Волока йде в Європу

Волока йде в Європу

14.06.2018, 17:35

Географічно, ментально та й родинно волочани вже давно в Європі, як і доволі значна частина жителів Буковини і Бесарабії, що проживають в Чернівецькій області. Економічно, жителі сіл Волока, Валя Кузьмин та Грушівка, що входять до складу однойменної ОТГ - найбільш незалежні на теренах області і України, як від російського "Газпрому" так і від українського "Нафтогазу»: вони не споживають жодного кубометра природнього газу і тому безпосередньо не підвладні будь-яким фінансово-економічним оборудкам цих монополістів. А тому візит представницької делегації в складі: Пітера Вагнера - керівника групи підтримки України в Європейській Комісії, Йоганесса Баура - першого радника, керівника відділу програм зовнішньої допомоги Представництва ЄС в Україні в супроводі представників місцевої виконавчої влади та волонтерів 03.06. 2018 р., напередодні відкриття у Чернівцях Європейського тижня сталої енергії - 2018, в одну із перших утворених на Буковині поліетнічну об"єднану громаду - Волоківську ОТГ був і очікуваним, і дуже результативним. https:/twitter.com/pmwBxl/status/1003187829038632961

Спілкування із головою Волоківської ОТГ Валентином Глопіною, місцевими жителями засвідчило, що незважаючи на успішне впровадження реформи децентралізації в Україні, навіть в успішних громадах є проблеми: це трудова еміграція, пошук нових ринків збуту, створення нових робочих місць, екологія та енергозабезпечення, які слід вирішувати не гаючи часу. Реальним доказом прагнення Волоківської ОТГ до вирішення назрілих проблем стало приєднання до ініціативи ЄС "Угода мерів" і підписання в числі 14 інших українських міст і громад "Формуляра прєднання до Угоди мерів". На сьогодні «Угода мерів» вважається однією із глобальних ініціатив Європейського Союзу в галузі збереження клімату та енергетики, що об`єднала понад 7 тис. міст із населенням більше ніж 210 млн. осіб.

За невтішними висновками уряду США, що підтверджуються реаліями https://www.segodnya.ua/…/na-ekvatore-nachal-tayat-samyy-kr… до кінця століття рівень моря може піднятись в результаті глобального потепління і пов`язаного із ним таянням льодовиків в результаті неконтрольованого викиду парникових газів на 2,5 м . А тому підписання 195 державами в грудні 2015 р. Паризької угоди по клімату (Україна приєдналась до неї 14 липня 2016 р.) , що прийшла на зміну Кіотському протоколу від 1997 р. передбачає необхідність будувати нову енергетичну стратегію з обов`язковим баченням повної відмови від використання викопного палива і переходу на 100% відновлювальну енергетику до кінця століття. Паризька угода зобов`язує розвинуті держави фінансувати перехід на «безвуглецеву економіку» в сумі 100 млрд. доларів щорічно до 2020 р. і в подальшому за домовленістю.

За цих умов приєднання Волоківської ОТГ до «Угоди мерів» передбачає зобов`язання з її сторони скоротити викиди вуглецю (а це в першу чергу - перехід з опалення вугіллям – до 120 тон/рік на суму більше 350 тис. грн./рік школи та інших закладів на альтернативні джерела енергії). Чи скоротить це викиди СО 2, як це передбачено у "Формулярі прєднання до Угоди мерів" на 30% до 2030 р.? Швидше за все що так, тому що до підписання цієї Угоди навіть питання про наявність і кількість викидів СО 2 в ОТГ – не стояло. Ось чому підготовка Базового кадастру викидів, оцінка ризиків і вразливості до змін клімату та на їх основі затвердження на сесії депутатами Плану дій сталого енергетичного розвитку і клімату (ПДСЕРК) – це першочергової ваги питання для Волоківської ОТГ . Підвищення енергоефективності і покращення якості життя в громаді - це завдання і місцевої влади, і бізнесу, і громадян, які в цьому кровно зацікавлені і неодноразово долучаються , як на стадії розробки проектів з енергопостачання так і в ході їх реалізації. Останній приклад тісної співпраці в с. Грушівка жителі і підприємці власним коштом встановили вуличне освітлення і передали його на баланс( оплачує вартість спожитої на освітлення електроенергії) Волоківської ОТГ.

Безумовно, Волоківська ОТГ в особі її голови Глопіни В.І., місцевих депутатів, представників бізнесу, громадських активістів і волонтерів готова до тісної співпраці і сприйняття всіх найкращих практик для задоволення потреб громадян ефективними, стійкими та фінансово доступними джерелами енергії, освоєння досвіду і досягнутих результатів, як на місцевому рівні так і в рамках ЄС, із застосуванням тих механізмів співпраці між ЄС та Україною в сфері енергоефективності, які вже напрацьовані: «ЕЕ4U», Е5P, Demo Ukraine DH/NEFCO, проект GIZ «Енергоефективні реформи» так і інших ініціатив і проектів.

Ярослав Курко

СвÑ?Ñ?лина вÑ?д Yaroslav Kurko.

1


Додати коментар

Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.