'Навантажувач виїхав на авто депутата міської ради': у Вижниці розгорілися справжні гравійні війни

"Навантажувач виїхав на авто депутата міської ради": у Вижниці розгорілися справжні гравійні війни

14.02.2020, 19:22

Регулювання русла чи неконтрольований вибір гравію

У Вижницькій ОТГ провели пресконференцію з екологічних проблем в громаді за участю голови Олексія Чепіля, депутатів, спеціалістів міської ради, представників правоохоронних органів, державної екологічної інспекції, представників ТОВ «Іспас Прогрес Буд», ЗМІ.

Вижницький міський голова Олексій Чепіль акцентував на головних «болях» для громади:

– Регулярно чи то іспасчани, чи чорногузівчани, чи вижничани звертаються в міську раду щодо порушень у землекористуванні, незаконного видобутку гравійно-піщаної суміші на річці Черемош, самовільних вирубок лісу. Заяв, перевірок, звернень у вищі інстанції багато, відповідей теж, а проблеми не вирішуються. Диву даєшся: через річку Черемош в минулому році з’явились два мости, що з’єднують село Іспас з Івано-Франківщиною. Взялися з’ясовувати хто збудував, хто дав добро, у кого вони на балансі. Зверталися в усі інстанції – ніхто нічого не знає. А люди й далі б’ють на сполох: там шлагбаум встановили, там дамбу перекопали, там відходів насипали замість гравію. Тільки на одній ділянці розберемось – в іншому місці нові проблеми.

Це вже Олексій Георгійович вів мову власне про роботу підприємств, що здійснюють свою діяльність в межах річки, зокрема ТОВ «Іспас Прогрес Буд», яке займається будівництвом житлових і нежитлових будівель, добуванням піску та гравію. Громадські активісти, депутати міської ради неодноразово протягом останніх трьох років виявляють порушення у проведенні підприємством русло-регулюючих робіт на річці. Фіксують вантажні автомобілі, спецтехніку, здійснюють зйомку з квадрокоптера руху навантаженого транспорту. Зібрали море матеріалів, що свідчать про безконтрольну діяльність, масштабні зловживання, які завдають шкоди гірській річці, в криницях пропадає вода, які можуть бути небезпечними під час повеней.

Один із кричущих випадків стався 13 грудня минулого року, коли спійманий на гарячому водій фронтального навантажувача виїхав на передню частину авто депутата міської ради Олександра Клима. 16 грудня була скликана позачергова сесія міської ради, обставини факту та й взагалі ситуацію з незаконним видобутком гравію виклали Кабміну, Мінекології, Нацполіції. Та поки цього дня тривала сесія, в міську раду телефонували і повідомляли, що гравій і далі вибирають. Комісія знову виїжджає на місце події, один автомобіль затримують, навантажувач утікає на Івано-Франківщину…

Чому не вживаються заходи, як іде розслідування, чому не арештовується техніка, чи встановлені особи? Ці запитання хвилюють міського голову, депутатів, громадськість. Саме тому на позачерговій сесії було прийняте рішення провести пресконференцію, щоб привернути увагу до резонансних подій.

– Ми неодноразово виїжджали за вказаними фактами, фіксували завдані збитки на невстановлених осіб, – інформував начальник відділу нагляду Управління державної екологічної інспекції Карпатського округу в Чернівецькій області Валентин Філіпчук. – Матеріали направляли до правоохоронних органів, які повинні встановити розмір завданих збитків.

– За фактом, що стався 13 грудня 2019 року, відкрито кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 194 (умисне пошкодження майна), дані внесені до ЄДР досудових розслідувань, – розповів заступник начальника слідчого відділу Вижницького ВП Руслан Токар. – У ході слідчих дій було сформовано проєкт підозри і матеріали передано в місцеву прокуратуру. Загалом за ст. 240 «Порушення правил охорони або використання надр» в нас є кілька справ (2017, 2018, 2019 рр), які об’єднані в одне провадження. Створена слідча група з найдосвідченіших спеціалістів. Триває досудове розслідування, проводиться експертиза, встановлюються суми збитків, завдані громаді і державі.

З такою діяльністю на річці, яка є сьогодні, не погоджується в. о. старости Іспас Олексій Гордійчук.

– Порушення є і їм не видно краю, – каже Олексій Танасійович – Тому треба спрямувати все в правові рамки, встановлювати засоби контролю. Бо підприємства з такими потужностями потрібні в громаді.

– Але зловживання тут сягнули критичної межі, – вважає Олександр Клим. – Застосовують різні способи, щоб добути річковий алювій, який потім переробляється на заводі: робляться площадки, периметр яких знімають, щоб не видно було глибини, а в вибрані котловани висипають якусь іншу суміш. Тобто в один бік везуть сировину, а в інший – відходи. Часто роботи виконуються вночі з-під водного дзеркала, поряд із виробничими об’єктами. Процеси ці ніким не контролюються.

Те, що на Буковині, судячи з усього і на Вижниччині в тому числі, русла не регулюють, а безконтрольно видобувають з них гравій, прикриваючись договорами, підтвердив начальник Головного управління Нацполіції області Анатолій Дмитрієв під час пресконференції 9 лютого. Він сказав, що поліцією відкрито 50 кримінальних проваджень, 8 справ спрямовано до суду. За його словами ефективність роботи була б кращою, якби суди накладали арешт на затримані транспортні засоби.

Представники Вижницької міської ради мали зустріч з губернатором Сергієм Осачуком, розповіли про стан справ та внесли ряд пропозицій щодо обласної Програми руслорегулюючих робіт.

Також у міській раді наголошують на проблемах, які виникли в результаті будівництва мінігідроелектростанції. Для її функціонування споруджено дериваційний канал, глибина якого свідчить, що обсяг вибраної суміші не 2,5 метра, як вимагає проєкт, а 8 метрів, і довжина його на 430 метрів перевищує заплановану. Окрім того, коли презентували проєкт, МГЕС повинна була споживати 5 % води від загального об’єму річки. Але щоб запустити його, довелось перекрити Черемош загатою, а будівництво дороги біля каналу обмежило доступ власників до присадибних ділянок.

А тим часом з 12 січня 2020 року підприємство «Іспас Прогрес Буд», знялося з реєстрації платників податків у нашому районі і зареєструвало свою юридичну адресу в с. Кобаки Косівського району Івано-Франківської області. Залишається здогадуватись ким і для чого були збудовані вище згадувані мости.

Марина КИСИЛИЦЯ.

За матералами Вижницькі Обріі.

Світлина від Вижницькі Обріі.

1