Радник Авакова інструктував буковинських поліцейських щодо правил поведінки під час президентської виборчої кампанії (ОНОВЛЕНО)

Радник Авакова інструктував буковинських поліцейських щодо правил поведінки під час президентської виборчої кампанії (ОНОВЛЕНО)

11.02.2019, 17:29

Сьогодні, 11 лютого, в Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області відбулась робоча зустріч радника Міністра внутрішніх справ, члена координаційного штабу МВС Михайла Апостола із керівництвом ГУНП та інших обласних підрозділів системи МВС та НПУ.

На нараді обговорили стан організації та забезпечення законності й правопорядку в період президентської виборчої кампанії на території Буковини та шляхи забезпечення процесу чесних виборів у березні цього року. Зокрема Михайло Апостол наголосив, що працівники поліції повинні бути політично нейтральними, діяти в рамках закону та своїх повноважень, дотримуватись правил етичної поведінки.

«Поряд із основними завданнями поліції, правоохоронці повинні попередити провокації та не допустити фальсифікації на виборах. Поліція повинна постійно здійснювати моніторинг, проводити профілактичні заходи, виявляти та реагувати на правопорушення, їх якісне розслідування», – наголосив Михайло Апостол.

Під час зустрічі раднику Міністра внутрішніх справ доповіли нинішню ситуацію в Чернівецькій області від початку передвиборної агітації. Розглянули резонансні випадки правопорушень, що мали місце на попередніх виборах. Окрім працівників Нацполіції,  про готовність до виборів відзвітували керівники територіальних підрозділів ДМС, ДПС, УПП, та ДСНС. Також учасники наради обговорили взаємодію між відомствами задля забезпечення публічної безпеки та порядку під час передвиборної кампанії та в день голосування.

Керівництво ГУНП в Чернівецькій області надало раднику Міністра внутрішніх справ Михайлу Апостолу пропозиції щодо покращення роботи поліції на період виборів.

Сьогодні, 11 лютого, радник Міністра внутрішніх справ, член координаційного штабу МВС Михайло Апостол, у рамках візиту до Чернівецької області, провів зустріч із керівництвом ГУНП та координатором спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Чернівецькій області Тарасом Прокопом.

 Обговорені питання тісної співпраці між поліцією та громадськими активістами задля проведення чесних та прозорих виборів Президента України. Це дозволить своєчасно виявляти правопорушення під час передвиборної кампанії, попередити фальсифікації та провокації, забезпечити правопорядок у день голосування.

 Михайло Апостол зазначив, що постійна комунікація правоохоронців із громадськими організаціями, зокрема ОПОРОЮ, дозволить якісно задокументувати правопорушення, зібрати достатню доказову базу для притягнення винних осіб до відповідальності.

 Нагадаємо, що саме завдяки взаємодії з ГМ ОПОРОЮ, було виявлено факт підкупу виборців у Чернівцях в резонансній справі під час виборів у жовтні 2015 року.

 Відділ комунікації ГУНП в Чернівецькій області
 
ДОВІДКОВО:

За перший місяць виборчої кампанії в Чернівецькій області спостерігачі зафіксували 16 випадків поширення агітації, яка не містить вихідних даних, від імені 7 кандидатів. Про це у понеділок, 11 лютого, повідомили представники Громадянської мережі ОПОРА та представники ГУНП в Чернівецькій області під час прес-конференції.

Упродовж місяця поліція зареєструвала на Буковині 18 інформацій про ймовірні порушення виборчого законодавства. За вказаними повідомленнями правоохоронці склали 18 протоколів про адміністративне правопорушення та розпочали одне кримінальне провадження щодо спроби підкупу виборця. За результатами розгляду матеріалів суди притягнули до адміністративної відповідальності двох осіб.

Загалом перебіг кампанії в регіоні характеризувався невеликою активністю потенційних та вже зареєстрованих кандидатів. За січень область не відвідав жоден кандидат у Президенти. Крім того, ОПОРА налагодила співпрацю з правоохоронними органами в частині запобігання та фіксації порушень виборчого законодавства.

