У Чернівецькій області вночі вкрали пам'ятник Василю Чапаєву

У Чернівецькій області вночі вкрали пам'ятник Василю Чапаєву

15.11.2019, 12:07

Погруддя Чапаєву, котре стояло у центрі с. Котелеве біля клубу, серед ночі викрали.

Про це повідомляє Район-Інфо.

Колись у пам’ять про революційного колгоспника ім'ям Чапаєва назвали колгосп у Котелевому та встановили погруддя. Пам’ятник не демонтували в рамках декомунізації, натомість прикрили дерев'яними щитами і серйозно подумували переробити на Шевченка. Але не встигли, пам’ятник викрали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пам’ятник Чапаєву в Колінківцях заховали за школу

Онук Василя Чапаєва, відстежуючи легендарний подвиг великого родича, свого часу побував у селі Колінківці Хотинського району…

Під дубом-велетом на Хотинщині побували князь Данило Галицький, козаки Сагайдачного та Хмельницького, воєначальники армії Брусилова, а Василію Чапаєву вручали орден

На тлі детективної історії про вкрадений пам'ятник Чапаєву, www.buknews.com.ua пригадался інша не менш захоплива історія про проданий на Буковині пам'ятник. Щоправда це був пам'ятник не Чапаєву, а Лєніну. У 2003 році – останньою з усіх 11 райцентрів Чернівецької області – з Лєніним розпрощалася Новоселиця. Тоді ж таки розгорівся ініційований місцевими соціалістами скандал про нібито продаж Ільїча за 2 мільйони (!) молдовських леїв, що дорівнює майже 200 тисячам американських доларів з Новоселиці у молдовські Липкани. 

Спокій вождя світового пролетаріату у 2004 році потурбували буковинські соціалісти. Зазвичай про нього згадують не часто: лише у роковини народження або смерті. Проте тоді приводом для спілкування з духом минулого стало не так бажання політиків звірити власний політичний курс із заповітами вождя, як банальний меркантильний інтерес деяких посадовців.

Після повідомлення кишинівського тижневика "Timpul" про оборудку, яку нібито провернули привладні молдовські комуністи з представниками регіональної влади Буковини, у справу втрутився тодішній народний депутат України, член фракції СПУ Михайло Мельничук. (Нині вже покійний). За його депутатським запитом, відповідні компетентні органи перевірили законність продажу за кордон демонтованого ще кілька років тому пам'ятника Леніну. Йдеться про постамент, який з 1985 року стояв на центральній площі одного з 11 буковинських райцентрів — м. Новоселиця, а 2003 року, якраз на чергову річницю жовтневого перевороту у Петрограді, прикрасив центральну площу молдовського міста Липкани.

Проте виглядає на те, що лідера буковинських соціалістів хвилювала не так законність демонтажу і подальшого продажу пам'ятника, як сума оборудки, що невідомо куди пішла. Адже згаданий молдовський тижневик визначив ціну Ілліча немало-небагато — у 2 мільйони (!) молдовських леїв, що дорівнює майже 200 тисячам американських доларів. А долею таких коштів варто було поцікавитися.

Українські та молдовські посадовці плуталися у своїх поясненнях. У Новоселицькій міській раді висунули версію, що Ілліча "передали приватній особі у вересні 2003 року, за що в касу виробничого управління ЖКГ надійшло 10 грн. 62 коп. відповідно до його балансової вартості". А щодо факту "перевезення" пам'ятника "через кордон у сусідню країну", то "даних не мають".

У Липканській примарії називали суму не більшу за 2,5 тисячі леїв (приблизно 200 доларів), нібито сплачену містом за право володіти раритетом.

Деяку ясність у справу внесло КРУ в Чернівецькій області, фахівці якого простежили оборудку від самого початку. Певно, що особливої художньої цінності проданий монумент не мав, позаяк при введенні в експлуатацію його навіть не зареєстрували як історичний експонат. Щоправда, пам'ятник, який до продажу перебував на балансі місцевого виробничого управління житлово-комунального господарства, мав деяку історичну цінність, позаяк став останнім із тих, які демонтували на Буковині у 90-х роках минулого століття. Первісна вартість об'єкта складала 7 тисяч 222 радянських карбованців, але станом на вересень 2003 року (через пошкоджені при демонтажу руку та шию) по бухгалтерських документах ВУЖКГ впала до 8 грн. 85 копійок. Тож, на перший погляд, виходить, що Анатолій Михалченко, який приватно купив Ілліча за 10 грн. 62 копійки, навіть переплатив. Проте перевіркою КРУ було встановлено, що проводячи свою оборудку, начальник Новоселицького ВУЖКГ В.Єфтеній та головний бухгалтер підприємства М.Макарій не отримали на неї згоди Новоселицької міськради, як того вимагає процедура. До того ж, не було здійснено "експертної оцінки вартості пам'ятника" та "перерахунку первісної вартості пам'ятника з урахуванням проведених індексацій основних засобів за період з 01.05.1992 року по 1996 рік". Відтак, згідно з висновком КРУ, на час реалізації первісна вартість пам'ятника мала складати не 8 з копійками, а всіх 14 тисяч 333 грн. Щоправда, з урахуванням його зносу на 13 тисяч 961 грн. 82 коп., "залишкова вартість на час його реалізації складала 376 грн. 18 коп." Тож  начальнику ВУЖКГ та його головбуху, вважало КРУ, доведеться компенсувати різницю з власної кишені. Решту складових оборудки досліджувала прокуратура Новоселицького району.

1