Поляки дали чернівчанам урок, як треба шанувати свою історію і своїх героїв

Поляки дали чернівчанам урок, як треба шанувати свою історію і своїх героїв

25.06.2017, 20:49

Храмове свято у єзуїтському костелі Найсвятішого Серця Ісуса м. Чернівці - з відкриттям і освяченням крипти, де поховані польські легіонери часів Першої Світової війни. Історично так склалося, що поховані саме у підземеллі костелу. Поляки відновили крипту, показуючи, як треба шанувати свою історію і своїх героїв… 

Парафіяни храму, а їх всього приблизно 50-ть, два тижні готувалися до свого свята - з настоятелем отцем Станіславом Смольчевські. Разом із чернівчанами в урочистостях взяли участь Генконсул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук, представники обласної та міської рад, гості з Польщі. І - за участі військових з Польщі, троє з яких були одягнені у форму, в якій воювали полеглі поляки.

Святу Месу очолив Генеральний вікарій Львівської Архідієцезії РКЦ о. Йосиф Павлічек.

На адресу парафії Найсвятішого Серця Ісуса надійшов, зокрема, і лист від віце-президента Ради міністрів Республіки Польща, міністра культури та національної спадщини Пйотра Глінскі, де, серед іншого, значиться: “Вічний спочинок знайшли тут 60 солдат. Вони полягли в боях Першої Світової війни, і назавжди залишилися для нас безіменними, бо не вдалося встановити їхніх прізвищ. Легіонери виконували патріотичний обов’язок, мріючи про вільну країну, якої тоді не існувало на політичній карті Європи. Але вона існувала в їхніх серцях, і свідчення цьому – їхня служба в II Бригаді Легіонів Польських під керівництвом полковника Йосефа Галлера. Спочатку вони всі були поховані в Раранчі на цвинтарі у загальній могилі. У 1923 і 27 роках була проведена ексгумація могил, і поховання були перенесені на цвинтар у Львові, і на цвинтар у Кракові. В часі праць вони були перезахоронені в костелі в Чернцівцях, і частина з них залишилася тут досі… Праця з відовлення крипти була профінансована з фундації Міністерства культури і національної спадщини. Велика вдячнічсть всім причетним до цієї справи, зокрема, пані Вєславі Голік, великій патріотці, яка дбає про могили польських солдат в Україні”.

А маршалек сенату Республіки Польща Станіслав Карчевскі у своєму листі зазначив: “Відзначаємо рік генерала Галлера, який є зразком, як можна бути патріотом без огляду на власні привілеї, і без страху перед смертю на полі бою. Наш великий земляк кардинал Вишинський у 1970 році сказав: “Народ без історії стає народом бездомним, і народом без майбутнього”…

Автор: Nataliya Feshchuk 

1


КОМЕНТАРІ (1)

avatar

Dragos Olaru

25 червня 2017 21:56