Під час візиту у Чернівці Зубко вдав, що з децентраізацією в області усе гаразд?

Під час візиту у Чернівці Зубко вдав, що з децентраізацією в області усе гаразд?

16.04.2019, 22:22

Розпочата у 2014 році реформа децентралізації є найбільшим антикорупційним кроком в історії нашої країни. Про це заявив під час лекції для студентів Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича на тему «Реформа децентралізації в Україні» Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Відповідаючи на запитання студентів щодо перешкод, які не дозволяли попередній владі в Україні втілювати реформу децентралізації та передавати повноваження на місця, урядовець зазначив: «Якщо говорити коректною мовою, то їм заважала відсутність політичної волі. Ще в 1996 році Україна підписала Європейську хартію місцевого самоврядування. Але, по суті, вона так і не запрацювала до 2014 року. Кожен президент і парламент, які приходили до влади, спочатку розповідали про передачу повноважень і фінансів на місця, а потім передумували. Чому? Та тому, що з кожного інфраструктурного проекту, який впроваджувався на місцях за державні кошти, раніше можна було мати 30% «відкату». Тому я вважаю, що нинішня реформа децентралізації – це найбільший антикорупційний крок в історії держави. Бо НАБУ, САП, НАЗК, Антикорупційний суд – це вже так звані «доганялки». Це коли вже хтось вкрав, його повинні наздогнати і покарати. А от як створити такі умови, щоб не було можливості вкрасти – це питання №1», – наголосив Геннадій Зубко.

Він повідомив, що на сьогодні вже 52% державного бюджету зосереджені на місцевому рівні.

«Чи перейшла корупція разом з ресурсами на нижчий рівень? Гадаю, що перейшла, бо вона завжди йде там, де є кошти. Але де більше прозорості і легше контролювати? Звичайно, на місцевому рівні. Тому цей шлях передачі повноважень та ресурсів в регіони є превентивним, він попереджає корупційні дії», – зазначив урядовець.

В Чернівецькій області вже розроблений перспективний план на 42 ОТГ. І ми очікуємо, що в цих громадах вибори відбудуться ще цього року під час парламентських виборів. 35 утворених ОТГ вже працюють в області і на сьогоднішній зустрічі ми розглянули їх перспективні плани щодо розвитку соціальної і дорожньої інфраструктури, сервісів як освіти, охорони здоров’я, адміністративних і соціальних послуг.

Про це під час спілкування з журналістами чернівецьких ЗМІ наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«Результати області по збільшенню надходжень до місцевих бюджетів надихають. Адже тільки за перший квартал 2019 року Буковина отримала на 22% більше власних доходів, ніж за аналогічний період минулого року. По надходженням за адміністративні послуги, місцеві бюджети тільки за минулий рік збільшились на 4,5 млн грн. Але, найголовніше, сьогодні Чернівецька область демонструє потужні зміни завдяки реформі децентралізації. Одночасно в області будуються 4 школи, дитсадки, розвивається спортивна і соціальна інфраструктура», - зазначив Геннадій Зубко.

Окрім переваг, віце-прем’єр-міністр розповів і про недоліки у об’єднаних громадах.

"Перспектив багато, але є і проблемні місця, які потрібно вирішувати. Сьогодні є різна оплата праці в дошкільних закладах, з іншого боку – оплата праці вчителів, яка підтримується з боку державних субвенцій. Від фонду регіонального розвитку спрямовуються кошти на сільську медицину у областях, на дорожні інфраструктури. Цього року підтримка Чернівецької області складає 747 мільйонів, з яких практично 205 мільйонів – це фонди регіонального розвитку. З них є громадський бюджет, який складає фактично 14 мільйонів. Також є субвенція на ОТГ – 76 мільйонів і сільська медицина, яка складає не багато, не мало 236 мільйонів, з яких поки що реалізована тільки половина. Ну і дорожнє будівництво, що важливо для цього регіону, це 228 мільйонів", – каже Зубко.

