. Кожен десятий готовий почекати п’ять і більше років. Натомість 10-13% дають цим центральним органам влади для ефективного результату не більше півроку. Кожен четвертий-п’ятий взагалі вважає, що діючі Уряд та Парламент не здатні нічого змінити в країні.