Що не парк – то одні... пеньки, - кепкує заслужений журналіст України Іван Агатій

Що не парк – то одні... пеньки, - кепкує заслужений журналіст України Іван Агатій

30.07.2020, 13:36

З приводу безглуздої затії щодо розширення площ під національні природні парки, яких у нашій маленькій області і так забагато, небезпідставно кепкує заслужений журналіст України Іван Агатій.

"З'ївши на темі лісу упродовж своєї журналістської діяльності не один пуд солі, маю на це право. То начебто свята справа, що є такі парки, причому аж від Дністра до самих закутків Буковинсько-Покутських Карпат. Для чого вони? Та для того, аби бути своєрідними оберегами в царині матінки-природи, аби по-господарськи берегти її багатства, як зіницю ока.

А що натомість? Візьмемо для гіркого прикладу Вижницький національний парк. Він, на жаль, від краю до краю понищений, спаплюжений на окремих ділянках так, що заходити лячно, бо куди не ступи – пеньки за пеньками. Тільки останнім часом виявлено понад 200 зрубаних дерев. Вікових, реліктових, що становлять надбання усього буковинського лісу. Когось притягнули, покарали? А дуля з маком. Хоча про людське око щось таки порушили... От такої!

І ось чергове "благо" для цього горезвісного парку: гопом-скоком уже начебто вирішено у "верхах" за рахунок площ Іспаського лісництва додати йому іще 100 гектарів. "Бачте, розширення угідь парків, – каже начальник управління екології  та природних ресурсів Чернівецької обласної державної адміністрації Микола Білоконь, – нас зобов'язує "угода з Європейським Союзом".

І ні слова про те, що ця угода вимагає у першу чергу і ретельного догляду за кожною соткою довіреного лісу, що, добродію Миколо, століттями росте. І враз спливають ті пеньки. Побачили б їх оті "навчителі" з Європейського Союзу.

Зрештою нас учити не треба, бо й ми на щось здатні. І як нам хазяйнувати у власному домі, то вже якось розберемось. Треба. Якбо і ще гоже зробити і з тими персонами, котрі в нашому спільному домі допускають наругу в цих парках.

Ну приміром самочинні рубки, котрі тут під виглядом санітарних прохідних практикують так, що аж гай шумить. Але й дещо обіцяють.

Так, виконуючий обов'язки керівника Вижницького парку, переконує вижничан, що взамін доданих площ буде створена база відпочинку. Ура! А хто вже сьогодні налагодить охорону угідь, що є першочерговим завданням – га? Може б і з цього почати, а вже відтак вициганювати додаткові площі під парк?

Це на зарубку і тим чиновникам з Києва, котрі не можуть відрізнити грабка від дубка, але здатні вирішити питання розчерком пера, абсолютно не беручи до уваги протести громад (Мигового, Долішнього Шепота), подання депутатів різних рівнів з акцентом, що у жодному разі не можна розширяти площі паркам, що не газдують, а нищать.

Цілковита нерозбериха і в Хотинському національному парку. Тут декому також уже сьогодні кортить розширити угіддя аж до 2 000 гектарів за рахунок прибережжя Дністровського водосховища, але ж це водоохоронна зона, добродії! Ви подумали про те, що у такій зоні категорично заборонена будь-яка господарська діяльність? Добре, що ті від кого залежить вирішення долі цього прибережжя, спохопилися. Аби не осрамитися.

Вовтузяться на гарячій для лісівників-патріотів темі і на Путильщині, де функціонує Черемошський національний парк. Йому б і по-ґаздівські ґаздувати на наявних закріплених площах, так ні ж: приглянулися ділянки лісу аж в Розтоківському лісництві та ще й 150 га довкола високогірного озера "Чорне око" (не називайте його "Буковинське око", бо "Чорним" звалося відколи самі гори Карпатські). Поки що над проектом розмірковують, прикидаючи, що від Розтік до Сарати, де хазяйнує нацпарк, не просто далеко, але аж дуже далеко.

Та й взагалі чи варто з державної точки зору передавати добре доглянуті ділянки насаджень у руки нових господарів, котрі часто-густо не думають про вигоди та економіку, а власні амбіції, як у тому Вижницькому парку, де на пеньках мають будувати базу відпочинку. Ото буде сміху – повідпочиваємо на вирубках парку!"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На території НПП «Вижницький» незаконно рубали ялицю і бук

У нацпарку "Вижницький" незаконно нарубали дерев на чверть мільйона

Заплави Черемошу набудуть заповідного статусу у складі Вижницького НПП

На території Національного природного парку «Вижницький» незаконно нарубали деревини на понад півмільйона гривень

На Буковині майстер з охорони природи національного парку незаконно дозволив зрубати 200 дерев на два мільйона гривень

1