Загалом, в Україні вже створено 888 ОТГ. Розроблено перспективний план на 1300 ОТГ, який поступово наближається до реалізації і покриває 72% території України. За кількістю населення перспективний план охоплює майже 70% українців, які проживають як в містах обласного значення, так і в об’єднаних громадах.

«За минулий рік, уперше місцеві бюджети сумарно перевищили центральний держбюджет і склали 52% консолідованого бюджету України. За 2018 рік доходи місцевих бюджетів склали 234 млрд грн, цього року ми очікуємо на рівні 270 млрд грн. Додатково об’єднаним громадам в 2019 році направлено 33 млрд грн державної підтримки. Це ДФРР, субвенції на формування інфраструктури ОТГ, розвиток сільської медицини, дорожню інфраструктуру. І ми очікуємо, що до кінця року за ці кошти близько 350 нових інфраструктурних об’єктів буде здано в експлуатацію в громадах», - зазначив Геннадій Зубко.

На перспективу, урядовець очікує прийняття парламентом ключових законів щодо підтримки реформи децентралізації. Зокрема, законопроекту про адміністративно-територіальний устрій України і внесення змін до Конституції щодо створення префектів замість голів ОДА. І це ті кроки, які давно очікує місце самоврядування щодо безповоротності реформи децентралізації.

У ході робочого візиту, Віце-прем’єр-міністр відвідав новозбудовану амбулаторію у с.Остриця. В сільській амбулаторії працюватиме два лікаря, які будуть обслуговувати 3,8 тис мешканців. «Новозбудована амбулаторія має необхідне сучасне обладнання, два службових автомобіля, п’ять одиниць медичного персоналу. І сьогоднішня заробітна плата лікарів дійсно дає можливість говорити про реальні зміни в країні, завдяки реформі первинної медицини у сільській місцевості», - розповів Геннадій Зубко.

Наразі в Україні будується 517 нових амбулаторій. Ще 1300 існуючих амбулаторій будуть доукомплектовані сучасним обладнанням і службовим автотранспортом.

Також, урядовець підкреслив, що Чернівецька область на сьогоднішній день включена до трьох стратегій розвитку. Це - Стратегія розвитку Карпатського регіону, в яку входять 8 країн; Стратегія розвитку Дунайського регіону; регіональний проект розвитку Карпатської мережі, який фінансується за кошти ЄС. І вже цього року в області почнеться реалізація проектів в рамках цих програм.

«Від інвестиційного плану Чернівецької області ми також очікуємо впровадження соціальних проектів не тільки за кошти ДФРР, а й проектів, направлених на розвиток бізнес-середовища. Громадами вже напрацьовані бізнес-моделі в сільському господарстві, переробці. І саме ці моделі в рамках програм європейської секторальної підтримки ви могли б реалізовувати за європейські кошти», - підкреслив Геннадій Зубко.

Нагадаємо, сьогодні Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко перебував з робочою поїздкою на Буковині. Ключова зустріч поїздки — відкрита розмова з головами 33 ОТГ Чернівецької області.

«Реформа децентралізації має стати незворотною і черговим ключовим кроком мають стати внесення змін до Конституції України. Зокрема, про які сьогодні наголошує Президент України Петро Порошенко – щодо остаточної передачі повноважень виконавчої влади на місця — громадам і створення префектур», — наголосив Геннадій Зубко.

Урядовець заявив, що всі голови ОТГ «заряджені» реформою, всі точно хочуть бачити перспективи розвитку своїх громад, планувати на 3-5 і більше років. У свою чергу голови об’єднаних громад підтримали курс щодо продовження децентралізації і євроінтеграційного руху України на майбутнє.

1


КОМЕНТАРІ (1)

Окрім, поки-що "бурбаківського", 204 округу в області з децентралізацією й справді все непогано. Він як папуга кругом кричить "реформу не спинити", а сам же її гальмує на своєму окрузі. Ну такий він є цей бурбак, бла-бла-бла .......

avatar

Нестор

16 квітня 2019 23:00