На Буковині зникають птахи: і найулюбленіші, і найекзотичніші…

На Буковині зникають птахи: і найулюбленіші, і найекзотичніші…

12.06.2019, 17:50

Мова передусім про сільську ластівку, яка селиться та гніздиться винятково на селі і безпосередньо, як кажуть, пліч-о-пліч з людським житлом. І настільки ця пташина довірлива стосовно людини, що її хоч руками голуб. А ще сільська ластівка надзвичайно корисна. Тим, що знищує безмежну кількість всілякої комашні, котра дошкуляє худібці і теляткам. Але ось що спостерігаємо останнім часом на тому до болю рідному селі. Кого з селян не запитай – чуєш одне і те ж: «Чомусь зникає наша пташина. Он у моїй стодолі щоліта гніздилося одразу кілька пар ластівок, а оце торік і позаторік – жодної. Це, відай, якась чума зійшла на цю пташину, чого не траплялося в усі часи». «Навіть мої внучата, забачивши порожні гнізда ластівок минулих років, не раз питають: «А куди вони ділися, що вже навіть не прилітають. Вони були такі хороші…»

Були. В Малятинцях, сусідніх Ставчанах, де почув ці болючі одкровення – та всюди в наших селах у веселих. Зникнення сільської ластівки – не просто рядова в природі подія, це просто трагедія. Бо сільська ластівка – золоте кілечко тієї природи, без якого мертвіє її божественна краса.

Зникнення цієї пташини фахівці пов’язують передусім із катастрофічним зменшенням поголів’я худоби, біля якої селиться пташина і де добуває корм. Можливо. Можливо, ця версія найбільш вірогідна. Одначе є й інші причини, що зумовлюють збідніння багатств природи. Можливо, й з ряду тих, котрі нам знати не велено.

Услід за сільською ластівкою зникає знайомий сільському люду сорокапуд. Цікава і надзвичайно екзотична пташина, котра ще й дуже корисна. Знищуючи мишоподібну живність на полях, ми не раз бачили, як сорокапуд, упольовуючи чергову для поживи жертву, перед трапезою спочатку нашпилює її на голки глоду-тернини. Чи то про запас, чи з інших невідомих для нас природніх загадок. Але подібне дійство – то за правило в житті екзотичного птаха.

Чому екзотичного? З тієї цікавої обставини, що сорокапуд – можливо, єдина в довкіллі птаха, яка не дає шансів зозулі по-злодійські покласти свої яйця. А виявивши чужі покладки, сорокапуд безпомилково їх виявляє і викидає. Про це мені вповіли, зокрема в селі Горбівці Глибоцького району, де обіч польової дороги поталанило побачити пару рідкісного птаха. Рідкісного тому, що останнім часом і його, на жаль, в рази поменшало. Хтозна з якої причини. Та без втручання людини в діяння природи тут, вочевидь,  не обійшлося.

Іван Агатій

1