Як зазначив Тарас Прокоп, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Чернівецькій області, документи з 31 грудня по 3 лютого подали більше 90 людей, 44 з них ЦВК зареєструвала кандидатами.

«Велика кількість кандидатів може свідчити про високий рівень конкуренції під час виборчої кампанії й у таких умовах є велика ймовірність використання різного роду маніпуляцій з метою впливу на результати виборів», – зазначає Тарас Прокоп.

Протягом першого місяця ОПОРА фіксувала порушення передусім пов’язані з веденням агітації на користь 7  кандидатів у Президенти, зокрема розміщення білбордів без вихідних даних. Такі факти були зафіксовані щодо Андрія Садового, Євгенія Мураєва, Анатолія Гриценка, Юлії Тимошенко, Олександра Шевченка, Олега Ляшка та Дмитра Добродомова. За результатами розгляду матеріалів судами притягнуто до адміністративної відповідальності до сплати штрафу двох осіб.

Найбільша кількість звернень стосовно ймовірних порушень виборчого законодавства була у Чернівцях. Також через розміщення зовнішньої реклами без маркування, передбаченого ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про вибори Президента України» до правоохоронців спостерігачі зверталися і в м. Хотин.  Громадянською мережею ОПОРА було подано 16 заяв. У поліції повідомили, що на їх основі складено 18 адміністративних протоколів за ч.2 ст. 212-13 КУпАП.

Також ОПОРА фіксувала випадки пошкодження самої зовнішньої реклами кандидатів, були зафіксовані розбиті сітілайти Анатолія Гриценка, зіпсований фарбою сітілайт Петра Порошенка та обмальовані сітілайти зіркою Давида Юлії Тимошенко та Володимира Зеленського.

«Подібного роду надписи мають явні ознаки антисемітизму і ймовірно спрямовані на розпалювання міжнаціональної ворожнечі, адже люди, які їх зробили, ймовірно хотіли прив'язати кандидатів на пост Президента України до певних етнічних груп і висвітлити їх в негативному ключі», - зазначає Тарас Прокоп.

ОПОРА спільно з поліцією будуть співпрацювати на період виборчої кампанії задля оперативного обміну інформацією у разі виявлення порушень виборчого законодавства. Також планується організація навчань, щоб поліцейські правильно і швидко реагувати на порушення. Найблищим часом будуть проводитись тренінги для представників ГУНП та УПП про особливості виборчого процесу, можливі порушення, способи їх ідентифікації для своєчасного документування та притягнення винних осіб до відповідальності.

«Головна мета поліції  –  публічна безпека, та швидке реагування на порушення. Робота проводиться. Складено ряд адміністративних протоколів. Зареєстрований факт підкупу. На даний час проводиться збір та документування цього факту з пошкодженими сітілайтами», – зазначив Олександр Чубей, заступник начальника Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, начальник слідчого управління.

«Поліція готова до забезпечення порядку на час виборчого процесу. Ми не надаватимемо преференцій жодному кандидату. Також вже створена робоча група для моніторингу поточної ситуації. Проводиться контроль того, чи використовується адміністративний  ресурс. Сподіваємось, що права кожного будуть захищені, а поліція буде реагувати на всі порушення», – зазначив Святослав Кішлар, начальник управління превентивної діяльності ГУНП в Чернівецькій області.

Для того, щоб контролювати поточний стан відкритих справ щодо порушень виборчого законодавства і налагодження комунікації з правоохоронними органами і судами в ОПОРІ буде працювати виборчий омбудсмен.

«Основна моя функція – захист виборчих прав і моніторинг невідворотності покарань щодо  порушення виборчого законодавства. Буду відвідувати судові засідання і на загал подавати інформацію щодо їх перебігу», –  зазначив Василь Купіна, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Чернівецькій області.

 Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРАпроводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Прокоп, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Чернівецькій області

Контакти омбудсмена:

Василь Купіна

тел.: +380 (50) 246 11 41

e-mail: cherniv.elect.omb(СОБАКА)opora.org.ua

1