«Боїнг-Боїнг»: у крутому піке з Маріуполя в Чернівці

«Боїнг-Боїнг»: у крутому піке з Маріуполя в Чернівці

24.10.2019, 11:01

За досить багато років відколи дивлюся фестивальні вистави, а нинішні «Золоті оплески Буковини» вже чотирнадцяті за рахунком, виявив одну важливу закономірність. Зловив себе раптом на думці, що деякі роботи пам’ятаєш краще за інші. Не обов’язково усі подробиці, сцени, але якесь загальне враження залишається. Досить подумати про таку виставу і перед очима обов’язково спливає її візуальний образ, якась акторська робота, незвична деталь сценографії, згадуєш, якісь особливі відчуття, які пережив під час перегляду. Цікаво, що запам’ятовуються не тільки хороші вистави, але й особливо погані. Можливо, теж без особливих подробиць, тільки загальне враження. А є, на жаль, такі, про які не можеш згадати абсолютно нічого. Найменших подробиць! Це не значить, що вони були поганими, низької якості. Аж ніяк! Це значить, що вони були звичайними.

Боюся, що усього за якийсь рік так само не зможу нічого пригадати про виставу «Боїнг-Боїнг» режисера Сергія Мусієнка. Особливо засмутила перша дія, в якій дії, власне, не було. Подекуди здавалося, що це аматорська постановка, а не робота професійного Донецького академічного обласного драматичного театру (м.Маріуполь) настільки штучними і непереконливими були герої. Якби йшлося про музику чи хореографію, то доречно було би говорити про тотальне не потрапляння в ноти і в такт.

Подекуди навіть починалося здаватися, що постановник з акторами геть забули про аудіо-візуальні, пластичні засоби для передачі глядачу інформації, окрім єдиного - вербального. А емоції можна зображати не лише метушнею чи голосовими децибелами, а звичайною інтонацією, виразною мімікою чи характерними жестами. Глядачеві залишалося вірити поведінці героїв, покладаючись тільки на їхнє слово. Майже зовсім не розуміючи (відчуваючи), що вони за люди. Раз неправильно обрана тональність всієї розповіді і поведінки героїв довго не дозволяла акторам заграти злагодженим ансамблем.

Значно кращою виявилася друга дія, хоча ні місце, ні герої не змінилися. Змінилися самі персонажі, в яких раптом з’явилися, можливо, занадто гіперболізовані, але все одно бодай якісь індивідуальні особливості. І тоді вони одразу перестали бути живими схемами, які виголошують якусь текстову інформацію. Герої набули необхідного художнього об’єму, стали цікавішими. Глядачі чудово вловили цю зміну, що засвідчили більш гучні оплески на адресу Робера (актор Ігор Китриш) й Марти (актриса Віра Шевцова), які прозвучали під час загального поклону. З тієї самої причини цікавим, хоча й художньо передбачуваним, виявився образ української економки в Парижі Галі (акторська робота Наталі Метлякової).

Переконаний, що зовсім нова вистава, прем’єра якої відбулася лише влітку цього року, попри її неглибокий і легкий для сприйняття зміст, тільки виграє, якщо актори більше акцентують індивідуальні особливості персонажів, яких їм доводиться грати.

Фото: АСС

1